Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Serbia: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Rosja zwiększa dostawy gazu do Serbii

Rząd Rosji ma wkrótce podpisać nowe porozumienie z Serbią, na podstawie którego roczne dostawy rosyjskiego gazu do tego kraju w latach 2012-2021 zwiększą się z obecnych 2 do 5 mld m3. W dokumentach przygotowanych na posiedzeniu rządu Rosji stwierdza się, że stanie się tak, po uprzednim uregulowaniu przez Serbię długu za import rosyjskiego gazu, który wynosi  30 mln USD. Budowa gazociągu powinna się zacząć w grudniu br. Orientacyjna cena budowy Gazociągu Południowego to 15,5 mld EUR, z których około 2/3 zostanie wykorzystanych do realizacji odcinka biegnącego po dnie Morza Czarnego, od rosyjskiego do bułgarskiego wybrzeża.

 

Rosyjski Sbierbank szuka partnera dla huty żelaza w Smederevie

Rząd Serbii wraz z rosyjskim Sbierbankiem ustalili, że bank udzieli hucie żelaza w Smederewie pomocy w znalezieniu partnera strategicznego. W ten sposób ten największy rosyjski bank pomógłby w wystawieniu na rynek Rosji serbskich produktów. Premier Serbii Ivica Dačić wyraził nadzieje, że Sbierbank będzie miał wpływ na polepszenie stosunków gospodarczych między oboma krajami. Do teraz inwestycje rosyjskiego banku w Serbii wynoszą 100 mln EUR, a do końca roku planuje zainwestować jeszcze raz tyle. Sbierbank kupił austriacki Volksbank i w ten sposób stał się właścicielem jego filii w Serbii – na wrzesień zapowiedziano „ekspansję kredytową” w tym kraju. (tanjug.rs)

 

Kolejna próba sprzedaży „Telekom Srbija”

Rząd serbski jest gotowy podjąć się kolejnej próby sprzedaży firmy „Telekom Srbija” w drodze przetargu pod warunkiem, że za wszystkie akcje firmy otrzyma 2,5 miliarda EUR. Rząd podjął również decyzję o tym, aby nie wystawiać „Telekomu” na giełdę papierów wartościowych, gdyż obawia się, iż niskie ceny akcji, jakie mogłaby uzyskać firma, źle wpłynęłyby na jej cenę w momencie sprzedaży. Wycena „Telekom Srbija” na dziś wynosi od 1,9 mld do 3 mld EUR. Rząd serbski sprzedawał już „Telekom” w przetargu rozpisanym w październiku 2010 r., który zakończył się niepomyślnie w maju 2011 r. Wartość firmy została wówczas wyceniona na 2,4 mld EUR. Serbia oczekiwała od nabywcy 1,4 mld EUR za 51% kapitału.

 

Qatar Airways uruchamia połączenie z Serbią

Bliskowschodnia firma Qatar Airways ogłosiła, że od 20 listopada br. będzie obsługiwała nowe połączenia lotnicze z Serbią na relacji Belgrad – Doha. Loty odbywać się będą 3 razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i niedziele. Cena biletu powrotnego wynosić będzie około 300 EUR. Nowe połączenie umożliwi podróżnym loty przez Doha do Singapuru, Bangkoku, Hong Kongu, Dubaju, Melbourne, Johannesburga i Cape Town. Dyrektor zarządu spółki lotniczej Akbar Al Baker powiedział, że wybór belgradzkiego lotniska na nowe połączenie z Katarem świadczy o tym, iż posiada ono wielki potencjał. (economy.rs)

 

Produkcja jachtów w Nowym Sadzie

We wrześniu norweska firma Hydro Design, zajmująca się projektowaniem i budową jachtów, rozpoczyna produkcję w zakładzie w Nowym Sadzie. W pierwszej fazie produkcji firma ma zatrudniać ponad 100 pracowników. Igor Pavličić, burmistrz Nowego Sadu, zapowiedział, że inwestycja na znaczący wpływ na rozwój gospodarki regionu angażując lokalnych partnerów najpierw do budowy fabryki, a po jej uruchomieniu również lokalnych dostawców.

 

Serbia eksportuje odzież, importuje bawełnę

Przychody z eksportu produktów przemysłu włókienniczego w pierwszej połowie roku wyniosły 302,7 mln USD czyli o 2% więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Od początku stycznia do końca czerwca br. import w tej branży wyniósł 408,3 mln USD czyli o 4% mniej niż roku ubiegłym, podaje Serbska Izba Gospodarcza (Privredna Komora Srbije). Stosunek eksportu do importu wynosi 74%, a ujemne saldo obrotów 105,5 mln USD. Najwięcej importuje się z Chin, Włoch, Turcji, Niemiec, Francji i Pakistanu. (tanjug.rs, capital.ba)

 

Restrykcje energii elektrycznej z powodu suszy

Susza i wywołane nią obniżenie stanu wód w Serbii i regionie oznaczają problemy z produkcją energii oraz prowadzą do nieuchronnego kryzysu energetycznego. Serbska spółka energetyczna EPS już od dwóch i pół miesiąca nie eksportuje wyprodukowanej przez siebie energii, a przeznacza ją na zmniejszenie niedoborów energetycznych w kraju. Najbardziej Prawdopodobnie EPS będzie musiał importować prąd z zagranicy.

 

Belgrad na 99. miejscu najbardziej pożądanych miast  

Australijskie miasto Melbourne utrzymało tytuł najprzyjaźniejszego miasta do życia w rankingu sporządzanym przez Economist Intelligence Unit. W rankingu, w którym brano pod uwagę takie czynniki jak polityczna i społeczna stabilność, poziom przestępczości, służba zdrowia, edukacja, kultura i środowisko, Belgrad znalazł się na 99. miejscu. (economy.rs)

 

Sytuacja ekonomiczna Serbii do końca roku się pogorszy

Sytuacja ekonomiczna Serbii do końca roku się pogorszy, a pierwsze zmiany dokonywane przez rząd serbski nie wskazują na to, żeby miało się to wkrótce zmienić. Ekonomiści oceniają, że stanie się tak m.in. z powodu suszy negatywnie wpływającej na rolnictwo oraz spadającej produkcji przemysłowej. Zmniejszona będzie też produkcja prądu. (tanjug.rs, capital.ba)

 

 

Opracowała: Marta Kaliszewska

 

 

 

 

 

 

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE