Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

Serbia: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

 

 

 

 

 

 

4 lutego

Serbskie maliny eksportowane do Europy

Unia Producentów Malin Serbii oraz austriacka spółka CWS Best Food podpisały 1 marca br. w Belgradzie umowę o zakupie 50 tys. ton mrożonych malin „Willamette” z tegorocznych plonów w cenie 1,60 EUR za kilogram. Producenci za kilogram sprzedanych malin będą otrzymywać 1,21 EUR, co jest korzystną stawką. Po raz pierwszy producenci będą znali cenę wykupu przed rozpoczęciem zbiorów. Poprzednia cena wykupu wynosiła od 55 do 60 eurocentów za kilogram. Umowa między Unią a austriacką poprzez stworzenie rozpoznawalnej marki w Europie stworzy możliwość otwarcia nowych miejsc pracy. Cena i ilość zakupu zostały ustalone na ten rok, uzgadniane będą i na kolejne lata. Jakość serbskich malin jest najlepsza na świecie, ponieważ posiadają one najwięcej suchej masy, która wynosi między 8 a 18 procent. Niestety, produkcja malin w Serbii zmalała o 30 procent jest skutkiem „nieodpowiedzialnej polityki rolnej”. Serbskie maliny już w tym roku będą eksportowane na rynki Unii Europejskiej i Ukrainy.

3 lutego

Carlsberg nadal mocny na serbskim rynku

Carlsberg Serbia ponowie potwierdził swoją mocną pozycję na serbskim rynku. W zeszłym roku duńska firma wprowadziła na rynek kilka nowych marek oraz ulepszyła stałych produkty pokazując tym zaangażowanie w innowacje, które Carlsberg określa jako główny powód stabilnego rozwoju. Na końcu roku 2011 udział firmy Carlsberg na serbskim rynku wzrósł o 26,6%. W porównaniu do 24,9% udziałów na rynku w roku 2010 firma uzyskała wzrost o 1,7 punktów procentowych, podczas gdy roczna produkcja osiągnęła poziom z 2010 r. 19% całościowej produkcji eksportowana jest do Chorwacji, Bułgarii, Grecji, Francji, Szwajcarii, Austrii, Czech, Słowacji, na Węgry a nawet do Izraela i Australii.

2 lutego

Japończycy potencjalnymi nabywcami browaru Apatin

Angielski fundusz CVC Capital Partners, właściciel browaru Apatin, zamierza sprzedać swoje obiekty w w Czechach, Rumunii, Bułgarii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji oraz na Węgrzech. W 2009 r. fundusz odkupił zakłady w wyżej wymienionych krajach od belgijskiej spółki Anheuser-Busch InBev. Kupnem Apatinu zainteresowane są 2 japońskie kompanie piwowarskie Asahi i Suntory – firmy o długiej, sięgającej jeszcze XIX wieku tradycji oraz ugruntowanej pozycji na rynku azjatyckim i amerykańskim. Obaj inwestorzy posiadają ogromne udziały i stale rozszerzają swoją działalność. Asahi, wytwórca najstarszego piwa w regionie Azji i Pacyfiku, podał do wiadomości, że chce zwiększyć produkcję zagraniczną o 20-30%. W przypadku Serbii nie byłaby to pierwsza inwestycja spółki, gdyż w 2009 r. wspólnie z kompanią Mitsui zainwestowała 33 mln USD w fabrykę drożdży w wojwodińskiej miejscowości Senta.  Wartość obiektów w dziewięciu krajach może przekraczać 3 mld EUR, jednak niewykluczone, że zdeterminowani Japończycy będą w stanie zaoferować jeszcze więcej. (balkans.com)

Jak zapanować nad cenami paliwa?

Rząd przygotowuje środki, które mają zapobiec niebezpiecznym i niepopularnym podwyżkom cen produktów ropopochodnych w kraju. Możliwe są dwie opcje: ograniczenie marż lub odgórne, administracyjne „regulowanie” cenników. Paliwo od początku bieżącego roku zdrożało przeciętnie o 10 RSD (0.09 EUR) na litrze. Prawie pewne jest, że inflacja w połowie roku będzie wyższa od planowanych maksymalnych 6 procent. Najwyraźniej rząd sporządził już własne wyliczenia możliwych skutków niestabilności cen na rynku produktów ropopochodnych, gdyż w ostatnich dniach prowadzone są intensywne prace w celu przygotowania środków, które – chociaż do wyborów – „uspokoiłyby” cenniki na stacjach benzynowych. Ostateczne, konkretne kroki rząd ma podjąć do końca marca. Jak zauważają ekonomiści, jeśli państwo chce uniknąć groźnych podwyżek cen pozostałych produktów, należy podjąć je jak najszybciej.(novosti.rs)

1 marca

Obroty handlu detalicznego spadły o 22,6%

W Serbii obroty handlu detalicznego w styczniu br. w porównaniu do grudnia zeszłego roku  spadły o 22,6%. Według danych Urzędu Statystycznego Serbii w styczniu br. w porównaniu do roku ubiegłego obroty handlu detalicznego w cenach bieżących wzrosły o 2,9% a w cenach stałych spadły o 3,2%. Obroty w handlu detalicznym w styczniu br. do ubiegłego są mniejsze średnio o 12,1% w cenach bieżących, 13,9 w cenach stałych. (Srna/Capital.ba)

Najlepszy rok dla Erste Banku

Erste Bank ogłosił, że w roku 2011 jego zysk wyniósł netto 7,14 mln  EUR, co jest najlepszym wynikiem tego banku od kiedy rozpoczęła działalność w Serbii. Zysk netto w zeszłym roku był dwukrotnie wyższy niż w roku 2010 kiedy to wynosił ponad 2,8 mln EUR. Suma bilansowa Erste Banku, która jest członkiem austriackiej grupy Erste, uzyskała 16% wzrost zwiększając dochody z 5,62 mld EUR na końcu roku 2010 na 6,53 mld EUR w końcu roku 2011. Wzrost udziałów banku na rynku wzrósł o 2,48%. (Emg.rs)

Sprzedaż grupy Slap z Čačaka

Właściciel grupy Slap z Čačaka poinformował o wystawieniu na sprzedaż tego producenta czipsów i innych przetworów ziemniaczanych. Slap ogłosił też sprzedaż fabryki, której wartość wyceniona jest na 4,4 mln EUR, ziemi budowlanej w wielkości 2,3 hektara za 467,5 tys. EUR i pomieszczeń biurowych o wielkości 44 m2 i w cenie 79,2 tys. EUR w dzielnicy Nowy Belgrad. Oferta będzie ważna od 2 kwietni br. (Emg.rs/Capital.ba)

29 lutego

Największy na świecie park solarny

Firma z Luksemburga „Securum Equity Partners Europe” planuje wybudować w Serbii park solarny, a wysokość tej inwestycji wyniesie około 2 mld EUR, powiadomiło serbskie ministerstwo środowiska, górnictwa i planowania przestrzeni. Jest to największy projekt budowy parku solarnego na świecie. Budowa będzie trwała od 3 do 5 lat a zatrudnionych przy niej będzie od 2,5 tys. do 3 tys. ludzi. Projekt, który został podpisany w listopadzie zeszłego roku przez rząd serbski i firmę „Securum Equity Partners Europe” będzie realizowany za 4 lata. W ramach projektów inwestycyjnych w odnawialne źródła energii projekt ten przewiduje budowę fotowoltaicznych systemów o łącznej wartości 1000 MW na powierzchni 3 tys. hektarów. Wyprodukowana energia elektryczna będzie przeznaczona wyłącznie na eksport. Opłaty za korzystanie z ziemi będą minimalne, gdyż powzięto decyzję o nie korzystaniu z gruntów rolniczych. (tanjug.rs)

28 lutego

Przetarg na budowę drugiego pasa autostrady na obwodnicy Belgradu

Przedsiębiorstwo „Putevi Srbije” ogłosiło przetarg na budowę drugiego pasa autostrady na obwodnicy Belgradu, od pętli Dovanovci do „mostu 8” przez Sawę w sektorach B1, B2 i części B3, na długości 10 km. Termin składania ofert upływa 24 kwietnia o godz. 10. Prace zostaną sfinansowane z pożyczki udzielonej przez Europejski Bank Inwestycyjny. Wszystkie oferty muszą mieć gwarancję w wysokości 360 tys. EUR. Przetarg obejmuje prace na „moście 5”, „moście 6” i „moście 7”. Szacowana liczba dni pracy nad tym projektem wynosi 365 dni kalendarzowych. (gradjevinarstvo.rs)

27 lutego

Przetarg na 1. linię metra w Belgradzie za rok

Przetarg na budowę pierwszej linii metra w Belgradzie zostanie ogłoszony w przyszłym roku, poinformował prezydent miasta Dragan Djilas, podczas wizyty w zajezdni Karaburma oraz prezentacji pierwszych autobusów na gaz. Według Djilasa, wcześniejsze plany budowy energooszczędnego systemu transportu publicznego uległy niewielkim zmianom.
– Ukończono podstawowe studia nad budową metra w Belgradzie. Zgodnie z moją wiedzą na Trgu Republike będą krzyżować się dwie linie metra – oświadczył Ɖilas. Projekt musi przejść procedury parlamentarne i wtedy będzie można wyłonić wykonawcę w drodze przetargu. (gradjevinarstvo.com)

Serbskie Koleje kupują 15 nowych wagonów towarowych

Serbskie Koleje (Železnice Srbije) w tym roku przeznaczą 4.81 mln EUR na remont około 150 wagonów towarowych  i zakup 15 nowych. Nowe wagony będą wyprodukowane w fabryce wagonów w Kraljevie w kooperacji z firmą “Želvoz” ze Smedereva. Program wsparcia produkcji i remontu pojazdów szynowych został przyjęty przez rząd Serbii. W zeszłym roku Koleje Państwowe Serbii otrzymały 49 wagonów osobowych, 10 lokomotyw i 362 wagonów towarowych. (Tanjug/Capital.ba)

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE