Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 18 – 24 lutego 2013 r.

Serbia: 18 – 24 lutego 2013 r.

dinari-srbijanet.rs_

Podpisano porozumienie w sprawie rozwoju systemu ALAS

Dyrektora Jugoimport SDPR Jugoslav Petković oraz jeden z dyrektorów firmy EARTH Salem Al Abri podpisali w poniedziałek w Abu Dabi porozumienie w celu wspólnego opracowania i wyposażenia rakietowego systemu ALAS, poinformowało Ministerstwo Obrony. Inwestycja pozwoli znacznie przyspieszyć proces rozwoju i nowych możliwości technologicznych, ponadto umożliwi dostęp do najbardziej zaawansowanych systemów w dziedzinie technologii rakietowych oraz rozwój czujników do kontroli antyrakietowej. (danas.rs)

 

Aviogeneks – pierwsze tanie linie lotnicze w Serbii

Z przynoszącego straty narodowego przewoźnika JAT Airways, Serbia zdecydowała utworzyć nowe linie lotnicze Aviogeneks.  Aviogeneks będzie mógł funkcjonować jako przewoźnik czarterowy, dopiero gdy Jat otrzyma sześć nowych samolotów w 2015 r. Aviogeneks już w latach 70. pracował jako przewoźnik czarterowy, który na potrzebę Jugotursa przewoził pasażerów na krajowych ośrodków turystycznych. (smedia.rs)

 

Chińczycy chcą budować szybką linię kolejową Belgrad-Budapeszt

Chińskie firmy chcą inwestować w szybkie linie kolejowe pomiędzy Belgradem a Budapesztem, ogłosiło we wtorek Ministerstwo Transportu Serbii. Zgodnie z zapowiedziami, przedstawiciele chińskiej ambasady w Belgradzie urzeczywistnia ideę z 1992 r. z wyraźnym zamiarem zainwestowania pieniędzy, sprzętu i pracy w realizację projektu. W inwestycje ma zostać włączona strona serbska, węgierska i chińska. (mondo.rs)

 

Serbia eksportuje do Niemiec coraz więcej towarów

Według danych opublikowanych przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii w 2012 roku wymiana handlowa między Serbią i Niemcami osiągnęła wartość 2,494 mld EUR, co oznacza, że wzrosła ona o 6,5 % w stosunku do ubiegłego roku. Eksport towarów z Serbii na rynki niemieckie zwiększył się aż o 10,9 %, osiągając rekordowe 971,44 mln EUR.

 

W ostatnich latach Serbia zainwestowała w Czarnogórze 300 mln EUR

Przedsiębiorstwa z Serbii w ciągu ostatnich 8 lat ulokowały w Czarnogórze 300 mln EUR, oświadczył Serbsko-czarnogórski Klub Gospodarczy. Łączna wymiana handlowa między dwoma krajami w 2012 r. wyniosła ponad 600 mln EUR, poinformowano po jego posiedzeniu.

 

Prognozowany wzrost bezrobocia w 2013 r.

Według prognoz przedstawionych przez ekonomistę Miroslava Zdravkovicia w 2013 roku w Serbii pracę może stracić 7000- 8000 ludzi, a liczba zatrudnionych wyniesie około 1,7 mln. W porównaniu z innymi państwami regionu sytuacja w Serbii przedstawia się nieco lepiej niż w Chorwacji i Słowenii, gorzej natomiast niż w Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze, gdzie odnotowano wzrost zatrudnienia.

 

Vojvodina stanowi 40% Serbii

Branislav Bugarski, Sekretarz w zakresie międzynarodowej współpracy powiedział, że Vojvodina jest najbardziej rozwiniętą częścią Serbii, która zapewnia 40% PKB, 40% całego eksportu i 40% wszystkich inwestycji zagranicznych w Serbii. Uważa, że korzyści z inwestowania w Vojvodinie są liczne, jest to przede wszystkim związane z możliwością dostawy na rynki Europy Południowo-Wschodniej, a następnie na rynek UE, jak również Federację Rosyjską. (vesti-online.com)

 

Mieszkańcy Bałkanów piją skażone mleko

W ostatnim tygodniu w krajach regionu obserwujemy ciąg dalszy problemów z mlekiem chorwackiego producenta, firm Dukat i Vindija. Przypomnijmy, że chodzi o wykryte w mleku aflatoksyny, które są najsilniejszą znaną w przyrodzie toksyną rakotwórczą. Serbska minister zdrowia, Slavica Đukić-Dejanović, w wywiadzie dla stacji RTS mówiła, że ryzyko choroby wątroby wystąpiłoby w przypadku spożywania dużej ilości produktu przez ponad rok czasu.

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE