Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 22 – 28 października 2012 r.

Serbia: 22 – 28 października 2012 r.

Przyjęto projekt budżetu na 2013 r.

25 bm. władze Serbii przyjęły jednogłośnie projekt budżetu na 2013 r., który – zdaniem ministra finansów i gospodarki Mlađana Dinkicia – powinien zostać zatwierdzony przez parlament przed 20 listopada br. Projekt zakłada, że skonsolidowany deficyt budżetowy wyniesie 132,2 mld RSD (1,16 mld EUR), co będzie stanowiło 3,6% PKB. Przychody ogółem powinny osiągnąć 1 685,2 mld RSD (14,78 mld EUR), wydatki zaś wyniosą 1 817,5 mld RSD (15,94 mld EUR). Przewiduje się także, że PKB wzrośnie o 2%, zaś inflacja nie przekroczy 5,5%.

 

Kredyt infrastrukturalny z Kuwejtu

Organ wykonawczy Arabskiego Fundusz Rozwoju Gospodarczego i Socjalnego przyzna Serbii kredyt w wysokości 25 mln EUR na budowę głównego dworca kolejowego „Prokop” w Belgradzie, wynika z przeprowadzonych w Kuwejcie rozmów między wicepremierem Serbii i ministrem handlu Rasimem Ljajiciem z byłym premierem Kuwejtu szejkiem Nasirem al-Muhammadem al-Ahmadem as-Sabahem. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki kredytowi na 18 lat, na bardzo dogodnych warunkach – zmienna stopa procentowa kredytu wynosi obecnie 3% w skali roku, a okres karencji 4 lata.

 

Zakończenie prac nad Korytarzem 10 planowane do 2014 r.

Wschodni odcinek Korytarza 10, biegnący przez Serbię do granicy z Bułgarią, oraz południowy, do Macedonii, mają być gotowe odpowiednio do końca 2012 i 2014 r., poinformował sekretarz stanu w ministerstwie transportu Miodrag Poledica. Dodał przy tym, że transport i infrastruktura są kluczowe dla rozwoju serbskiej gospodarki, a budowa drogowych Korytarzy 10 i 11 oraz kolejowych Korytarzy 10 i 7 (wzdłuż Dunaju i Sawy), to projekty priorytetowe, istotne nie tylko dla rozwoju regionalnego, ale także dla integracji europejskiej Serbii.

 

Rekordowy eksport w przemyśle zbrojeniowym
Państwowa fabryka broni Zastava oružje w Kragujevacu zanotowała w tym roku znakomite wyniki eksportu, co więcej – dotychczasowe rezultaty pozwalają przypuszczać, iż rok 2012 może okazać się rekordowym pod względem sprzedaży, biorąc pod uwagę dwie ostatnie dekady. W br. fabryka sprzedała swą broń do 40 krajów, a najważniejszą podpisaną umową była ta z Jugoimport SDPR, dotycząca eksportu na rynek USA broni myśliwskiej oraz sportowej. W fazie końcowej znajduje się także eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego na rynek bliskowschodni.

 

NIS inwestuje 40 mld RSD w poszukiwanie i obróbkę ropy naftowej oraz gazu
Serbska spółka naftowa (NIS) zainwestowała w tym roku w poszukiwanie i obróbkę ropy naftowej oraz gazu w Serbii 15 mld RSD (132 mln EUR), a – jak poinformował dyrektor generalny NIS Kiril Krawczenko – na przyszły rok planowane jest zwiększenie inwestycji w tym obszarze do kwoty 25 mld RSD (220 mln EUR). Na 2013 r. NIS planuje współpracę z serbską spółką energetyczną (EPS) przy budowie cieplnych elektrowni gazowych w Nowym Sadzie i Pančevie. W planach jest także potrojenie nakładów na pracowników działu kadr, badań, nowych technologii oraz na rozwijanie stosunków gospodarczych w regionie.

 

Zapowiedź oddłużenia krajowych linii lotniczych

Serbskie linie lotnicze JAT zostaną oddłużone w celu zwiększenia szansy na znalezienie partnera strategicznego, we współpracy z którym powołany zostanie nowy przewoźnik krajowy, poinformował minister transportu Milutin Mrkonjić. Pomysł utworzenia nowych linii lotniczych pochodzi z 2010 r., kiedy rząd Mirka Cvetkovicia ogłosił przetarg na partnera strategicznego JAT, jednak wówczas brak było chętnych do współpracy z Serbią. Według różnych szacunków, na restrukturyzację JAT potrzeba od 5 do 7 mln EUR. (pressonline.rs)

 

Ambasador USA zachęca Microsoft do zwiększenia inwestycji

Ambasador USA w Serbii Michael Kirby zachęca Microsoft do zwiększenia swoich inwestycji w tym kraju. Nowe projekty miałyby się przyczynić do otwarcia kolejnych miejsc pracy oraz poprawy krajowej sytuacji gospodarczej. W Serbii znajduje się obecnie jedno z czterdziestu centrów rozwoju technologii Microsoft. Zatrudnieni w nim serbscy pracownicy pracują m.in. nad ulepszeniem przeglądarki Bing.

 

XII Serbski Szczyt Gospodarczy

Na XII Szczycie Gospodarczym, zorganizowanym w Belgradzie pod patronatem Izby Gospodarczej Serbii i Rady Inwestorów Zagranicznych, premier Ivica Dačić podkreślił, że wzmocnienie gospodarcze kraju stanowi jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją obecne władze. Celem szczytu jest coroczny przegląd wydarzeń politycznych, gospodarczych i biznesowych w Serbii, jak również analiza jej roli w regionie i krajach UE.

 

Możliwe nieznaczne ożywienie gospodarki w 2013 r.

W 2013 r. można oczekiwać w Serbii nieznacznego ożywienia gospodarczego, mimo kryzysowej sytuacji w kraju, ale i regionie oraz wewnątrz UE, oceniła dyrektor wykonawcza Rady Inwestorów Zagranicznych Ana Firtel. Jednak, aby do tego doszło, Serbii potrzebna jest jasna i wykonalna polityka makroekonomiczna, kontynuacja reform oraz poprawa warunków zatrudnienia. (politika.rs)

 

Pesymistyczne prognozy wzrostu bezrobocia

W Serbii bez pracy pozostaje obecnie ok. 750 tys. osób, a liczba ta będzie wciąż rosnąć. W 2016 r. ma być większa nawet o 290 tys., poinformowali przedstawiciele Krajowego Urzędu Pracy oraz Misji Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w Serbii. Branże, w których najłatwiej będzie znaleźć zatrudnienie to handel, rolnictwo i komunikacja.

 

Opracowała: Anna Kasprzak

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE