Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 23 – 29 lipca 2012

Serbia: 23 – 29 lipca 2012

MFW czeka na powołanie nowego rządu

Kwestia wznowienia współpracy Serbii z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) zostanie rozstrzygnięta po uformowaniu nowego rządu, przekazał stały przedstawiciel MFW w Belgradzie Bogdan Lisovolik. Aktualne porozumienie kredytowe stand-by, zawarte we wrześniu ubiegłego roku, zostało podpisane na 18 miesięcy i opiewa na kwotę 1,1 mld EUR. Na początku lutego br., w efekcie drugiej rewizji porozumienia, która wykazała niezgodności planu budżetowego ze wcześniejszymi ustaleniami, zostało ono zamrożone do momentu utworzenia nowego rządu.

 

Nowe inwestycje zagraniczne krajów UE w Serbii

Kolejne firmy z krajów członkowskich UE planują inwestycje na rynku serbskim. Zagraniczni inwestorzy planują zrealizować co najmniej cztery inwestycje komercyjne. Według danych Agencji Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu (SIEPA) wiadomo, że trzy firmy działają w branży motoryzacyjnej, jedna w branży tekstylnej. Zgodnie z planami budżetowymi państwa na 2012 r., zagraniczni inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 45 mln EUR.

 

Rekonstrukcja twierdzy Golubac ze środków IPA

Rekonstrukcja zabytkowej naddunajskiej twierdzy Golubac rozpocznie się prawdopodobnie w marcu 2013 roku. Środki finansowe na realizację przedsięwzięcia (6,5 mln EUR) będą pochodziły z funduszy Unii Europejskiej, a dokładniej z budżetu IPA (Instrument of Preaccession Assistance – pomoc finansowa dla krajów kandydujących do UE). Jest to część przyjętej rok temu Europejskiej Strategii Dunajskiej, przewidującej inwestycje w wysokości 100 mld EUR na rzecz rozwoju atrakcyjności regionu naddunajskiego.

 

Polityka zagraża serbskiej gospodarce

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) obniżył tegoroczną prognozę PKB dla Serbii do 0,1 % w 2012 r. proc., obniżając zarazem przyszłoroczną do 1,7% z 2,6 %. Według raportu EBRD, główne zagrożenia dla serbskiej gospodarki wynikają z kryzysy strefy euro oraz ponownych inflacji. Do ekonomicznej niestabilności przyczyniła się polityka wewnętrzna w czasie wyborów. Główne zadania dla nowego rządu to zmniejszenie deficytu budżetowego oraz długu publicznego. (telegraf.rs)

 

Sprzedano obligacje skarbowe o wartości 11,98 mln EUR

Departament Długu Publicznego Ministerstwa Finansów sprzedał 19,97% oferowanych dwuletnich obligacji skarbowych o wartości nominalnej 11,98 mln EUR. Oprocentowanie obligacji wynosi 6,2%. Planowane jest sprzedaż 3-miesięcznych bonów skarbowych o wartości 4 mld RSD. (rtv.rs)

 

Spadek eksportu i wzrost importu produktów roślinnych

Serbia w ciągu pierwszej połowy 2012 r. odnotowała zyski w handlu zagranicznym produktów roślinnych (roślin aromatycznych, leczniczych, przypraw) o łącznej wartości 8,3 mln USD, poinformowała Serbska Izba Gospodarcza. Wartość eksportu tych produktów z Serbii od stycznia do maja wyniosła 5,7 mln USD, a importu wyniosła 2,6 mln USD. Spadek eksportu i wzrost importu wpłynęły na zmniejszenie nadwyżki handlowej o 10,5%. (rtv.rs)

 

Serbski pociąg do rosyjskich pieniędzy

Trwają uzgodnienia szczegółów rosyjskiego kredytu w wysokości 800 mln USD na modernizację serbskiej infrastruktury kolejowej. Do niedawna Ministerstwo Finansów Serbii przekonywało, że warunki pożyczki zostaną rozpatrzone przez serbski parlament jesienią br. Tymczasem w ostatnich dniach coraz częściej mówi się o tym, że pieniądze z Rosji zamiast na infrastrukturę mogłyby zostać przeznaczone na ratowanie budżetu Serbii. Nie byłby to pierwszy tego typu zabieg w Serbii – w zeszłym roku 200 mln USD z miliardowej pożyczki z Rosji zasiliło budżet centralny.

 

Produkcja Fiata na eksport

Premier Serbii Ivica Dačić ogłosił, że w sierpniu rozpocznie się eksport samochodów produkowanych w Kragujevacu. W pierwszej fazie planowany jest wywóz14 pociągów samochodów tygodniowo. Premier podkreślił, że pomimo kryzysu ekonomicznego we Włoszech, w nadchodzących latach planuje nadal rozwijać współpracę handlową między Serbią i Włochami. (tanjug.rs)

 

Otwarcie fabryki grzejników w Svilajnacu

Przedsiębiorstwo „Neša komerc” z Svilajanaca dokonało otwarcia fabryki grzejników rurowych w strefie przemysłowej miasta. Powierzchnia fabryki wynosi 3 000 m²,  a wartość inwestycji wyniosła 1 mln EUR. Właściciel „Neša komerc” Miodrag Ognjenović w najbliższych miesiącach planuje zająć się  rozwojem współpracy między krajami regionu oraz kooperacji gospodarczej. (tanjug.rs)

 

Opracowała: Karolina Maciąga

 

 

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE