Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 28.01 – 3.02.2013 r.

Serbia: 28.01 – 3.02.2013 r.

dinari-srbijanet.rs_

Będzie ciąg dalszy współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym

Europejski Bank Centralny (EBC) wraz z bankami centralnymi należącymi do Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) oraz Komisją Europejską, podjął w czwartek (31.01.) decyzję o przedłużeniu dwuletniego projektu współpracy z Narodowym Bankiem Serbii (NBS). Dalsza współpraca ma na celu kontynuowanie procesu wzmacniania zdolności instytucjonalnych NBS, jak i przygotowania oraz wspierania w dążeniu do członkostwa w ESBC, po wstąpieniu Serbii do UE.

 

W ciągu pięciu lat cena akcji NIS wzrosła o 100%

Cena akcji Naftne Industrije Srbije (NIS) na serbskiej giełdzie w piątek wyniosła 838 RSD, kilka dni temu wyniosła 910 RSD, jest to dwukrotnie więcej w porównaniu do 2008 r., kiedy to akcje pojawiły się na giełdzie, wtedy cena akcji NIS wynosiła 506 RSD. NIS w 2008 r. został sprzedany rosyjskiej spółce Gazprom w ramach dwustronnej umowy między dwoma krajami. Gazprom jest obecnie właścicielem ponad 56% kapitału zakładowego, a Serbia ma prawie 30% udziałów. (pressonline.com)

 

Serbskie firmy na poznańskich targach BUDMA

Osiem serbskich firm działających w branży budowlanej przyjechało do Poznania, by zaprezentować się na Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA 2013. Serbscy przedsiębiorcy uczestniczą w targach po raz drugi. W zeszłym roku proponowane przez nich produkty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Udało się im też nawiązać nowe kontakty handlowe, które według szacunków Agencji ds. Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu (Agenciji za strana ulaganja i promociju izvoza SIEPA) w pierwszej fazie mogą przynieść 2 mln EUR zysku z eksportu.

 

Broń z Kragujevaca podbija amerykański rynek

Rade Gromović, dyrektor fabryki broni Zastava oružje poinformował, że eksport sportowej i łowieckiej broni na rynek Stanów Zjednoczonych ma wielkie znaczenia dla fabryki, którą kieruje. Dla producentów broni ulokowanie swoich produktów na amerykańskim rynku jest bardzo ważne ze względy na wielkość rynku, jego renomę i duże przychody. Zastava oružje eksportuje swoje produkty do ponad 40 państw. W 2012 roku fabryka zanotowała dochód z eksportu w wysokości 25 mln USD.

 

Włosi planują budowę fabryki taśm do pakowania

Włoska firma Vibac planuje wybudować w miejscowości Jagodina fabrykę taśm polipropylenowych. Kwota, którą Włosi chcą przeznaczyć na inwestycję w Serbii waha się od 30 do 50 mln EUR. Nowa fabryka dałaby ponad 200 miejsc pracy. Patricio Masini, dyrektor Grupy Vibac Serbia poinformował, że przedsiębiorstwo planuje wytwarzać w Jagodinie polipropylenowe folie i taśmy klejące oraz różnego rodzaju tektury.

 

Serbia planuje zacieśnić współpracę gospodarczą z Bułgarią

W minionym tygodniu doszło do spotkania w Belgradzie Vericy Kalanović, serbskiej minister rozwoju regionalnego i samorządu lokalnego, z Angelem Dimitrovem, ambasadorem Bułgarii. Według Vericy Kalanović, Serbia i Bułgaria mają duży potencjał, jeśli chodzi o zwiększenie współpracy gospodarczej. Dotyczy to głównie dużych projektów infrastrukturalnych, rolnictwa czy turystyki.

 

Konieczne efektywniejsze wykorzystywanie energii

1 lutego w Belgradzie odbyło się spotkanie specjalistów zajmujących się problemami energetycznymi kraju. Jak wynika z przedstawionych na szczycie danych, Serbia należy do państw, którym nie udało się jeszcze wypracować metod efektywnego wykorzystywania energii. Na szczycie podpisano również memorandum o współpracy firmą ?E3Consulting? z Podgoricy, co ma stanowić krok w stronę integracji specjalistów z dziedziny energetyki z całego regionu.

 

Brytyjczycy pomogą w restrukturyzacji JAT?

Premier Serbii Ivica Dačić spotkał się z przedstawicielami brytyjskiej firmy ?AJ Walter Aviation?, którzy zaoferowali pomoc w restrukturyzacji serbskich narodowych linii lotniczych JAT Airways. Przewodniczący ?AJ Walter Aviation? Christopher Whiteside podkreślał, iż jego przedsiębiorstwo jest jednym z pięciu największych tego typu firm na świecie i że chce ono uczestniczyć w realizacji programu naprawczego przygotowywanego dla JAT Airways. Program naprawczy prawdopodobnie będzie opierał się na znalezieniu strategicznego partnera lub powołaniu do życia nowej spółki, zaś część długów przejęłoby państwo.

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE