Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 28 listopada – 4 grudnia 2011 r.

Serbia: 28 listopada – 4 grudnia 2011 r.

4 grudnia 2011 r.
Najwięcej austriackich inwestycji w Wojwodinie
Austria, tegoroczny partner 79. Międzynarodowych Targów Rolniczych w Nowym Sadzie, znajduje się wśród najlepiej prosperujących inwestorów w Wojwodinie. Informacje udzielone przez serbską Izbę Handlowo-Przemysłową pokazują, że kraj ten znajduje się na pierwszym miejscu inwestorów zagranicznych w Serbii, z sumą 2,1 mld USD zainwestowanych od 2000 do 2010 roku. W Serbii działa 280 przedstawicielstw austriackich firm i banków gospodarczych. Fundusz ds. wspierania inwestycji w Wojwodinie (VIP) informuje, że w okręgu autonomicznym działa obecnie 16 firm z Austrii, które od 2003 r. wwiozły dobra o wartości 22,85 mln EUR i zatrudniły 3.480 pracowników. (beta.rs)

3 grudnia 2011 r.
Alstom – przez Serbię na Bałkany
Francuska firma Alstom Transport czeka na dokończenie rozmów w sprawie zawarcia umowy na budowę metra w Belgradzie, a tym samym na rozpoczęcie działalności na Bałkanach. Projekt budowy metra w stolicy oraz negocjacje między Serbią i Francuzami są w fazie początkowej. Alstom, firma działająca na wszystkich kontynentach, planuje rozpocząć działalność na obszarze, na którym wcześniej nie była dostępna, a prawdziwą okazją ku temu jest budowa metra w stolicy Serbii, wyjawiła wiceprezes firmy Pascale Grasset. Alstom działa w 60 krajach i zatrudnia 27 tys. pracowników. Produkuje m.in. pociągi poruszające się z prędkością ponad 300 km/h. Co trzeci pociąg i co czwarte metro na świecie pochodzi od tego producenta. (beta.rs)

2 grudnia 2011
Bank Intesa sfinansuje odnowę obiektów dziedzictwa kulturowego
Bank Intesa w 2012 roku przeznaczy co najmniej 30 mln EUR na renowację trzech obiektów dziedzictwa kulturowego w Serbii. Pozostałości zburzonego podczas II Wojny Światowej budynku Biblioteki Narodowej przy ul. Kosančićeva w Belgradzie, Brama Belgradzka nowosadzkiej twierdzy Petrovaradin i fortyfikacje w Nowym Pazarze to obiekty wyłonione w konkursie „Miejsce, które kocham”. Jest to część projektu odnowy kulturowego i historycznego dziedzictwa Serbii, organizowanego przez Bank Intesa, Ministerstwo Kultury, Departament Ochrony Kultury i organizację pozarządową Europa Nostra. Na konkurs zgłoszono 1.290 propozycji. (emg.rs)

1 grudnia 2011 r.
Amerykanie wykupili tereny dawnych koszar wojskowych w Niszu
Amerykańska firma Clean Earth Capital została właścicielem 15-hektarowej działki, dawnych koszar wojskowych „Bubanjski heroji”, gdzie wybuduje kompleks mieszkalno – gospodarczy o wartości 60 mln euro. Będzie to czwarta pod względem nakładów finansowych amerykańska inwestycja w Serbii. Miasto Nisz uzyska 20 mln euro z tytułu sprzedaży ziemi.
Amerykańska kompania zobowiązała się do zburzenia wszystkich istniejących obiektów, ponownego zagospodarowania terenu i przekazania 2.100 m2 powierzchni mieszkalnej na potrzeby serbskiej armii (około 200 mieszkań), zgodnie z umową o wymianie nieruchomości między miastem i Ministerstwem Obrony.
– Po trzech latach ciężkiej pracy miasto zakończyło jeden ze swoich kluczowych projektów – znalezienie najlepszego rozwiązania na zagospodarowanie terenu znajdującego się w ścisłym centrum, terenu zaniedbywanego przez ostatnie 10 lat. Udowodniliśmy, że Nisz jest miastem o sprzyjającym klimacie dla nowych inwestycji, a nasza administracja może działać efektywnie. Projekt przekształcenia własności militarnej na obiekty użytku cywilnego to przykład dobrej praktyki i współpracy serbskiego rządu – powiedział burmistrz Niszu Miloš Simonović.
Założyciel Clean Earth Capital Phillip Bay wyraził uznanie dla profesjonalizmu i transparentności w działaniu. Obiecał promować Nisz jako miasto sprzyjające inwestycjom biznesowym. (beta.rs, ni.rs)

30 listopada 2011 r.
Wyższe ceny paliw
Niemal każdego dnia na serbskich stacjach benzynowych dochodzi do zmiany cen paliw. Z reguły na wyższą. Niedawne obniżki ucieszyły kierowców, ale wydaje się, że tendencja zniżkowa została zakończona. Już we wtorek  na wielu stacjach koncernów zaopatrujących rynek, nową,  wyższą o 1-2 RSD cenę, uzyskał gaz LPG. Najtaniej można go było nabyć na stacjach NIS (66,90 RSD) i Lukoil (68,50 RSD), natomiast u prywatnych dostawców cena wahała się od 68,50 do 71 RSD za litr. Obecnie poważny problem związany z importem LPG stanowi niski poziom Dunaju. Transport w dużej mierze odbywa się za pośrednictwem kolei. Jeśli sytuacja hydrometeorologiczna na rzece nie ulegnie zmianie, również paliwo eurodiesel będzie importowane drogą lądową, co wpłynie na wzrost ceny. (balkans.com)

29 listopada 2011 r.
Calzedonia – nowe inwestycje w Serbii
Wkrótce zostanie podpisane porozumienie w sprawie nowej inwestycji włoskiej firmy Calezdonia w Suboticy, ogłosiło Ministerstwo Ekonomii i Rozwoju Regionalnego. Do końca 2012 r. nowa fabryka (o wartości 20 mln EUR) stworzy tysiąc nowych miejsc pracy. Dodatkowo mówi się o rozszerzeniu działalności fabryki zlokalizowanej w Somborze. Na ten cel Calzedonia otrzymała 800 tys. EUR z Programu wsparcia finansowego inwestycji Serbskiej Agencji ds. promocji inwestycji zagranicznych i eksportu (SIEPA). Calzedonia prowadzi w Serbii działalność od 2010 r. Przez ostatni rok rozwinęła sieć sklepów do ok. 3 tys. na całym świecie, uzyskując przychód w wysokości 1 mld EUR. (serbia-business.com)

28 listopada 2011 r.
Niemiecki producent leków otwiera serbski oddział
Niemiecka firma Dr Theiss, wiodący producent leków i preparatów na bazie ziół, otwiera firmę córkę w Belgradzie. Oddział, który na początku zatrudni 10 osób, z czasem wprowadzi na rynek całościową gamę produktów. Ceny preparatów ziołowych w Serbii ulegną obniżeniu, zapowiada przedstawiciel kompanii Dr Theiss Serbia Milan Popović. Dr Theiss to jedna z najlepiej sprzedających się marek w niemieckich aptekach. Najbardziej znane produkty, czyli preparaty na bazie babki lekarskiej i pasty przeciwko paradontozie, są dostępne również w Serbii. (balkans.com)

Opracowała: Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE