Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 26.11–2.12.2012 r.

Serbia: 26.11–2.12.2012 r.

 

Serbski parlament przyjął budżet na 2013 rok

Przewidywany deficyt budżetowy w 2013 roku wyniesie 121,9 mld RSD, co równa się 3,3 proc. PKB. Polityka ekonomiczna i fiskalna będzie w przyszłym roku nakierowana na makroekonomiczną stabilizację, przyspieszenie wzrostu gospodarczego, zatrzymanie bezrobocia, zmniejszenie deficytu fiskalnego, zatrzymanie wzrostu długu publicznego i przeprowadzenie reform strukturalnych. Ekonomiści określają uchwalony budżet jako „mający dobrą orientację”, ale „niepoprawnie optymistyczny”.

 

NIS wyda 50 mld RSD w 2013 roku

Biznes plan NIS-u na przyszły rok, przewiduje wydatki w wysokości 50 mld RSD. Część inwestycji będzie koncentrować się na rozwoju sieci detalicznej, wydobyciu ropy naftowej, gazu, zwiększeniu wskaźników produkcyjnych i wzroście korporacyjnych programów inwestycyjnych. Oprócz rozwoju sprzedaży krajowej, prognozowane jest aktywne zwiększenie sprzedaży na rynkach krajów sąsiednich – w Bułgarii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie.

 

Duże straty finansowe z powodu nadużyć w sektorze zamówień publicznych

Nebojša Stefanović, przewodniczący serbskiego parlamentu poinformował, że z powodu nadużyć w tym sektorze państwo traci rocznie ponad 600 mln EUR. Stwierdził on również, że Serbia potrzebuje transparentnego systemu regulującego zasady udzielania zamówień publicznych, który będzie oparty na standardach obowiązujących w Unii Europejskiej. Mette Kjuel Nielsen, Ambasador Królestwa Danii w Serbii oceniła, że wprowadzanie prawa o zamówieniach publicznych będzie pozytywnym sygnałem, który zachęci zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania.

 

EBI zainteresowany inwestycjami w Serbii

Delegacja Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), która w poniedziałek 26 listopada spotkała się z Ivicą Dačiciem, premierem Serbii wyraziła swoje zainteresowanie inwestycjami w obszarach infrastruktury, rolnictwa i energetyki. Wśród najważniejszych działań, które w bieżącym i nadchodzącym roku będą finansowane ze środków EBI, wymieniono między innymi realizację drugiej fazy budowy Korytarza 10, stworzenie obwodnicy dla Belgradu, wspomaganie małych i średnich przedsiębiorstw, modernizację kolei, dróg i mostów, rozwój lokalnej infrastruktury oraz placówek medycznych i oświatowych.

 

Chorwaci odczuwają zapotrzebowanie na serbskie artykuły spożywcze

Dren Ženkić, dyrektor Przedstawicielstwa Izby Gospodarczej Serbii na terenie Chorwacji twierdzi, że na chorwackim rynku jest bardzo mało serbskich artykułów spożywczych. Szansę wejścia na chorwacki rynek mają serbscy rolnicy hodujący maliny, truskawki, jagody i wszelkie owoce leśne. Jeśli przyjrzeć się, co Chorwaci kupują w Serbii, okaże się, że spore szanse na chorwackim rynku mają też serbscy producenci ajwaru, dżemów, słodkich rakii i kajmaku.

 

NIS wykupiła sieć stacji benzynowych OMV w BiH

NIS podpisała w piątek (30.11. br.) umowę na wykup spółki OMV BH. Serbskie przedsiębiorstwo stanie się właścicielem 28 stacji benzynowych na terenie Bośni i Hercegowiny. Dla NIS jest to kolejny element realizacji strategii rozwoju regionalnego, zaś dla grupy OMV porozumienie oznacza całkowite wycofanie się z rynku BiH. Wysokość kwoty, za którą stacje zostały sprzedane, nie zostanie upubliczniona.

 

Ceny samochodów w 2013 roku bez zmian mimo zniesienia opłat celnych

Od stycznia 2013 roku opłata celna na przywóz samochodów z państw Unii Europejskiej będzie zlikwidowana. Nie wpłynie to jednak na obniżkę cen samochodów podał Miloš Petrović, dyrektor Serbskiego Związku Importerów Samochodów i Części Samochodowych. Ceny nie spadną ze względu na niedawny wzrost podatku VAT. Wynosi on teraz 20 proc. (seebiz.eu)

 

Mniejsze cło na żywność z Europy zagrozi serbskim producentom

Liberalizacja rynku i stopniowe zniesienie ceł sprawi, iż żywność z Europy będzie tańsza niż krajowa, ostrzegają specjaliści. Serbscy producenci żywności mogą czuć się zagrożeni. W szczególnie ciężkiej sytuacji znajdą się rolnicy. Producenci mają szanse zatrzymać klientów, przekonując ich, że serbskie towary mają lepszą jakość niż te pochodzące z Europy.

 

Spadła liczba turystów w porównaniu do 2011 roku

Liczba turystów odwiedzających Serbię spadała o 1,2 proc., a liczba nocujących spadała o 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, podał Główny Urząd Statystyczny (Republiči zavod za statistiku). Liczba turystów krajowych spadła o 2,6 proc. Natomiast liczba zagranicznych turystów wzrosła o 1,3 proc. Najwięcej zagranicznych turystów przyjeżdża z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Słowenii, Włoch i Niemiec. (seebiz.eu)

 

Pegasus Airlines otwiera linię Belgrad – Stambuł

Od 1 stycznia 2013 roku turecka tania linia lotnicza Pegasus Airlines otwiera regularne loty na trasie Belgrad – Stambuł. Bilet w jedną stronę będzie kosztował ok. 49 EUR, a bilet w oby kierunkach poniżej 100 EUR. W ceny biletów wliczone są wszystkie opłaty lotniskowe. (seebiz.eu)

 

 

Opracowała: Katarzyna Ingram

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE