Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 25.03 – 7.04. 2013 r.

Serbia: 25.03 – 7.04. 2013 r.

dinari

Putin i Nikolić rozmawiają przez telefon

W środę (3 kwietnia br.) prezydent Rosji – Władimir Putin i prezydent Serbii – Tomislav Nikolić rozmawiali przez telefon. Tematem rozmowy było wzmocnienie współpracy międzynarodowej, współpraca w sektorach energetyki, finansów i transportu.

 

2,5% wzrost gospodarczy w 2013 r. ?

Jak podała wiceprzewodnicząca Izby Gospodarczej Serbii (Privredna komora Srbije- PKS) Vidosava Džagić, międzynarodowe instytucje oceniają, że w 2013 Serbia może zanotować wzrost gospodarczy na poziomie 2-2,5%, co może stanowić najlepszy wynik w regionie. Na wzrost PKB w roku obecnym największy wpływ powinny mieć eksport, mimo pesymistycznych prognoz dotyczących rynków zewnętrznych, na których Serbia sprzedaje swoje towary.

 

Wzrost produkcji przemysłowej w lutym

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Serbii (Republički zavod za statistiku), produkcja przemysłowa w lutym br. wzrosła o 13,1 proc. w stosunku do lutego 2012. Jednakże ciągle jest o 6 proc. niższa w stosunku do zeszłorocznej średniej. Wzrost, w stosunku do lutego 2012 r., odnotowano w następujących sekcjach: górnictwie (o 24,1 proc.), przetwórstwie (o 17 proc.) oraz dostawie energii elektrycznej, paliw gazowych, pary wodnej, gorącej wody i powietrza do układów klimatyzacyjnych (o 0,6 proc.).

 

Samochody głównym produktem eksportowym Serbii

Według danych Urzędu Statystycznego Serbii, pierwsze miejsce na liście eksportowej produktów Serbii w lutym zajęły samochody z silnikiem diesla, wartość eksportu w tym czasie wyniosła 66 mln USD. Co w znaczącym stopniu poprawiło bilans handlowy Serbii. Natomiast głównymi produktami importowanymi są części i akcesoria dla branży motoryzacyjnej oraz gaz ziemny. Wartość towarów importowanych wyniosła 111 mln USD. (telegraf.rs)

 

Serbia rozpoczyna współpracę gospodarczą z Irakiem

Serbski minister Sulejman Ugljanin i naczelnik jednej z irackich prowincji Misan – Ali Daud Lazim podpisali w środę (27 marca br.) porozumienie o współpracy. Do dziedzin, w których współpraca będzie się odbywać należą: przemysł, rolnictwo, handel, budownictwo, opieka medyczna, edukacja, nauka, kultura i energetyka.

 

Słaba promocja projektów finansowanych przez UE

Wicepremier na spotkaniu w Centrum Przedsiębiorczości Młodzieży w Pirocie, które odwiedziła razem z szefem delegatury UE w Serbii Vincentem Degerem, podała, że tylko w zeszłym roku Serbia, na realizacje lokalnych projektów, otrzymała 200 mln EUR bezzwrotnych dotacji. – Niestety, widoczność tych projektów nie jest na wysokim poziomie i każdy powinien dołożyć starań, by je popularyzować…. Naszym celem jest, aby ludzie byli lepiej poinformowani o tym, co UE zrobiła, a co bezpośrednio wpłynęło na poprawę warunków życia w miastach w całej Serbii – powiedziała Grubješić.

 

Forbes zachęca do inwestycji w Serbii

W środę (27 marca br.) Forbes zakończył kilkudniową wizytę w Serbii, gdzie przyjechał na zaproszenie premiera Ivicy Dačicia. Według Forbesa mocnymi sektorami Serbii, w których warto inwestować są: telekomunikacja, energetyka, a także przemysł motoryzacyjny. Dobrym momentem na przyciągnięcie inwestorów do kraju będzie członkostwo Serbii w Unii Europejskiej.

 

Belgrad na 120 miejscu na liście najbardziej innowacyjnych miast

Belgrad znalazł się na 120 miejscu na liście najbardziej innowacyjnych miast świata sporządzonej przez australijską agencję „2thinknow”. Wśród czynników, które zostały wzięte pod uwagę przy tworzeniu rankingu, znalazły się: zdrowie, zamożność, populacja oraz warunki geograficzne.

 

Serbskie trzy grosze w nowym Office 365

W niespełna dwa miesiące po światowej premierze Microsoft Office 365, nowej wersji najbardziej znanego oprogramowania biurowego firma ujawniła, iż jedna z innowacji w obrębie nowego produktu została opracowana w Serbii. Narzędzie o nazwie „PDF Reflow”, które umożliwi ​​czytanie i edycję dokumentów PDF w programie Word, jest dziełem zespołu młodych inżynierów serbskich z pracowni Microsoft Development Center w Serbii, czytamy w oświadczeniu, jakie wydał Microsoft Serbia.

 

Serbowie na miejskich targowiskach zostawili 250 mln EUR w 2012 r.

Dyrektor zakładu użyteczności publicznej „Miejskich Targowisk” z Belgradu, Predrag Veinović powiedział, że obroty na targowiskach w Serbii 2012 r. wyniósł 250 ​​mln EUR, co stanowi 9,5 % więcej niż rok wcześniej. Udział targowisk miejskich w całkowitej sprzedaży i zakupu produktów rolnych w Serbii w zeszłym roku stanowiły 19,5%.  Veinović zwrócił uwagę, że targowiska miejskie są łatwo dostępne, opłacalne i wydajne. (telegraf.rs)

 

Delegacja UE analizuje dotacje dla Fiata

Delegacja UE do Serbii analizuje wyjaśnienia Ministerstwa Finansów i Gospodarki Serbii w sprawie dotacji otrzymanych przez włoską firmę produkcyjną Fiata w fabryce w Kragujevac, powiedział w czwartek szef delegacji Vincent Deger. Kwestią sporną jest zarzut wobec serbskiego rządu, że  na rynku serbskim faworyzowane są tylko samochody Fiata kosztem pozostałych producentów samochodów. (021.rs)

 

Targi samochodowe w Belgradzie

Serbski wicepremier i minister handlu Rasim Ljajićem otworzył w piątek (22 marca br.) w Belgradzie 51. Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne oraz 7. Międzynarodowe Targi Motocykli „Motopashion”. Belgradzki event jest jednym z 13 najważniejszych tego typu wydarzeń, jakie mają odbyć się w 2013 roku na świecie.

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE