Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 19 – 25 listopada 2012 r.

Serbia: 19 – 25 listopada 2012 r.

 

Zakończyła się misja przedstawicieli MFW

We wtorek (20 listopada) zakończyła się trwająca tydzień wizyta w Belgradzie przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która miała stanowić wstęp do rozmów o podpisaniu nowego porozumienia między tą instytucją a Serbią. Podczas wizyty ustalono między innymi, że Serbia nie potrzebuje środków z Funduszu do zbilansowania budżetu ani zwiększenia rezerw walutowych, a rola tej instytucji ma dla kraju znaczenie przede wszystkim jako czynnik zwiększający rating kredytowy.

 

Przyjęto nowelizację prawa celnego

Parlament Serbii przyjął w czwartek (22 listopada) poprawki w prawie celnym. Celem wprowadzenia poprawek jest dostosowanie prawa do przepisów obowiązujących zarówno w kraju, jak i w państwach UE. Poprawki te przewidują zniesienie naliczania zaległych odsetek metodą oprocentowania składanego za dług celny, który nie został spłacony w przewidzianym terminie.

 

Rosja przyznała Serbii kredyt na inwestycje w infrastrukturę kolejową

Rosyjski minister finansów Anton Siłuanov wyjawił, że władze Rosji podjęły decyzje o udzieleniu Serbii kredytu w wysokości 800 mld USD. Uzgodnione wcześniej warunki przewidują, że otwarta zostanie linia kredytowa, z której w ciągu najbliższych pięciu lat popłyną do Serbii środki finansowe. Przybliżając szczegóły porozumienia, Siłuanov dodał, że roczna stopa oprocentowania przyznanego kredytu będzie wynosić 4,1%. Pieniądze w całości będą przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę kolejową.

 

Dług publiczny większy o 740 mln EUR niż przed miesiącem

Dług publiczny Serbii na koniec października wyniósł 16, 59 mld EUR, co stanowi 57,7 proc. PKB podała Agencja Długu Publicznego (Uprava za javni dug). To o 740 mln EUR więcej niż wynosił na koniec września, kiedy osiągnął poziom 15, 85 mln EUR. Przyczyną wzrostu długu publicznego jest m.in. ponowne wyemitowanie przez Serbię euroobligacji.

 

„PharmaS” rozpoczęła produkcję leków w Zrenjaninie

Chorwacka firma farmaceutyczna „PharmaS” rozpoczęła produkcję leków na terenie “Bagljaš” – przemysłowym obszarze w Zrenjaninie. Obiekt został wybudowany zgodnie z normami UE w przemyśle farmaceutycznym. Łączna inwestycja wyniosła ponad 18 mln EUR. Nowy zakład będzie mógł produkować 30 mln opakowań leków rocznie, co zapewni możliwości zwiększenia produkcji leków, a tym samym dalsze inwestycje na rynku serbskim. Planowane jest także zwiększenie eksportu do krajów całego regionu.

 

NIS najlepszą spółką w zakresie relacji inwestorskich

Podczas 11. Międzynarodowej Konferencji  nt. belgradzkiej giełdy zostały przyznane nagrody dla najlepszych firm lokalnych w zakresie relacji inwestorskich. Najlepsze Relacje Inwestorskie wśród serbskich spółek giełdowych prowadzi koncern energetyczny NIS. Szczególnie doceniona została rzetelność informacji dostarczanej inwestorom przez spółkę oraz dostępność zarządu. Wysoko została oceniona również zawartość strony korporacyjnej spółki NIS poświęcona relacjom inwestorskim. (blic.rs)

 

Lidl i Ikea wkrótce w Serbii

Rasim Ljajić, minister handlu i telekomunikacji oczekuje, że wielkie przedsiębiorstwa handlowe otworzą swoje sklepy także w Serbii. Prawdopodobnie ciągu najbliższych dwóch lat niemiecki „Lidl” otworzy 15 sklepów detalicznych o powierzchni ok. 2 tys. m2 w 15 serbskich miastach. Do końca przyszłego roku pierwszy sklep ma także otworzyć szwedzka “Ikea”. Minister podkreśla, że najważniejsze jest, by usunąć wszelkie biurokratyczne przeszkody stojące na drodze nowym inwestorom i firmom.

 

Ogromny potencjał we współpracy z Austrią

Minister rolnictwa Goran Knežević zapowiedział wzmocnienie współpracy Serbii z Austrią w dziedzinie hodowli zwierząt, rozwoju energii odnawialnej oraz rolnictwa ekologicznego. Swoje zadowolenie ze współpracy wyraził również ambasador Austrii, Johannes Ajgner. Austria jest z jednym wiodących państw partnerskich Serbii. W okresie 2003 – 2008 r. wymiana handlowa pomiędzy państwami wzrosła dwukrotnie. (blic.rs)

 

Fińska spółka medialna Alma Media przejmuje wiodące portale pracy

Alma Media – jedna z największych spółek medialnych w Finlandii, której działalność opiera się w głównej mierze na wydawaniu prasy i świadczeniu usług internetowych – przejęła portal pracy Infostud.com z Serbii. Przejęcie portalu oznacza dla przedsiębiorstwa zwiększenie ilości stron internetowych zajmujących się wyłącznie skupianiem ofert pracy.

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE