Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 24 – 30 października 2011 r.

Serbia: 24 – 30 października 2011 r.

30 października 2011 r.
Spadek kursu dinara
W poniedziałek kurs dinara osłabnie w stosunku do euro o 0,2% i wyniesie 100,4852 RSD za 1 EUR. Podczas weekendu obowiązuje kurs z 28 października, według którego średnia wartość 1 EUR to 100,2697 RSD. W tym roku największy spadek kursu dinara odnotowano 23 maja (96,7007), a najwyższy wzrost 6 stycznia (106,4947). Dinar osłabł wobec dolara amerykańskiego o 0,4%, tak że 1 USD będzie można nabyć za 70,9892 RSD. W skali miesięcznej serbska waluta wzmocniła się w stosunku do dolara o 5,2%, a w skali rocznej o 8,9%. (balkans.com)

28 października 2011 r.
Hintech buduje siedzibę w Nowym Sadzie
Burmistrz Nowego Sadu Igor Pavličić i ambasador Holandii w Belgradzie Laurent Stokvis wzięli udział w przedstawieniu projektu budowy nowego biura kompanii Hintech, której siedziba mieści się w Holandii. Firma jest znana z rozbudowanej sieci działalności opartej na najnowszych technologiach informacyjnych. W nowym budynku będzie mieściło się centrum rozwojowe, w którym w kolejnych pięciu latach zatrudnienie znajdzie 100 wysoce wykwalifikowanych młodych ekspertów, absolwentów Uniwersytrtu w Nowym Sadzie. Dyrektor generalny Patrick Dekker przedstawił nowy projekt, który ma zostać umiejscowiony na przedmieściach Nowego Sadu, w Telep. Hintech jest międzynarodową firmą, stanowiącą człon wojwodińskiej Grupy ICT, jednej z pierwszych najemców Nowosadzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Od czasu otwarcia pod koniec stycznia br., do Inkubatora Przedsiębiorczości wprowadziła się Europejska Sieć Przedsiębiorczości Uniwersytetu w Nowym Sadzie. (serbia-business.com)

27 października 2011 r.
W Belgradzie rozpocznie się 3. Forum Przemysłu Naftowego
W dniach 28-29 października w hotelu Hyat w Belgradzie odbędzie się 3. Forum Przemysłu Naftowego, organizowane z ramienia Wspólnoty Energetycznej Europy Południowo-Wschodniej i Ministerstwa Infrastruktury i Energetyki Republiki Serbii. Forum otworzy minister Milutin Mrkonjić, doradca premiera ds. energetyki Petar Škundrić i generalny sekretarz Wspólnoty Energetycznej Slavtcho Nejkov. (balkans.com)

Do Czarnogóry w poszukiwaniu pracy
Dyrektor Krajowego Urzędu Pracy Czarnogóry Zoran Jelić poinformował, że od początku roku wydano obcokrajowcom około 17 tys. zezwoleń na pracę, z czego prawie połowa była przeznaczona dla obywateli Serbii. Od stycznia do października ok. 8 tys. Serbów otrzymało pozwolenie na pracę, co stanowi około 47% całkowitej liczby wydanych dokumentów dla pracowników zagranicznych. Wydane zezwolenia odnosiły się szczególnie do prac sezonowych na czarnogórskim wybrzeżu. Jelić podkreślał, że nie posiada precyzyjnych informacji co do liczby Serbów pracujących w Czarnogórze nielegalnie, ale stanowi to pokaźny problem. (balkans.com)

26 października 2011 r.
Połączenie Alfa Bank i Eurobank EFG
Greckie banki Alfa i Eurobank EFG zostaną połączone 1 grudnia 2011 r., a tym samym kapitał nowego banku zwiększy się o 146 mld euro. Po fuzji będzie to drugi co do wielkości bank na serbskim rynku i jeden z najsilniejszych w strefie euro. (balkans.com).

25 października 2011 r.
Elektrovojvodina rozdaje żarówki energooszczędne
Elektrovojvodina w tym tygodniu zaoferuje żarówki energooszczędne mieszkańcom, którzy w pełni uregulują zaległości w opłatach za zużycie prądu. Żarówki otrzymają klienci, którzy zgłoszą się z dowodem uiszczenia wpłaty za miesiąc wrzesień oraz dowodem osobistym. Akcja ma za zadanie stymulować racjonalne zużycie energii elektrycznej, jak i terminowe opłacanie rachunków. W minionym tygodniu Elektrovojvodina apelowała do klientów, aby uregulowali należności w celu zabezpieczenia jakości i koniunktury dostaw energii elektrycznej. Najwięksi dłużnicy zostali odcięci od prądu. (serbia-business.com)

Grecja jednym z największych inwestorów w Serbii
Minister ekonomii i rozwoju regionalnego Nebojša Ćirić poinformował, że Grecja, z inwestycjami o wartości 2 mln euro, jest jednym z największych inwestorów w serbskiej gospodarce. Podczas forum biznesowego „Bilateralny handel i współpraca regionalna”, zorganizowanego przez EFG Bank powiedział, że w Serbii działa około 300 greckich firm, w tym ponad 100 działających  w inwestycjach bezpośrednich i ok. 150 posiadających wspólne udziały wraz z serbskimi przedsiębiorstwami. Greckie banki w Serbii zajmują 15% rynku, ale jak twierdzi Ćirić, sytuacja jest na bieżąco monitorowana i kryzys partnera nie powinien mieć negatywego wpływu. (rts.rs)

24 października 2011 r.
40 mln euro z eksportu jabłek
DELTA Agrar do końca 2011 r. spodziewa się przychodu z eksportu o wartości 40 mln euro i jest bardzo blisko osiągnięcia tego celu. W eksporcie owoców dominują jabłka, które w tym roku w pierwszej kolejności trafiają na rynek rosyjski, a w mniejszym stopniu na rynki unijne. W Čelarevie, gdzie znajduje się największy i najnowocześniejszy sad w tej części Europy, w 2011 roku po raz pierwszy zbiory wyniosą od 60 do 70 ton z hektara. Cala tegoroczna produkcja wyniesie 5.500 ton. Dzięki nowoczesnym metodom 86% zebranych jabłek to owoce pierwszej klasy (novosti.rs)

Opracowała: Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE