Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 21 – 27 listopada 2011 r.

Serbia: 21 – 27 listopada 2011 r.

27 listopada 2011 r.
W poszukiwaniu nowych rynków
Z powodu drugiej fali kryzysu, która boleśnie dotknęła znaczących serbskich partnerów w handlu zagranicznym, istnieje możliwość zmniejszenia zainteresowania serbskimi towarami, szczególnie we Włoszech, Grecji i krajach regionu. Wobec tego Serbia musi szukać nowych rynków eksportowych w krajach, które nie są pogrążone w recesji, ocenił przewodniczący Serbskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (PKS) Miloš Bugarin. Takie możliwości oferują porozumienia o swobodnej wymianie handlowej, podpisane z wieloma krajami, ale niewykorzystywane w pełni z powodu niedostosowania serbskiej produkcji do odpowiedniego poziomu. (tanjug.rs)

26 listopada 2011 r.
Możliwy spadek cen słodyczy
Zważywszy na obniżkę cen mąki i cukru, w nadchodzącym okresie ceny słodyczy mogą zostać obniżone, zapowiadają serbscy cukiernicy. W zależności od rodzaju produktu, w składzie znajduje się od 15 do 45% cukru, natomiast w strukturze jego ceny znacznie mniej. Obecny 20-proc. spadek ceny cukru mógłby realnie wpłynąć na 2-8-proc. obniżkę cen słodyczy. Mimo to producenci wyrobów cukierniczych przeważnie korzystają z obszernych zapasów, zakupionych wcześniej po dużo wyższych cenach, co może stanowić przeszkodę. 4 listopada rząd Serbii wydał decyzję o sprzedaży rezerw towarowych na potrzeby produkcji, dokładniej 3 tys. ton białego cukru. Sprzedaż rozpoczęto 8 listopada, co zaowocowało zmniejszeniem ceny z 96 do 80 dinarów za kilogram. Od września do listopada br. słodycze w Serbii podrożały o 6-25%, a spadek siły nabywczej obywateli wpłynął również na ich niską sprzedaż. Od stycznia do września 2011 r. sprzedano 91 tys. ton mniej słodyczy w stosunku do adekwatnego okresu ubiegłego roku, w tym o 13% mniej na rynku krajowym. Import wyrobów cukierniczych spadł o 25%. (tanjug.rs)

25 listopada 2011 r.
Aresztowano potencjalnego współudziałowca JAT Airways
Potencjalny współudziałowiec serbskiej kompanii lotniczej rosyjski biznesmen Wladimir Antonow został aresztowany w Londynie zgodnie z europejskim nakazem, oświadczył minister spraw wewnętrznych Litwy Raimundas Palaitis. Powodem aresztowania Antonowa było odkrycie dotyczące dużych ubytków aktywów w jego bankach na Litwie i Łotwie. W związku z powyższym władze obu państw skonfiskowały bank Snoras i jego oddział Latvijas Krajbanka. Pod koniec września belgradzkie media ujawniły, że Antonow jest jednym z właścicieli łotewskiej kompanii Baltic Aviation Systems (BAS), mniejszościowego partnera Air Baltic. BAS jako jedyna kompania odkupiła dokumentację przetargową od rządu Serbii i jest potencjalnym partnerem strategicznym  w procesie tworzenia nowej serbskiej kompanii lotniczej.
Air Baltic zażądała od Baltic Aviation Systems wydania oficjalnego stanowiska w sprawie aresztowania Antonowa i ewentualnego wpływu na współpracę z JAT Airways i Serbią, oświadczyło Ministerstwo Infrastruktury i Energetyki Republiki Serbii. Według wcześniej otrzymanych informacji, rosyjski biznesmen, przeciw któremu toczy się postępowanie karne, nie znajduje się na liście akcjonariuszy kompanii Batlic Aviation Systems. Ministerstwo dodaje, że w imię interesu publicznego i reputacji firmy JAT zbiera i analizuje informacje o osobach związanych z BAS. Konkretna oferta w konkursie na partnera strategicznego musi zostać złożona do 12 grudnia 2011. (emg.rs)

24 listopada 2011 r.
Ishrana ponownie wystawiona na sprzedaż
Ponownie rozpisano konkurs w związku ze sprzedażą prywatnego przedsiębiorstwa piekarskiego Ishrana z Čačaka, które od stycznia znajduje się w stanie upadłości. Zainteresowani przejęciem Ishrany mogą zgłaszać się do 12 grudnia. Wznowione postępowanie obejmuje sprzedaż 37 budynków częściowych dawnej fabryki, podczas gdy piekarnia i teren przemysłowy sprzedawane są jako całość. Ostatnia oferta sprzedaży przedsiębiorstwa nie zainteresowała potencjalnych kupców. (emg.rs)

23 listopada 2011 r.
Duże wahania kursu przeszkodą dla serbskich przedsiębiorców
Spadek wartości dinara w stosunku do euro i nadmierne wahania kursu wpływają ujemnie na biznes w Serbii, ocenił przewodniczący Serbskiej Izby Przemysłow0-Handlowej Miloš Bugarin. Jednocześnie wyraził nadzieję, że Narodowy Bank Serbii w porę zainwestuje na rynku dewizowym, aby uniknąć dużych oscylacji kursu waluty. Bugarin ostrzega przed możliwością ponownego spadku kursu o 2-3 dinary w ciągu nadchodzących dwóch miesięcy. Taka sytuacja miała miejsce w poprzednich miesiącach, a obecny kurs wynosi 103,78 RSD za 1 EUR. Od 2008 r. utrwala się zasada, że w ostatnim kwartale roku dinar słabnie w stosunku do euro. Jeśli sytuacja powtórzy się w tym roku, wyrządzi szkodę w serbskim środowisku biznesowym, gdyż niewiele firm wykazało pozytywny rezultat finansowy. Najlepsza sytuacja zaistniałaby na rynku przy kursie poniżej 100 RSD za 1 EUR. Bugarin podkreślał, że banki handlowe powinny zwiększyć poziom kredytowania przedsiębiorców, przy jednoczesnym niskim oprocentowaniu. (emg.rs)

22 listopada 2011 r.
Plany polsko-serbskich inwestycji w maszyny rolnicze i kolej
W celu zwiększenia wartości polskich inwestycji w Serbii z dotychczasowych 100 mln dolarów, ma wystartować projekt współpracy w zakresie produkcji maszyn rolniczych i kolei. Polska wspiera Serbię na drodze do pełnoprawnego członkostwa W Unii Europejskiej, a za istotny element tego procesu uważa modernizację serbskiej ekonomii i wzmocnienie stosunków gospodarczych z UE, oświadczono po spotkaniu wicepremiera Serbii Božidara Đelicia i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy w zakresie produkcji ciągników oraz możliwości inwestycji 70 mln euro w budowę kolei w Serbii. Obecnie wymiana towarowa z Polską wynosi 0,5 mld dolarów rocznie, a polskie firmy na rynku serbskim inwestują około 100 mln euro.
Trwają prace nad projektem, który umożliwiłby współpracę serbskiej firmy Industrija Motora Rakovica (IMR) i polskiego Pol-Motu w zakresie produkcji ciągników nowej generacji. Projekt, którego realizacja mogłaby rozpocząć się w 2012 roku, umożliwiłby Serbii produkcję silników według europejskich standardów, zarówno na rynek bałkański, jak i na eksport do krajów unijnych. Podczas dwudniowej wizyty w Warszawie Đelić spotkał się z senatorem RP Markiem Rockim i ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Wygłosił także wykład w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. (tanjug.rs)

21 listopada 2011 r.
Chiny największym inwestorem w Serbii w 2012 roku
Chiny jako największy inwestor na serbskim rynku w 2012 r. to realna perspektywa, powiedział minister spraw zagranicznych Vuk Jeremić podczas wizyty w chińskiej prowincji Guandong. W zeszłym miesiącu podpisano protokół dotyczący współpracy z konsorcjum chińskich firm w związku z modernizacją elektrowni Nikola Tesla B3 oraz realizacji innych projektów z zakresu energetyki, o łącznej wartości 2 mld euro. Trwają przygotowania do rozpoczęcia prestiżowego chińskiego projektu i jednocześnie jedynej tego typu inwestycji  w Europie, która w Chinach wywołała ogromne zainteresowanie. Obecna wizyta została poświęcona negocjacjom dot. współpracy w zakresie sprzętu IT i sektora wysokich technologii. Minister Jeremić wyraził nadzieję, że negocjacje nie potrwają dłużej, niż do końca roku.
Prowincja Guandong uważana jest za najbogatszy region w Chinach, ma 140 mln mieszkańców, a jej przychody w zeszłym roku wyniosły 780 mld dolarów, co stanowi 1/7 całości przychodów państwa. (tanjug.rs)

Opracowała: Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE