Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 17 – 30 grudnia 2012 r.

Serbia: 17 – 30 grudnia 2012 r.

 

Serbia otrzyma 172 mln EUR bezzwrotnej pomocy przedakcesyjnej

Unia Europejska przekazała Serbii dodatkowe 172 mln EUR. Te pieniądze mają pomóc w przeprowadzeniu kluczowych reform z zakresu prawa, które będą niezbędne do uzyskania członkostwa w UE. Porozumienie o pomocy przedakcesyjnej (IPA), zostało podpisane w piątek (21 grudnia) w Belgradzie, przez dyrektora departamentu ds. integracji z UE Milana Pajevicia oraz szefa delegacji UE w Serbii Vincenta Degera.

 

Na projekt współpracy transgranicznej Serbii i Czarnogóry przeznaczono 3,2 mln EUR

Program współpracy transgranicznej Serbii i Czarnogóry obejmie 15 projektów, a jego wartość to 3,2 mln EUR – w Podgoricy podpisano umowę dotyczącą jego realizacji. Projekt finansowany jest z funduszu przedakcesyjnego UE, z całej sumy 1,8 mln przypada Czarnogórze, zaś 1,4 mln Serbii. Projekt ten ma na celu zmniejszenie różnic w poziomie rozwoju terenów transgranicznych, a także wspieranie współpracy ekonomicznej i kulturowej w tym regionie.

 

Wzrost wymiany handlowej z krajami CEFTA

Serbia w pierwszych 11 miesiącach 2012 r. odnotowała wzrost wymiany handlowej z krajami Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA) w wysokości ok. 1,21 mld USD. Najważniejszymi produktami wywozowymi Serbii są produkty rolne oraz produkty metalowe, w szczególności żelazo oraz stal.  Wartość towarów eksportowych wyniosła 2,63 mld USD, podczas gdy wartość importu przekroczyła 1,42 mld USD. (mondo.rs)

 

Drastyczny spadek inwestycji zagranicznych

W Serbii w pierwszych 7 miesiącach 2012 roku inwestycje netto wynosiły 105 mln EUR, natomiast w przypadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych zanotowano ujemny bilans wynoszący 120 mln EUR. W zeszłym roku osiągnęły one dodatni pułap 1,8 mld EUR, dzięki czemu Serbia była pod tym względem liderem w regionie. Ekonomiści prognozują, że Serbia utrzyma ten niekorzystny trend, a powodem zaistniałej sytuacji jest osłabienie waluty o 10%, inflacja wyższa niż 10% oraz wzrost stopy bezrobocia z 24,4% do ponad 27%.

 

 

Dinkić zapowiada polepszenie poziomu życia, a Šoškić bankructwo

Mlađan Dinkić, minister finansów i gospodarki zapowiada polepszenie się standardów życia w Serbii w 2013 roku. Mniej optymistyczne nastawienie ma Dejan Šoškić, były prezes Narodowego Banku Serbii, który twierdzi, że zadłużenie kraju jest niebezpieczne, a zaciągane pożyczki finansowe tylko pozornie chronią Serbię przed bankructwem. Według Šoškicia sytuacja gospodarcza w Serbii może się polepszyć m.in. na drodze reform i racjonalizacji sektora publicznego, niskiej i stabilnej inflacji, wprowadzania rozważnych fiskalnych rozwiązań i równomiernych zmian w strukturze gospodarczej.

 

Gazociąg Południowy powinien być projektem o narodowym znaczeniu

Służby prasowe Gazpromu poinformowały, że w środę odbyło się spotkanie szefa Gazpromu Aleksieja Millera i dyrektora generalnego przedsiębiorstwa Serbiagaz Duszana Bajatowiča. Podczas spotkania stwierdzono, że budowa Gazociągu Południowego w Serbii powinna zostać uznana za projekt o narodowym znaczeniu. Według danych Gazpromu suma dostaw gazu do Serbii za rok 2012 wyniesie ok. 1,5 mld m3. Państwowe przedsiębiorstwo Serbiagaz odpowiada za transport, rozdział i składowanie surowca na terytorium Serbii.

 

Liberalizacja rynku energii elektrycznej i gazu

Od stycznia 2013 w Serbii zaczną obowiązywać nowe przepisy liberalizujące rynek energii elektrycznej i gazu. Zgodnie z wchodzącymi w życie ustaleniami od początku nadchodzącego roku nastąpi całkowite otwarcie rynku dla zakładów wykorzystujących energię do celów przemysłowych. Według ustaleń Agencji Energetyki Republiki Serbii (AERS) zmiany, które zaczną obowiązywać w styczniu, obejmą 9,5% rynku energii elektrycznej i dotyczyć będą 27 dużych przemysłowych odbiorców, rynek gazu odejmą zaś w 40%.  

 

Korea Południowa nadal zainteresowana inwestycjami w Serbii

Przewodniczący serbskiego parlamentu, Nebojša Stefanović, spotkał się z ambasadorem Korei Południowej, Kim Kwang-Keunem, który podczas rozmowy podkreślił gotowość do dalszych inwestycji w Serbii. Ambasador Korei Południowej wyraził swoje zadowolenie ze wzajemnego wsparcia kandydatur przedstawicieli Korei Południowej i Serbii, które uwidacznia się zarówno we współpracy bilateralnej obu parlamentów, jak i w udzielaniu sobie wparcia na forum międzynarodowym.

 

Otwarcie fabryki systemów bojowych

29 grudnia wicepremier Serbii i minister obrony Aleksandar Vučić otworzył w Velikoj Plani fabrykę złożonych systemów bojowych. Mlađan Dinkić w swoim wystąpieniu podkreślał, że technologie obronne mogą stać się szansą dla serbskiego eksportu. Zapewnił także, że w najbliższym czasie władze skierują większe środki właśnie do tej gałęzi przemysłu, która dzięki swojej specyfice może zaangażować wielu krajowych podwykonawców.

 

Chińskie przedsiębiorstwo CCCC International będzie remontować serbskie koleje

W sobotę, 22 grudnia, serbskie Ministerstwo Transportu oraz chińskie przedsiębiorstwo China Communications Construction Company (CCCC International) podpisali memorandum, w którym przewiduje się udział tej spółki w projektach dotyczących modernizacji infrastruktury kolejowej na terenie kraju. Minister transportu Milutin Mrkonjić wyjawił, że współpraca będzie obejmowała przede wszystkim remonty dwóch odcinków Korytarza 10 od Nowego Sadu do Subiticy oraz od Nišu do Dimitrovgradu, a także rekonstrukcję trasy Belgrad- Bar. Jego zdaniem prace nad tymi  projektami mogą ruszyć już na początku marca.

 

NIS zapowiada niższe ceny paliw w regionie

W 2013 roku ceny paliwa na serbskim rynku mogą być mniejsze niż przeciętne ceny tego towaru w regionie. Taką informacje podał Kiril Kravčenko dyrektor generalny przedsiębiorstwa NIS (Naftna Industrija Srbije). Dyrektora generalnego NIS twierdzi, że firma wypełniła większość postawionych sobie założeń, a 2012 rok przyniósł największe sukcesy w jej dziejach. Inwestycje w 2012 roku dały przedsiębiorstwu 50 mld RSD zysku.

 

Podpisano wstępne plany dotyczące budowy nowych autostrad

Minister rozwoju regionalnego i samorządów lokalnych, Verica Kalanović, wraz z Dmitarem Đuroviciem, dyrektorem przedsiębiorstwa Koridori Srbije, podpisali w piątek (28 grudnia) z Chińską Korporacją Budowy Dróg i Mostów (CRBC) wstępne plany dotyczące wybudowania dwóch autostrad w Serbii. Będą to: Korytarz Morawski (od Pojate do Preljiny) oraz autostrada łącząca Nowy Sad i Rumę. Łącznie, drogi będą liczyć około 140 km, a wartość prac wyniesie 642 mln EUR.

 

Rząd umorzył długi przedsiębiorstw drogowych

W sobotę (22 grudnia), Ministerstwo Finansów i Gospodarki ogłosiło, że serbski rząd umorzył zobowiązania finansowe przedsiębiorstw drogowych – o łącznej sumie 4,73 mld RSD, które narosły wobec banków Intensa, Société Général oraz UniCredit. Jak podało Ministerstwo Finansów i Gospodarki, spłacone zostały zobowiązania przedsiębiorstw: Putevi Užice – w kwocie 3,1 mld EUR, PZP Beograd (782,2 mln RSD), Borovica Transport z Rumii (338,5 mln RSD) oraz przedsiębiorstwa budowlanego Planum, które wyniosły 504,6 mln RSD.

 

Podravka prawdopodobnie przejmie producenta serbskiej plazmy

Druga co do wielkości chorwacka firma spożywcza – Podravka – bardzo dobrze znana także na polskim rynku, zamierza inwestować w regionie. Firma chce kupić serbskie przedsiębiorstwo spożywcze Bambi Banat, którego najbardziej znanym produktem są biszkopty Plazma. Według opublikowanych wtedy informacji, firma była gotowa przeznaczyć na zakupy nawet 100 mln EUR. Cała sprawa skończyła się jednak na medialnych spekulacjach.

 

Przetarg na Hutę Żelaza Smederevo przedłużony

Przetarg na Hutę Żelaza Smederevo został przedłużony o dwa miesiące – do 28 lutego 2013 roku. Aleksandar Ljubić, minister finansów i gospodarki oczekuje, że do tego czasu zainteresowani kupnem huty przedstawią konkretną ofertę. Huta Żelaza Smederevo przez ostatnie kilkanaście lat była jedną z największych firm przetwórstwa metalurgicznego i jednym z największych serbskich eksporterów surowców. Rosyjska firma Uralvagonzavod jako jedyna zgłosiła swój udział w przetargu na partnera strategicznego serbskiej huty.

 

 Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE