Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 26.03 – 01.04.2012 r.

Serbia: 26.03 – 01.04.2012 r.

dinari-srbijanet.rs_

30 marca 2012

Ceny rosyjskiego gazu w Serbii jedne z najniższych w Europie

Obecnie obowiązująca umowa gazowa między Serbią a Rosją wygaśnie z końcem 2012 r. Od dłuższego czasu trwają rozmowy obu stron ws. warunków nowego porozumienia. Jak informuje dyrektor generalny serbskiej państwowej firmy gazowej Srbijagas Dušan Bajatović, wkrótce należy się spodziewać podpisania nowego, długoterminowego kontraktu na dostawy gazu z Rosji. Wiele wskazuje na to, że Serbia ponownie będzie zaopatrywana w dużo tańszy rosyjski gaz, aniżeli większość krajów europejskich (mniej płaci tylko Rumunia). Co więcej, na 2012 r. otrzymała 12-procentową zniżkę (obecnie cena gazu w Serbii za m3 jest niższa o 12 RSD/0,11 EUR od ceny rynkowej). Bajatović oczekuje kolejnych obniżek w nowej umowie. Liczy ponadto na rozwój energetycznego partnerstwa strategicznego z Rosją, gdyż leży ono – jego zdaniem – w interesie Serbii oraz jej bezpieczeństwa energetycznego. (b92.net)

 

Produkcja przemysłowa w Serbii w lutym br. mniejsza od zeszłorocznej

Produkcja przemysłowa Serbii w lutym br. jest mniejsza o 12,8% w porównaniu do roku ubiegłego, poinformował Urząd Statystyczny Serbii. Biorąc pod uwagę średnią produkcję przemysłową roku 2011, wynik lutego br. jest o 20% niższy. Istotny wpływ na spadek przemysłu miały niekorzystne warunki pogodowe oraz problemy w dostarczaniu energii elektrycznej.

 

29 marca 2012

Serbia: Kolejnych 450 mln EUR w amerykańskich inwestycjach

Po tym jak amerykańska Korporacja Prywatnych Inwestycji Zagranicznych w Serbii (OPIC) podjęła decyzję o odnowieniu działalności inwestycyjnej w tym kraju, oczekuje się, iż w najbliższym czasie Stany Zjednoczone zainwestują w Serbii blisko 450 mln EUR, poinformowało ministerstwo ekonomii Serbii. Decyzja OPIC-u jest rezultatem rozwiązania konfliktu między serbską Agencją Prywatyzacji i amerykańską firmą „Uniworld Holdings Ldt” amerykańskiego biznesmena serbskiego pochodzenia Srba Ilicia w związku z prywatyzacją przedsiębiorstwa „Srbija-turist” z Nišu. Rezultatem uzyskania ostatecznego porozumienia dwóch stron jest decyzja OPIC-u o odnowieniu działalności inwestycyjnej w Serbii ze względu na normalizację stosunków i wsparcie dla realizacji bezpośrednich amerykańskich inwestycji na rynku serbskim. (capital.ba)

 

EBOiR rozpatruje częściowe sfinansowanie budowy elektrowni „Kolubara B”

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) rozpatruje możliwość częściowego sfinansowania planowanej rozbudowy elektrowni cieplnej w Lazarevacu. Wkład miałby wynieść 400 mln EUR, co według wcześniejszych obliczeń stanowiłoby około 1/3 kwoty całej inwestycji. Za realizację projektu odpowiadają wspólnie przedsiębiorstwo Elektroprivreda Srbije (EPS) i włoska firma Edison. „Kolubara B” ma zastąpić dotychczasowe, przestarzałe urządzenia do produkcji prądu oraz spełniać najwyższe, krajowe i europejskie, standardy ochrony środowiska. Od 1998 r. EPS zainwestowało ok. 300 mln EUR na budowę i wyposażenie istniejącej elektrowni cieplnej w Lazarevacu. Umowa z kompanią Edison określa udziały serbskiego przedsiębiorstwa na 36,4%. Będzie to pierwsza w Serbii znaczącą inwestycją prywatnego sektora w zakresie produkcji prądu, informuje EBOiR. (balkans.com)

 

28 marca 2012

Rolnictwo szansą dla Serbii na rozwój gospodarczy z Austrią

Ministrowie rolnictwa Dušan Petrović i Nikolaus Berlakovich stwierdzili podczas poniedziałkowego spotkania w Wiedniu, że istnieje wiele możliwości zwiększenia współpracy gospodarczej między Serbią i Austrią. Głównym tematem rozmów były zbliżające się Międzynarodowe Targi Rolnicze w Nowym Sadzie (12-18 maja 2012 r.– przyp. red), w których Austria weźmie udział jako kraj partnerski. Pierwszego dnia imprezy odbędzie się dyskusja poświęcona ekologii, przyszłości rolnictwa oraz perspektywom współpracy. Wspólne działania w tym kierunku oznaczałyby dla Serbii szansę rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw z branży produkcji i przetwarzania żywności. Nadanie Serbii statusu kandydata do UE jest dla zagranicznych inwestorów zachętą do działania, co potwierdza zainteresowanie Austrii. Wymiana handlowa między dwoma krajami wciąż rośnie. W zeszłym roku serbski eksport na rynek austriacki przyniósł dodatkowo 60 mln USD zysku. (rts.rs, sajam.net)

 

Tylko jedna IKEA w Serbii?

Ogłoszona inwestycja szwedzkiej „Ikei” o budowie 5 domów towarowych w Serbii do 2015 r. zmniejszy się do jednego tylko obiektu, który powstanie w Belgradzie. Przedstawiciele „Ikei” wysłali list swoim partnerom, w którym ogłosili, że według nowego planu nowe domy towarowe powstaną w Belgradzie i w Zagrzebiu, pozostałe zaś plany muszą odłożyć na później. Początek budowy zaplanowany jest na jesień br. (mondo.rs)

 

27 marca 2012

Ukraińcy chcą kupić hutę „Smederevo”

Prezes Zarządu Huty „Smederevo” Predrag Umičević poinformował, że ukraiński koncern „Donieck Steel” wystawi ofertę zakupu huty do połowy  kwietnia br. dodając, że Rząd serbski prowadzi rozmowy z wieloma potencjalnymi kupcami, aby zapewnić ciągłość produkcji i utrzymać miejsca pracy. Umičević określił ukraińską firmę jako „zdecydowanie dobrego partnera”, który posiada dużą część podstawowego sprzętu hutniczego. (novosti.rs, capital.ba)

 

Eksport paszy wzrasta

Jak poinformowała Izba Gospodarcza Serbii (Privredna Komora Srbije), serbscy producenci paszy dla zwierząt z zeszłym roku odnotowali nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości ponad 750 tys. EUR. Wartość wyeksportowanej paszy wynosiła 11 mln EUR, a zaimportowanej 10,3 mln EUR. W całkowitej produkcji paszy dla zwierząt w Europie udział Serbii wynosi 0,8%. (novosti.rs, capital.ba)

 

26 marca 2012

Šumadija odnotowuje nadwyżkę w handlu

Jak pokazały dane Izby Gospodarczej Serbii (Privredna Komora Srbije), gospodarka Šumadiji i Pomoravlja pierwszy raz od ponad 20 lat odnotowała nadwyżkę w handlu zagranicznym. Nadwyżka w wysokości 5,6 mln EUR została osiągnięta w styczniu br., kiedy to wyeksportowano towary o wartości 35,4 mln USD, podczas gdy wartość importu wyniosła prawie 20 mln EUR. Najlepsze oceny zanotowały takie firmy jak: “Jura”, “Fiat automobili Srbija”, “Peštan”, “Forma ideale”, “Kronošpan Lapovo”, “Holding kablovi Jagodina”, “Paraćin promet”, “Zastava tapacirnica”, “Grah automative Batočina” i “Knjaz Miloš”. Najwięcej eksportowano do Niemiec, Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Włoch, Czarnogóry, Słowenii, Rosji, Francji, Macedonii i Chorwacji. (Tanjug/Capital.ba)

 

Opracowała: Marta Kaliszewska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE