Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 18 – 24 czerwca 2012 r.

Serbia: 18 – 24 czerwca 2012 r.

24 czerwca 2012 r.

Wzrost zadłużenia kraju

W br. Serbia musi zwrócić zagranicznym kredytobiorcom 1 mld EUR, czyli 60% więcej niż w roku ubiegłym, ale 50% mniej niż w 2013 r. – w przyszłym roku zaplanowano spłatę 1,5 mld EUR zagranicznych zobowiązań. Ostry spadek dinara w stosunku do euro w drugim kwartale br. wpłynie ponadto ujemnie na stosunek zadłużenia zagranicznego i PKB, który pod koniec marca osiągnął poziom 77,6%, czyli niewiele poniżej granicy 80% wyznaczającej – zgodnie z kryteriami Banku Światowego – kategorię państw wysoko zadłużonych. (b92.net)

 

23 czerwca 2012 r.

Ceny odzieży, obuwia i sprzętu wyższe niż w UE

Eurostat poinformował, że ceny w Serbii w 2011 r. osiągnęły poziom 57% średniej unijnej, przy czym gros towarów jest droższych niż w najbogatszych państwach UE – są to odzież, obuwie oraz sprzęt RTV i AGD. Na niekorzyść cen przemawia również fakt, że pensje w Serbii należą do jednych z najniższych w Europie. (blic.rs)

 

22 czerwca 2012 r.

Elektrochłonność PKB

Serbia zużywa od dwóch do trzech razy więcej energii w przeliczeniu na jednostkę PKB w porównaniu ze średnią unijną – wzrost elektrochłonności w 2011 r. wyniósł 0,5%. Uważa się także, że niezbędnym jest przyjęcie ustawy o racjonalnym wykorzystaniu energii. Projektu takiego dokumentu oczekuje się od nowego rządu, nad kształtem którego rozmowy wciąż trwają.

 

21 czerwca 2012 r.

PKB trzy razy niższy od średniej unijnej

Produkt Krajowy Brutto Serbii per capita, mierzony w standardzie siły nabywczej, wyniósł w 2011 r. 35% średniej unijnej, natomiast udział konsumpcji indywidualnej w PKB osiągnął poziom 44% tejże średniej, wykazały wstępne dane opublikowane przez Eurostat. Tempo wzrostu gospodarczego w Serbii w 2011 r. wyniosło z kolei 1,6% i według prognoz MFW sprzed dwóch miesięcy spadnie w 2012 r. do poziomu 0,5%.

 

Odpływ inwestycji zagranicznych

W pierwszym kwartale br. zanotowano odpływ bezpośrednich inwestycji z Serbii w wysokości 371,6 mln EUR. Największy w tym udział, bo aż 361,4 mln EUR, miało wycofanie kapitału greckiej firmy telekomunikacyjnej „OTE”. Swój kapitał wycofały też Dania (122 mln EUR) i Słowenia (prawie 10 mln EUR).

 

20 czerwca 2012 r.

Sytuacja finansowa największych przedsiębiorstw

Agencja Rejestrów Gospodarczych przedstawiła wyniki badań rentowności przedsiębiorstw na serbskim rynku. Najlepsze wyniki w 2011 r. odnotował koncern naftowy NIS (192 mld RSD). Bardzo dobre wyniki finansowe przedstawiła również spółka Poljoprivreda Srbije (126 mld RSD) oraz operator Telekom Srbije (87 mld RSD).

 

Banka Intesa i Dunav Osiguranje zyskały najwięcej w 2011 r.

Banka Intesa jest pierwszym bankiem pod względem wysokości aktywów na liście Finansije Top opublikowanej przez magazyn „Biznis&Finansije”. Na liście towarzystw ubezpieczeniowych według tego samego kryterium pierwsze miejsce zajmuje Dunav Osiguranje. Na kolejnych miejscach spośród banków znajdują się: Komercijalna Banka, Unikredit, Raiffeisen i Societe General Banka Srbija, a w kategorii ubezpieczycieli: Delta Generali, DDOR Novi Sad, Wiener Stadiche Osiguranje i Grawe.

 

19 czerwca 2012 r.

Uwarunkowania wysokiego bezrobocia

Bezrobocie, które w Serbii wg oficjalnych danych osiągnęło poziom 24,7%, najdotkliwiej odczuwalne jest w sektorze budowlanym, motoryzacyjnym i produkcji przemysłowej. Najgorsza sytuacja na rynku pracy panuje w Szumadii i zachodniej Serbii (32,36%). Niekorzystne warunki dla szukających pracy utrzymują się również w Wojwodinie oraz południowej i wschodniej Serbii (26,93%). Poprawa sytuacji na rynku pracy wymaga zmian w systemie finansów publicznych, reformie prawa pracy oraz dostosowaniu systemu podatkowego do poziomu krajowej gospodarki.

 

Kolejny most w Belgradzie

19 czerwca podpisano umowę z lokalnym konsorcjum „Planum – Ratko Mitrović” na budowę drugiego pasa obwodnicy od Dobanovaca do Ostružnicy, zapowiadając przy tym budowę nowego mostu na Sawie. Planowany most ma usprawnić ruch w Belgradzie i na jego obrzeżach. Na razie znana jest tylko wartość budowy obwodnicy – szacuje się ją na ok. 16,5 mln EUR.

 

18 czerwca 2012 r.

Rusza produkcja Fiata 500L

Już 4 lipca rozpocznie się produkcja nowego modelu Fiata 500L w Kragujevacu. Pierwsza linia opuści fabrykę we wrześniu br. W początkowej fazie części będą sprowadzane z Włoch, docelowo jednak, części do tego modelu będą produkowały firmy, które w Serbii mają status przedsiębiorstw lokalnych. W 2013 r. planowany jest również początek produkcji nieco większego modelu – Fiata 500XL – przeznaczonego na rynek amerykański.

 

Opracowała: Anna Kasprzak

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE