Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 18 – 24 marca 2013

Serbia: 18 – 24 marca 2013

dinari

 

Rozwój południowej Serbii priorytetem rządu Dačicia

Na spotkaniu przedstawicieli władz z lokalnymi urzędnikami i przedsiębiorcami w Nišu, premier Ivica Dačić podkreślił, iż jednym ze strategicznych priorytetów rządu jest ekonomiczna odnowa i rozwój południowej części kraju. Południowa część Serbii może rozwinąć się tylko poprzez duże projekty strategiczne, które będą stymulowały postęp w całym regionie jak i kraju.

 

CNN w Serbii

Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Serbii Cameron Munter jest zaangażowany w pracę nad otwarciem oddziału amerykańskiej telewizji informacyjnej CNN na Bałkanach. W planach Muntera jest przyspieszenie procesu liberalizacji rynku telekomunikacyjnego w Serbii. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Serbii obecnie jest doradcą zarządu grupy SBB-Telemach.

 

Szara strefa coraz większym problemem dla państwa

Specjaliści z Serbskiego Związku Pracodawców (Unija poslodavaca Srbije) oszacowali, że budżet państwa rocznie traci od 1,5 do 3 mld EUR z powodu nielegalnego obrotu towarami i usługami, czyli tzw. szarej ekonomii. Według badań szara strefa oraz czarny rynek mogą pochłaniać nawet 25% dochodów państwa, podczas gdy w krajach UE powoduje ona straty szacowane na 19%.

 

Serbia w czołówce państw o największym nielegalnym przepływie finansowym

Serbia znalazła się na 16 miejscu na opublikowanej przez waszyngtońską organizację  Global Financial Integrity liście państw, w których notuje się najwyższy nielegalny obrót pieniędzmi. Według przedstawionych przez tę organizację danych w latach 2001-2010 z serbskiego sektora finansowego mogło wyciekać rocznie nawet 5,144 mld USD.

 

Dotacje w rolnictwie w wysokości 75 mln RSD

Na dotacje w rolnictwie w Belgradzie w tym roku przyznano w sumie 75 mln RSD, pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają gospodarstwa, które zajmują się produkcją owoców i warzyw, powiedział Sekretarz Miasta ds. rolnictwa, Aleksandar Janković. Sekretarz zauważył, że większość środków z budżetu miasta na rok 2013. przeznaczone będzie na realizację projektu „Zielonego Pierścienia” (Zeleni prsten), która rozpoczęła się trzy lata temu i ma na celu polepszyć sytuację gospodarstw rolniczych. (tanjugbiz.rs)

 

Ograniczony rozwój lokalnej gospodarki

Zdolności gospodarki krajowej dla inwestycji są ograniczone, ponieważ firmy są nadmiernie zadłużone i nie mogą konkurować z konkurencją z zagranicy. Według Mihailo Vesovicia, Wiceprezesa Serbskiej Izby Handlowej, rząd mógłby stworzyć bardziej sprzyjające warunki dla inwestycji krajowych. Państwo musiałoby wspierać te sektory gospodarki krajowej, które zostało uznane za priorytet, i ogólnie poprawić otoczenie biznesu poprzez uproszczenie i wyeliminowanie zbędnych procedur. Możliwość krajowych przedsiębiorstw do inwestowania jest bardzo skromna, największy potencjał dla inwestycji może stać się przemysł rolno-spożywczy i energii, w szczególności energia odnawialna. (tanjugbiz.rs)

 

W maju rozpocznie się eksport Fiata do USA

Dyrektor Zarządzający Fiat Automobil Serbia (FAS) Chezare Antonio Ferrara, ogłosił, że w maju ma się rozpocząć eksport samochodów z fabryki Fiat Kragujevac 500L na rynek amerykański. Podczas konferencji prasowej Ferrara oznajmił, że produkcja modelu z manualną skrzynią biegów rozpoczęła się na początku tego miesiąca, w tym tygodniu rozpocznie się produkcja z automatyczną skrzynią biegów. Ferrara, w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że ze względu na wzrost produkcji w wyniku udanych inwestycji i wzrostu popytu, do końca roku zatrudnienie zwiększy się o ok. 600 pracowników. (tanjugbiz.rs)

 

Państwo przejmuje dług Jat Airways

W piątek (22 marca) serbski minister transportu Milutin Mrkonjić ogłosił, że państwo przejmie całkowity dług krajowego przedsiębiorstwa lotniczego Jat Airways. W lutym ta kwota wynosiła 170 mln EUR. Jednocześnie minister wyjaśnił, że przejęcie długu było jedynym wyjściem, jeśli celem jest rozwiązanie problemów Jat Airways.

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE