Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 2 – 8 kwietnia 2012 r.

Serbia: 2 – 8 kwietnia 2012 r.

dinari-srbijanet.rs_

8 kwietnia 2012

Wzrost dochodów mleczarni „Subotica”

Z ostatecznego bilansu wynika, że mleczarnia „Subotica” w ubiegłym roku odnotowała wzrost dochodów, poinformowała firma „Sinteza Invest Group” powołując się na doniesienia z Giełdy Papierów Wartościowych w Belgradzie. Dochód z działalności tego zakładu, funkcjonującego w ramach spółki „Salford”, wzrósł w 2011 r. do 32,2 mln EUR, czyli o 10,3 procent w ujęciu rocznym. Mimo to, zysk mleczarni spadł o jedną piątą w wyniku droższych surowców w minionym roku. Brak innych wydatków i nieco wyższych dochodów finansowych przyczynił się do ostatecznego wyniku, który jest sześć razy lepszy niż w roku 2010. Zysk netto mleczarni „Subotica” to 2,3 mln EUR, oświadczyła na swojej stronie internetowej firma „Sinteza Invest Group”. Na początku lutego br., spółka „Salford” poinformowała o podpisaniu memorandum z firmą „Campina” o sprzedaży „Imleka” i mleczarni „Subotica”. Według szefów „Salforda”, umowa powinna zacząć obowiązywać w terminie od trzech do sześciu miesięcy. (rtv.rs)

 

6 kwietnia 2012

Deficyt oleju napędowego na stacjach benzynowych

Informacja o braku oleju napędowego pojawiła się w tym tygodniu na wielu prywatnych stacjach benzynowych w Serbii. Krajowa spółka naftowa NIS tłumaczy, że priorytetowymi odbiorcami tego paliwa są obecnie rolnicy i instytucje państwowe, podczas gdy odbiorcy prywatni zaopatrywani są w diesel w drugiej kolejności. Właściciele prywatnych stacji benzynowych w kraju zostali poinformowani przez NIS, że w ciągu najbliższych dziesięciu dni nie będą otrzymywać ustalonych ilości oleju napędowego oraz że dostawy jego zostaną przywrócone do 20 kwietnia. Jak na razie, wszystkie dostępne ilości diesla trafiają na stacje należące do NIS, do których Dyrekcja Płatności Rolniczych (podlegająca Ministerstwu Rolnictwa) przekierowała całą sprzedaż, tj. 60 mln litrów tego paliwa. (novosti.rs)

 

5 kwietnia 2012

Rośnie nowe centrum inwestycji

Stworzenie dogodnych warunków dla przyszłych inwestorów było dla gminy Ruma przysłowiowym strzałem w dziesiątkę: tylko w tym roku gminę czekają trzy duże inwestycje, dzięki którym kolejnych 650 osób otrzyma pracę. Anglicy, Włosi i belgradczycy otrzymali grunty pod budowę swoich fabryk  – za darmo. Angielska firma „Albion” będzie budowała fabrykę części rezerwowych dla „Ford Motors Company”. Wartości inwestycji szacowana jest na 7,5 mln EUR. Włoski producent bielizny „Calzedonia” już we wrześniu tego roku będzie produkował w nowym zakładzie produkcyjnym w Rumie kostiumy kąpielowe dając tym samym pracę ponad 70 osobom. Szacuje się, że roczny dochód tego zakładu wyniesie 2,2 mln EUR, całkowita produkcja przeznaczona będzie jest na eksport. Trzecim inwestorem jest producent obuwia z Belgradu – firma „Insert”. W ciągu trzech lat w gminie Ruma powstało aż 7 stref przemysłowych. Przyszłym inwestorom oferuje się najniższy w regionie podatek dochodowy (12%) oraz podatek od zysku (10%),  import bez cła na maszyny i sprzęt oraz od 2 do 10 tys. EUR za każde nowe miejsce pracy. (poslovnojutro.com, ruma.rs)

 

4 kwietnia 2012

Browar Apatin jednak w rękach Amerykanów

Jeszcze miesiąc temu wiele sugerowało, że to japońskie firmy – Suntory i Asahi – będą zainteresowane zakupem grupy StarBev, należącej do funduszu CVC Partners. Tymczasem kupcem StarBev ma zostać amerykańska kompania Molson Coors, która serbski browar Apatin oraz czarnogórski browar Trebjesa z Nikšicia zapłaci 2,65 mld EUR. Finalizacja transakcji będzie mogła nastąpić w drugim kwartale br., po zatwierdzeniu przez europejskie organy ochrony konkurencji. StarBev rocznie we wszystkich tych krajach produkuje 13,3 mln hektolitrów piwa. Po zakończeniu sprzedaży StarBev będzie kontynuować działalność w specjalnej wewnętrznej jednostce gospodarczej Molson Coors Brewing Company z siedzibą w Czechach. (b92.net, tanjug.rs)

 

Problem deprecjacji serbskiej waluty

Serbska waluta osiągnęła najsłabszą w historii wartość względem euro. Średni kurs wyniósł dziś 111,6085 RSD za 1 EUR. Dinar na poziomie miesięcznym stracił 0,7% swej wartości wobec euro, a na poziomie rocznym 7,9%. W 2012 r. serbska waluta najmocniejsza była 11 stycznia, wtedy jej średni kurs wyniósł 103,6922 RSD za 1 EUR. Aby uspokoić dzienne wahania kursu oraz zapewnić w miarę sprawne funkcjonowanie rynku walutowego, Narodowy Bank Serbii w bieżącym roku sprzedał już 498,5 mln EUR.  Najbliższe miesiące w tym kraju, czyli okres wyborów oraz formowania nowego rządu nie wpłyną zapewne realnie na poprawę sytuacji gospodarczej w Serbii. Bez względu na to jaki będzie wybór społeczeństwa, najważniejszym zadaniem nowego rządu powinny być jak najszybsze, głębokie reformy gospodarcze. Mimo to już teraz wiadomo, że będzie to trudne zadanie, gdyż problemy z inflacją i stabilnością waluty narodowej wykluczają zastosowanie ekspansywnej polityki pieniężnej. (balkanistyka.org)

 

3 kwietnia 2012

W marcu ponad 1000 firm bliskich ogłoszenia upadłości

W Serbii pod koniec marca br. 1.023 firmy były bliskie ogłoszenia upadłości z powodu blokady konta bankowego na okres jednego roku. Według podatków, które podaje Narodowy Bank Serbski (NBS) na końcu lutego prawie 500 firmom zablokowano konta na okres dłuższy od jednego roku. Każdego miesiąca NBS ma obowiązek informować sądy o przedsiębiorstwach, których rachunki zostały zablokowane, by możliwe było rozpoczęcie postępowania upadłościowego. (mondo.rs)

 

2 kwietnia 2012

Trzecia próba sprzedaży browaru ze Zrenjanina

Likwidator Zrenjaninskiego Browaru (ZIP) Dragan Božić poinformował o trzeciej z kolei ofercie jego sprzedaży. Szacunkowa wartość fabryki wynosi 1,8 mln EUR. Publiczne ogłoszenie oferty zaplanowano na 30 kwietnia. Jak stwierdzono w ogłoszeniu, najważniejszą własność browaru stanowią: fabryka spirytusu, budynki pomocnicze i ziemia, na której się one znajdują, następnie magazyny w Zrenjaninie, Kikindzie i Petrovacu. Rajić, właściciel firmy „Bir Pan”, w 2003 r. nabył większość udziałów w zakładzie, który nie działa od 2006 r. Już dwa razy, w czerwcu i we wrześniu ubiegłego roku, próbowano znaleźć kupca na ZIP. Jak na razie bezskutecznie. (021.rs)

 

2 kwietnia 2012

Przebudowa na Zemunie

Przebudowa nabrzeża na Zemunie zakończy się na początku maja, wtedy też mieszkańcy Belgradu będą mogli spacerować bliżej rzeki lub skorzystać z nowej trasy rowerowej. Wykonawca prac JVP „Beogradvode”, we współpracy z gminą Zemun i Sekretariatem ds. Mediów i Usług Mieszkaniowych, finalizuje prace, które podzielone zostały na 3 etapy. Nowy port z utwardzoną promenadą będzie miał długość 450 m, zajmie teren między restauracjami „Šaran” i „Venecija”. Ze względu na problemy z powodziami tej ostatniej w poprzednich latach, jej powierzchnia zostanie połączona z wałem. (blic.rs)

 

Kraljevo popcornem stoi

Władze miasta w pierwszej połowie marca ogłosiły publiczny przetarg na dzierżawę dziesięciu miejsc przeznaczonych do sprzedaży popcornu i innych tego typu wyrobów do końca bieżącego roku. Termin składania ofert minął 15 marca. Przyjęto zgłoszenia łącznie 12 podmiotów. Największym zainteresowaniem cieszyły się cztery lokalizacje w centrum miasta. Za niektóre miejsca znajdujące się w specjalnych lokalizacjach w mieście Kraljevo zaoferowano do 2,7 tys. EUR za roczną dzierżawę na sprzedaż popcornu. W ubiegłym roku za te same miejsca dzierżawcy płacili sześć razy mniej. (b92.net)

 

Opracowała: Marta Kaliszewska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE