Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 25.02 – 03.03.2013 r.

Serbia: 25.02 – 03.03.2013 r.

dinari-srbijanet.rs

W 2012 roku wzrosło zadłużenie zewnętrzne

Narodowy Bank Serbii (NBS) opublikował dane, z których wynika, że pod koniec ubiegłego roku zewnętrzny dług państwa wynosił 25,7 mld EUR, zwiększył się więc o 1,6 mld (to jest o 6,6%) w stosunku do  roku 2011. Dług zewnętrzny najbardziej zwiększył się właśnie w ciągu końcowych miesięcy ubiegłego roku, kiedy to wzrósł o 3,3% (888,8 mld EUR). Na taką sytuację wpływ miało przede wszystkim zadłużanie się kraju na międzynarodowym rynku finansowym.

 

Zyski serbskiej poczty godne pozazdroszczenia

Przychody serbskiej poczty wyniosły w 2012 roku 23,84 mld RSD, podczas gdy wydatki 22,50 mld RSD. Łatwo zatem policzyć, że zysk netto wyniósł 1,24 mld. Jak można przeczytać w sprawozdaniu finansowym opublikowanym przez Zarząd spółki, zysk operacyjny serbskiej poczty to 21,8 miliardów RSD, czyli jest o 1,5 proc. wyższy niż planowano.

 

Gazprom i Serbia opracują mapę współpracy w sferze energetyki

W ostatnich dniach w siedzibie Gazpromu odbyło się robocze spotkanie Prezesa Zarządu Gazpromu Aleskieja Millera i prezydenta Serbii Milorada Dodika. Uczestnicy spotkania omówili perspektywy organizacji dostaw rosyjskiego gazu do Serbii. Ponadto podjęto decyzję w sprawie opracowania mapy współpracy, która umożliwi Serbii podpisanie umowy o współpracy w sferze energetyki z Republiką Serbską, która wchodzi w skład Bośni i Hercegowiny.

 

Rosyjsko-serbski NIS przejmuje stacje benzynowe OMV BH

Serbski Przemysł Naftowy (NIS) od 1 marca przejmie 28 stacji benzynowych austriackiej spółki OMV w Bośni i Hercegowinie. NIS w listopadzie ubiegłego roku podpisał umowę dotyczącą kupna 100 proc. udziałów OMV. NIS przejął również składowisko derywatów naftowych, siedzibę w Sarajewie oraz 22 pracowników OMV, jak podano w obwieszczeniu wystosowanym przez NIS.

 

Telenor wybiera się na zakupy

Norweski operator Telenor zamierza kupić lub założyć bank w Serbii oraz przejąć operatora Tele2 – jednego z największych operatorów w Chorwacji. Pierwszym zakupem firmy Telenor ma być szwedzki operator komórkowy Tele2. Drugą inwestycją firmy Telenor ma być bank. W strategii rozwoju firmy Telenor są mobilne usługi bankowe i usługi finansowe.

 

Serbska firma „Planum” zaangażowana w budowę szpitala wojskowego w Angoli

Wicepremier oraz minister obrony Serbii Aleksandar Vučić rozpoczął 24 lutego wizytę w Angoli. Spotkał się on z ministrem obrony afrykańskiego państwa Candido Pereira dos Santos Van Dunem, z którym rozmawiał o realizacji projektu współpracy między oboma krajami.

 

Rosyjscy saperzy sprawdzą trasę Gazociągu Południowego

Przebieg trasy Gazociągu Południowego na terytorium Serbii zostanie sprawdzony przez rosyjskich saperów – poinformował zastępca dyrektora Centrum ds. Rozminowywania Serbii Milan Šapič. Prace organizuje firma SotStrim, stworzona przez przedsiębiorstwo Serbiagaz i Gazprom.

 

Znaczna część nielegalnej broni w UE pochodzi z Bałkanów Zachodnich

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Regionalnej Kancelarii ds. Przestępczości Zorganizowanej przy Ambasadzie Francji w Belgradzie, ok. 30% nielegalnej broni we Francji i innych krajach UE pochodzi z Bałkanów Zachodnich. Handlem nielegalnym uzbrojeniem zajmują się głównie zorganizowane grupy przestępcze, które są między sobą powiązane.

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE