Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 20-26 lutego 2012 r.

Serbia: 20-26 lutego 2012 r.

 

24 lutego 2012 r.

Rozpoczęły się 34. Targi Turystyczne w Belgradzie

23 lutego minister gospodarki i rozwoju gospodarczego Nebojša Ćirić wraz z sekretarzem światowej Turystycznej Organizacji Turystki  Narodów Zjednoczonych (UNWTO), dr Taleb Rifai otworzyli wspólnie 34. Międzynarodowe Targi Turystyki w Belgradzie, gdzie ponad 1000 wystawców z 46 krajów przedstawiło odwiedzającym swoje oferty. Międzynarodowe Targi Turystyczne, które co roku odbywają się w Belgradzie stały się jednymi z wiodących wydarzeń w branży turystycznej i znaczącym punktem w światowej turystyce. Dr Taleb Rafai przyznał, że jest pod wrażeniem postępów jakich dokonała Serbia w dziedzinie turystyki, które są, według niego, dowodem na to, jak pracowitymi i wytrwałymi w osiąganiu swoich celów są Serbowie. Ćirić dodał, że turystyka, która przynosi około 1 mld USD przychodu rocznie, to również nowa infrastruktura, nowe obiekty oraz możliwość otwierania nowych miejsc pracy. (poslovnojutro.com)

23 lutego 2012 r.

Międzynarodowe Targi i konferencja zielonego budownictwa

Otwarto Międzynarodowe Targi i konferencję zielonego budownictwa (Green Building Expo and Conference) w Belgradzie, które zakończyły się 25 lutego. Wydarzenie, na którym najnowsze odkrycia przedstawi ponad 20 wiodących światowych ekspertów z ośmiu państw i na którym ponad 40 wystawców zaprezentuje najnowsze trendy w zielonym budownictwie, otworzył minister środowiska, górnictwa i planowania przestrzeni Oliver Dulić. Targi i konferencja są zorganizowane z inicjatywy sektora prywatnego, jednak jak podkreśla Dulić w przyszłym roku nacisk stawiany będzie na współpracę sektora prywatnego i publicznego. Według organizatorów wydarzenia jednym z głównych celów targów jest  pokazanie serbskiemu społeczeństwu, że w Serbii istnieją projektanci i konsultanci, którzy znają się na zielonym budownictwie, istnieją też producenci i dystrybutorzy „zielonych” materiałów oraz inwestorzy, którzy wiedzą jak inteligentnie zainwestować pieniądze w eko – budownictwo. (balkans.com)

22 lutego 2012 r.

Włosi otworzą fabrykę szkła ognioodpornego

Włoska firma RIV przeznaczy 1,5 mln EUR na remont i uruchomienie dawnej fabryki EI-Niš w miejscowości Žitorađa. Włoski producent szkła ognioodpornego wyraził gotowość do zainicjowania produkcji i zatrudnienia 200 pracowników. Za wyborem lokalizacji przemawiała bliskość odnogi Korytarza 10 oraz fakt, że budynek fabryki można w krótkim czasie przystosować i rozpocząć produkcję. Produkcja ognioodpornego szkła będzie mogła ruszyć jeszcze wiosną tego roku. Zakład EI-Niš zakończył działalność w 2001 roku. Nawet po przeprowadzonej w 2004 r. prywatyzacji i zmianie nazwy na AD Herculen nie udało się go ponownie uruchomić. (poslovnojutro.com)

W Serbii spadła liczba budowanych mieszkań

Według danych Urzędu statystycznego Serbii w grudniu 2011 r. w kraju wydano 899 pozwoleń na budowę mieszkań, co  jest o 54,2% mniej niż przed rokiem. Procent wydanych pozwoleń na budowę budynków wyniósł 71, a pozostałych konstrukcji 29. Średnia wielkość poszukiwanego mieszkania wynosił 61,7 m2.  Najwięcej w tym okresie w Serbii budowało się w okolicach rzeki Kolubara, w Belgradzie oraz w regionie śremskim. (Srna/Capital.ba)

Suche śliwki towarem eksportowym Serbii

Serbia rocznie eksportuje około 4 tys. ton śliwek zaś według ekspertów mogłaby ona na rynki zagraniczne eksportować nawet do 10 tys. ton tego owocu.  Zarobek Serbii na eksporcie śliwek suszonych jest od 3 do 10 wyższy niż na śliwkach świeżych i mrożonych. Jednak, aby móc poszerzyć eksport tego owocu o nowe rynki konieczne byłoby poprawienie technologii suszenia, potencjału genetycznie ulepszonych odmian oraz zmiana marketingu. Ekspert z Krajowej Izby Gospodarczej Serbii Vojislav Stanković podaje, że największym kupcem serbskich suszonych śliwek jest Rosja, śledzą jej Bułgaria, Chorwacja i USA. (balkans.com)

21 lutego 2012 r.

Chińczycy chcą rekonstruować serbską „Marakanę”

Duża firma chińska chce zainwestować w budowę nowego domu dla piłkarzy wicemistrzów Serbii, ale uzyskanie pozwolenia na przebudowę „Marakany” to długi proces. – To prawda, że Chińczycy chcą inwestować w budowę nowego stadionu. Zwrócili się do Chińskiej Izby Handlowej, która następnie skontaktowała się ze swoim serbskim odpowiednikiem, a dalej z nami. Ich przedstawiciel miesiąc temu odwiedził „Marakanę”, aby przekonać się o jej potencjale – informuje sekretarz generalny klubu Crvena Zvezda Đorđe Stefanović. Stefanović twierdzi, że zainteresowanie chińskich firm nie jest odosobnionym przykładem – zainteresowanych stworzeniem w Belgradzie stadionu światowego formatu jest więcej. Projekt nowego stadionu istnieje od czerwca 2011 r. i został stworzony przez portugalskiego architekta Mario Suakej. Oficjalnie został zaprezentowany w 15. rocznicę zdobycia Pucharu Europy. Przebudowany stadion będzie zawierał duże centrum handlowe, hotel, apartamenty i podziemny parking. (gradjevinarstvo.com)

20 lutego 2012 r.

„Air One” uruchamia połączenie Belgrad – Mediolan

Włoska tania linia lotnicza „Air One” uruchomi pod koniec lata bezpośrednie połączenie Belgrad – Mediolan, ogłosiły 16 lutego władze lotniska „Nikola Tesla” w Belgradzie.Począwszy od 18 września, ruch będzie odbywał się 3 razy w tygodniu – w każdy wtorek, czwartek i sobotę. Przewidziana pora lądowania na lotnisku „Nikola Tesla” to 21:20, a powrotu do Mediolanu – 10 rano. Jak już wspomniano, firma „Air One” jest ściśle związana z włoskim narodowym przewoźnikiem „Alitalia”. Mediolańskie lotnisko jest główną bazą „Air One”, i stamtąd też w tym roku otworzy wiele nowych połączeń do największych europejskich lotnisk. W swojej flocie firma ma wyłączne samoloty „Airbus A320”. (blic.rs)

Nestlé Adriatic odnotowuje wzrost sprzedaży o 17%

Pomimo  trwającego kryzysu, firma Nestlé Adriatic Foods zakończyła kolejny udany rok. Dzięki rozszerzeniu asortymentu i regionalnemu reklamowaniu nowych produktów w roku 2011 firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 17% w porównaniu do roku poprzedniego. Nestlé Adriatic odnotowało wzrost sprzedaży we wszystkich krajach regionu również dzięki doskonałemu kreowaniu wizerunku wachlarza swoich produktów i innowacyjnym produktom NESCAFÉ Dolce Gusto i Maggi. Szczególny sukces odniosła marka NESCAFÉ, która w Serbii odnotowała wzrost o 11,7%, czyli więcej niż na którymkolwiek drugim runku w Europie. Neslté Adriatic Foods niedawno przejęło firmę Centroproizvod – wiodącą korporację produktów spożywczych W Serbii. Oprócz tego firma odnotowała 50% wzrost sprzedaży lodów swojej marki oraz rozpoczęła eksport tego produktu na rynek Unii Europejskiej. (ekonomist.rs)

20 lutego 2012 r.

Serbia nie wykorzystuje ogromnego potencjału pszczelarskiego

Serbia dysponuje ogromnym potencjałem pszczelarskim, lecz wykorzystuje go zaledwie w niewielkim procencie, oświadczył minister rolnictwa Dušan Petrović. Aktualnie w Serbii około 12 tys. osób zajmuje się pszczelarstwem, a wolą państwa jest, aby było coraz więcej tych, dla których mogłoby to być dodatkowe zajęcie, oznajmił Petrović na otwarciu Światowego Sympozjum Pszczelarskiego i czwartych Krajowych Targów Pszczelarstwa. Jak poinformował minister, produkcja miodu w Serbii w ciągu ostatnich lat znacząco się rozwinęła. W roku 2010 i 2011 wyprodukowano 6 tys. ton miodu. Ocenia, że w 2010 r. z Serbii eksportowano około 2 tys. ton miodu, głównie na rynek Unii Europejskiej. Tego roku państwo zapewni korzystniejsze pożyczki dla pszczelarzy, z niższym oprocentowaniem niż w ubiegłym, kiedy wyniosło ono 8%. Również procedura uzyskania pożyczki zostanie uproszczona. Dodał również, że pszczelarze będą mogli liczyć na dotację z części budżetu Ministerstwa Rolnictwa, która jest przeznaczona na produkcję ekologiczną. (emg.com)

Belgrad i Wojwodina dominują pod względem eksportu i importu

Belgrad i Wojwodina posiadają najwyższy eksport i import w Serbii, zaś pozostałe regiony, a w szczególności południe i wschód Serbii zostają w tyle. Według zastępcy prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Serbii (Privredna Komora Srbije) Mihaila Vesovicia, powodem tego może być koncentracja zagranicznych firm handlowych w pobliżu Belgradu i Wojwodiny lub też niewystarczająco rozwinięta infrastruktura i mniejszy przepływ zagranicznych inwestycji na południu i na wschodzie kraju. Według danych Krajowego Urzędu Statystycznego Serbii (Republički zavod za statistiku Srbije) w zeszłym roku największy udział w eksporcie Serbii miała północna prowincja Wojwodina – 37,2%, okolice Belgradu – 23,5%, region Šumadija i Zachodnia Serbia – 20%, Południowa i Wschodnia Serbia po 19%. Pod względem najwyższej wartości importu na początku listy uplasował się Belgrad z 45,5%, następnie Wojwodina (30,3%), Šumadija i Zachodnia Serbia (13,2%), Południowa i Wschodnia Serbia (9,9%). Według Vesovicia, wiele firm zajmujących się importem i eksportem posiada swoje siedziby w Belgradzie, gdzie nakładane jest cło, co przez urząd statystyczny traktowane jest jako miejsce wwozu. (tanjug.com/Capital.ba)

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE