Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 27.08 – 02.09.2012 r.

Serbia: 27.08 – 02.09.2012 r.

Misja MFW we wrześniu

Stały Przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Serbii Bogdan Lisovolik poinformował, że misja MFW w Belgradzie planowana jest na połowę września. Celem wizyty przedstawicieli Funduszu jest analiza aktualnej sytuacji gospodarczej Serbii oraz ocena perspektyw makroekonomicznych. Bez wątpienia, tematami rozmów będą także niedawne zmiany w ustawie o Narodowym Banku Serbii, które doprowadziły do ograniczenia jego niezależności oraz obecna polityka fiskalna. Nie oczekuje się natomiast negocjacji nt. pomocy finansowej, do tego bowiem potrzebny jest specjalny wniosek rządu zawierający szkic listu intencyjnego.

 

Miliard USD z turystyki

Ekonomiści oceniają, że to turystyka stanie się drugą (tuż po rolnictwie) najważniejszą pod względem osiąganych dochodów gałęzią serbskiej gospodarki. Zdaniem ekspertów w tym roku wartość przychodu z turystyki z pewnością przekroczy 1 mld USD, a ma też szansę, by urosnąć do 1 mld EUR. Wkład turystyki w PKB Serbii ocenia się obecnie na 2,3%. Najbliższym celem jest zwiększenie udziałów turystyki w PKB kraju na 4%. Turystyczna Organizacja Serbii z roku na rok odnotowuje coraz więcej cudzoziemców – w tym roku wzrost wyniósł 10%. Nowa strategia rozwoju turystyki, którą napisano zgodnie z międzynarodowymi standardami, ma zdynamizować wzrost tej gałęzi gospodarki, pociągając za sobą rozwój regionów oraz wpłynąć na podniesienie standardu życia mieszkańców.

 

Dofinansowania rządu Serbii dla rolników

Rząd serbski podpisał dwa rozporządzenia mające pomóc rolnikom przy nadchodzących żniwach. Na posiedzeniu rządu postanowiono, że serbscy rolnicy będą mogli nabawić paliwo na korzystnych warunkach – 76 RSD (około 65 eurocentów) taniej od ceny detalicznej na litrze benzyny. Drugie rozporządzenie dotyczy dopłat rolniczych, które pozwolą złagodzić skutki tegorocznej suszy. Jest to jedna z największych interwencji rządu w ciągu ostatnich 20 lat, na które rząd Serbii przeznaczy około 160 mln EUR.

 

Rosjanie planują otwarcie fabryki opakowań w Belgradzie

Izba Gospodarcza Belgradu (PKB) ogłosiła, że rosyjska spółka Nort karton zamierza zainwestować 15 mln EUR na otwarcie fabryki ekologicznych etykiet i opakowań. W początkowej fazie inwestycji spółka będzie zatrudniać 150 pracowników. Właściciel serbskiej spółki Vladimir Slovokhotov zapowiedział, że w planach spółki jest rozpoczęcie produkcji w połowie 2014 r., o ile decyzja o lokalizacji zapadnie do końca września. Przewodniczący PKB Milan Janković ocenił, że w fabryce może znaleźć pracę ponad 4000 pracowników przy produkcji 10 mln opakowań. Janković zachęcał pozostałych producentów z Serbii do podjęcia współpracy z Rosją, aby promować swoje produkty na rynku rosyjskim.

 

Serbska loteria odpiera zarzuty o nietransparentnej działalności

Serbska Loteria (DLS) wezwała właściwe organy państwowe do natychmiastowego zbadania dokumentów i ustalenia wszystkich szczegółów dotyczących jej działalności. Apel DLS jest odpowiedzią na wcześniejsze pomówienia o nieprawidłowościach w realizacji zamówień publicznych. Władze Loterii utrzymują, że działają transparentnie i zgodnie z przepisami prawa, a artykuły prasowe przekonujące o odmiennym stanie rzeczy są oszczerstwami. Szefowej Loterii zarzucano natomiast nepotyzm i kumoterstwo.

 

Spadek produkcji przemysłowej o 5%

Produkcja przemysłowa w Serbii w lipcu 2011 r. spadła o 4% w stosunku do lipca roku ubiegłego, poinformował Serbski Urząd Statystyczny. Całkowity handel zagraniczny Serbii w okresie od stycznia do lipca 2012 r. wyniósł 17 mld USD czyli o 5% mniej niż w poprzednim roku. Z Serbii wyeksportowano towary o łącznej wartości 6,3 mld USD (spadek o 7,7%). Wartość importu wynosi 10,9 mld USD (spadek 3,3%).

 

Od września wzrosną ceny żywności

Z początkiem września wzrosną ceny żywności i innych artykułów. W ciągu lata br. wzrosły już ceny chleba, mięsa, słodyczy i napojów bezalkoholowych. Przyczyną podwyżki cen jest między innymi susza, z jaką boryka się Serbia. Goran Knežević, minister rolnictwa, zapowiedział, że jego resort wraz z ministerstwem gospodarki będą współpracować, by podwyżka cen były jak najmniej odczuwalne.

 

Planowane otwarcie nowej fabryki broni

Aleksandar Vučić, wicepremier i minister obrony, poinformował, że w centralnej Serbii do końca tego roku zostanie otwarta nowa fabryka broni z serbskim kapitałem. Pomocy w produkcji oraz przy wprowadzeniu na rynek broni udzieli Rosja. Na pytanie o to, czy współpraca serbsko-rosyjska w przemyśle zbrojeniowym nie wywoła oburzenia w krajach Europy, Vučić odpowiedział, że Europa popiera rozwój serbskiego przemysłu.

 

Otwarto pierwszą elektrownię słoneczną w Serbii

W tym tygodniu otwarto w Leskovacu pierwszą elektrownię słoneczną na południu Serbii o mocy 260 kilowatów (kW). Przy tej samej okazji podpisano umowę o budowie kolejnej elektrowni słonecznej w regionie, o ponad dwukrotnie większej mocy, w gminie Bojnik oraz  zapowiedziano budowę kolejnych elektrowni słonecznych w 10 gminach na południu Serbii o łącznej mocy około 40 megawatów. Na uroczystym otwarciu Minister Ochrony Środowiska i Energetyki Zorana Mihajlović podkreśliła, że zwiększanie efektywności energetycznej i wykorzystywanie potencjału odnawialnych źródeł energii są dla serbskiego ministerstwa  priorytetem.

 

Serbia udzieli kredytu na nowe wagony dla Republiki Serbskiej

Serbia udzieli Republice Serbskiej kredytu o wartości 20 mln EUR na zamówienie wagonów dla Kolei RS (Željeznice Republike Srpske, ŽRS) oraz sprzętu informatycznego dla instytucji edukacyjnych, powiedział premier Serbii Ivica Dačić na spotkaniu z premierem RS Aleksandrem Džombiciem w Belgradzie. Oprócz tego Serbia udzieli pożyczki 20 tys. ton pszenicy oraz będzie współfinansować budowę Instytutu Ivo Andricia w Wiszegradzie. Na spotkaniu premierów Serbii i RS rozważano możliwości przyspieszenia realizacji tych projektów i rozpoczęcia nowych.

 

Opracowała: Marta Kaliszewska

 

 

 

 

 

 

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE