Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 2 – 8 lipca 2012 r.

Serbia: 2 – 8 lipca 2012 r.

Sprzedaż obligacji o wartości 4,77 mld EUR

Departament Długu Publicznego w ubiegłym tygodniu sprzedał 6-miesięczne bony skarbowe o łącznej wartości 4,77 mld EUR.  Emisja papierów wartościowych ma celu pokrycie wydatków budżetowych. Kolejny przetarg 18-miesięcznych bonów skarbowych o wartości 7,48 mld EUR planowany jest na 17 lipca. Z kolei z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Serbii wynika, że Serbia ma w regionie największy dług publiczny względem PKB (51,1%). Dług publiczny w Serbii pod koniec pierwszego kwartału 2012 r. wyniósł 14,6 mld EUR, w stosunku do końca 2011 r. wzrósł o 151 mln EUR. Ekonomiści podkreślają, że zadłużenie publiczne wynika głównie ze względu na wzrost kursu euro w stosunku do dinara. (blic.rs, telegraf.rs)

 

Wzrost obrotów handlowych z krajami CEFTA

Z danych Urzędu Statystycznego Serbii wynika, że obroty handlowe z krajami Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA) w pierwszych pięciu miesiącach 2012 r. rozwijały się wyjątkowo dynamicznie, szczególnie po stronie eksportu. Nadwyżka wymiany handlowej w tym okresie wyniosła 482,1 mln USD. Największy udział w serbskim eksporcie mają produkty zbożowe, gotowe produkty spożywcze oraz metalowe.

 

Pozytywne zakończenie tygodnia na serbskiej giełdzie

Ubiegły tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Serbii dla ponad 13 funduszy inwestycyjnych zakończył się na plusie. Największy wynik osiągnął fundusz Ilirika Gold ze wzrostem o 2,37%. Najsłabsze wyniki osiągnął fundusz Triumph oraz Firma Proactive. (rs.seebiz.eu)

 

EBOiR zainwestował w Serbii 3 mld EUR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) w ciągu ostatnich 11 lat zainwestował w Serbii ponad 3 mld EUR w 180 projektach.  Bank zapewnił wsparcie rozwoju sektora finansowego, infrastruktury gospodarczej oraz sektora prywatnego, głównie przedsiębiorstw. W najbliższych latach EBOiR planuje wspieranie inwestycji sprzyjających wytwarzaniu energii odnawianej. (rs.seebiz.eu)

 

Trayal podpisze umowę z białoruskim partnerem

Trayal korporacija z Kruševaca i białoruska firma Belshina wkrótce podpiszą umowę o współpracy w zakresie produkcji opon. W Kruševacu będzie odbywała się produkcja opon do pojazdów ciężarowych oraz maszyn rolniczych pod marką Belshina.

 

Rozpoczęto produkcję Fiata 500L

4 lipca w serbskiej fabryce w Kragujevacu rozpoczęła się seryjna produkcja nowego modelu Fiata 500L. Pierwsza linia opuści fabrykę we wrześniu bieżącego roku. Na razie części do Fiata 500L będą sprowadzane z Włoch. W przyszłości części do tego modelu będą produkowały firmy, które w Serbii mają status firm lokalnych. Do końca bieżącego roku z taśm produkcyjnych firmy w Kragujevacu ma zjechać 30 tys. tych samochodów. Z końcem przyszłego roku fabrykę według planów opuści 160 tys. modeli Fiata 500L, co stanowi 10 proc. wszystkich samochodów klasy B, które trafią na rynek europejski. Na 2013 rok planowany jest również początek produkcji nieco większego modelu – Fiata 500XL – przeznaczonego na amerykański rynek. (rs.seebiz.eu)

 

Afera Agrobanka: Zagraniczni inwestorzy będą sądzić się ze Skarbem Państwa

Grupa 5 akcjonariuszy (zagranicznych inwestorów ze Szwecji, Słowenii, Austrii i Cypru) oraz firm serbskich, którzy łącznie posiadali 21,2% udziałów w Agrobanku, planuje przed międzynarodowym sądem arbitrażowym wszcząć spor przeciwko serbskiemu Skarbowi Państwa i domaga się odszkodowania, jeśli w ciągu najbliższych 6 miesięcy nie zostanie zweryfikowana decyzja o odebraniu jemu pozwolenia na działalność. O planach akcjonariuszy poinformowana jest UE, MFW oraz ambasady Austrii, Szwecji i Słowenii. Oprócz 90 mln EUR, które Serbia musiała zapewnić na ustanowienie Nowego Agrobanku, likwidacja starego mogła kosztować jeszcze kilkadziesiąt mln EUR. Tych pieniędzy mogą, w ramach odszkodowania, domagać się byli akcjonariuszy Agrobanku, Serbia podpisała bowiem z nimi umowę o ochronie inwestycji zagranicznych. Sprawa jest o tyle niejasna, że zanim zapadła decyzja o likwidacji Agrobanku, nie zostało wprowadzone w życie rozporządzenie podpisane przez były zarząd banku i ustępującego ministra finansów Mirko Cvetkovicia, zgodnie z którym Agrobanka zobowiązała sie do odkupu wszystkich akcji od państwa w cenie 40 000 RSD za sztukę. Gdyby tak się stało, Skarb Państwa mógł zainkasować do budżetu kilkanaście milionów euro. (seebiz.eu)

 

Spotkanie przedsiębiorców Serbii i Republiki Serbskiej

Przedsiębiorcy z Serbii i Republiki Serbskiej spotkali się 5 lipca w Sarajewie w celu umocnienia i ożywienia współpracy w branży przetwórstwa metali i tworzyw sztucznych obu krajów. Uczestniczyło w nim ponad 35 przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji z Serbii i Republiki Serbskiej. Na spotkaniu zaprezentowała się „Grupa Zastava vozila” z serbskiego Kragujevaca, z którym sarajewski Wydział Inżynierii podpisał umowę o współpracy naukowej i technicznej.

 

NIS zwiększa rezerwy paliwa 10-krotnie

Spółka paliwowa Naftna Industrija Srbije (NIS) planuje dziesięciokrotnie zwiększyć rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego do roku 2020. Plan spółki NIS zakłada wyprodukowanie do 2020 roku 5 mln ton tych surowców paliwowych. W celu osiągnięcia tego celu NIS planuje zainwestować w rozwój i modernizację przedsiębiorstwa 500 mln EUR rocznie, a od 2015 r. po 1 mld EUR na rok.

 

Udostępniono nowe listy dłużników podatkowych

Urząd Kontroli Skarbowej przy Ministerstwie Finansów Republiki Serbii opublikował najnowszy spis dłużników podatkowych. Na szczycie listy największych dłużników – osób prawnych figurują Beobanka, Invest banka, Astra banka i Beogradska banka. W pierwszej piętnastce znalazły się także przedsiębiorstwa państwowe – Resavica, Simpo, Zastava oružje oraz Zastava automobili.

 

 

Opracowali: Karolina Maciąga, Łukasz Fleischerowicz

 

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE