Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 25.06 – 01.07.2012 r.

Serbia: 25.06 – 01.07.2012 r.

1 lipca 2012 r.

Nestle inwestuje 5 mln EUR w Serbii

Największa korporacja z branży spożywczej Nestle w najbliższych latach ma w planach zainwestować 5 mln EUR w modernizację zakładu Centroproizvod w Surčinie. Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na modernizację i rozbudowę zakładów produkcyjnych, a także innowacje technologiczne i podniesienie bezpieczeństwa produkcji. Oficjalne przejęcie przez Nestle zakładów Centroproizvod nastąpiło w grudniu 2011 r. Dyrektor Nestle w Serbii i Czarnogórze Ansgar Borneman zapowiedział, że pod koniec bieżącego roku firma planuje rozpocząć produkcję słodyczy na rynek bałkański. (seebiz.eu)

 

30 czerwca 2012 r.

Wzrost eksportu

Głównymi partnerami eksportowymi Serbii w pierwszych pięciu miesiącach 2012 r. były Niemcy, Bośnia i Hercegowina, Włochy i Rumunia. Towar eksportowy do Niemiec wyniósł 529,6 mln USD, do Bośni i Hercegowiny –  429,2 mln USD, Włoch – 425, 9 mln USD, Rumunii – 404,3 mln USD. Serbia głównie eksportuje produkty rolne oraz wyroby przemysłu metalurgicznego. (b92.net)

 

29 czerwca 2012 r.

Ocena PKB w I kwartale 2012 r.

Według danych Serbskiego Urzędu Statystycznego, Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r. wyniósł 1,3%. Największy wzrost wartości dodanej PKB odnotowano w sektorze budowlanym oraz branży telekomunikacyjnej. Spadek wartości dodanej odnotowano w branży energetycznej, handlu oraz przemyśle wytwórczym. (akter.co.rs)

 

28 czerwca 2012 r.

Żywność w Serbii 30% tańsza niż w UE

Według ostatniego raportu Eurostatu, ceny detaliczne żywności w Serbii utrzymują się na poziomie 71,5% średniej unijnej. Tańsze są także prąd, gaz i paliwa, które kształtują się na poziomie 48% średniej europejskiej. Jeśli chodzi o napoje alkoholowe i papierosy, indeks cen kształtuje się na poziomie 53%. Inaczej sytuacja wygląda w innych sektorach gospodarki. Ceny odzieży, obuwia, elektroniki są ponad przeciętną unijną i najwyższe w regionie Bałkanów Zachodnich. Przy cenach indeksów trzeba wziąć pod uwagę fakt, że przeciętna serbska rodzina na żywność wydaje 40% swojego miesięcznego domowego budżetu, podczas gdy w Europie współczynnik ten wynosi 10-15%. (seebiz.eu)

 

27 czerwca 2012 r.

Nowy Sad, Kruševac, Užice, Smederevo i Paraćin przyjazne inwestorom

Krajowa Agencja Rozwoju Lokalnego (Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj) przyznała pięć certyfikatów miastom i gminom za stworzenie korzystnych warunków dla rozwoju inwestycji.  Wyróżnione miasta to: Nowy Sad, Kruševac, Užice, Smederevo i Paraćin. Nebojša Ćirić, Minister Gospodarki i Rozwoju Regionalnego, skomentował, że do zdobycia certyfikatów przyczyniły się decyzje władz dotyczące ułatwienia lokalnych procedur administracyjnych związanych z wejściem na rynek zagranicznych inwestorów.

 

26 czerwca 2012 r.

Memorandum o współpracy serbsko-koreańskiej

Dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu Božidar Laganin oraz przewodniczący Stowarzyszenia Importerów Koreańskich (KOIMA) Jutae Lee podpisali memorandum o współpracy, które ma na celu promowanie handlowych i przemysłowych inwestycji między Koreą i Serbią. Podpisane porozumienie ma ułatwić pozyskanie inwestorów z Korei oraz zwiększyć eksport do tego regionu.

 

Zmniejszenie powierzchni upraw pastewnych odmian jęczmienia

Powierzchnia upraw jęczmienia w Serbii jest najniższa od dwudziestu lat. Obecnie uprawy zajmują ok. 90 tys. ha, z czego 1/5 stanowią browarne odmiany jęczmienia. Zapotrzebowanie przemysłu słodowego jest stabilne, dzięki czemu zainteresowanie rolników hodowlą tego zboża wcale nie spada.

 

25 czerwca 2012 r.

Serbia szuka pomocy MFW

Serbia może kształtować swoje finanse publiczne przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Walutowego lub bez niego, jednak korzystanie z pomocy MFW zwiększa zdolność kredytową państwa, ogłosił Božidar Đelić, konsultant Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Đelić przypomina, że dziura w finansach publicznych Serbii wynosi 1 mld EUR, a w ciągu ostatnich sześciu miesięcy kraj stracił 1,5 mld EUR z rezerw walutowych.

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE