Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 29.10 – 4.11.2012 r.

Serbia: 29.10 – 4.11.2012 r.

W listopadzie Serbia kolejny raz wyemituje euroobligacje

Mlađan Dinkić, minister finansów i gospodarki zapowiedział wypuszczenie kolejnej tury euroobligacji. Jeśli na międzynarodowym rynku zaistnieją sprzyjające okoliczności, euroobligacje o wartości 500 mln UDS będzie można kupić już w listopadzie. Emisja euroobligacji jest jednym ze sposobów uniknięcia kryzysu gospodarczego w Serbii.

 

Serbski rząd chce stworzyć lepsze warunki dla biznesu

Ograniczenie roli państwa w gospodarce do minimum to najważniejszy cel nowego rządu w nadchodzącym okresie oświadczył Vlajko Senić, sekretarz w Ministerstwie Finansów i Gospodarki. Dodał, że serbski rząd dąży do modelu funkcjonującego w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie udział państwa w gospodarce pozostaje niezauważalny. Według Senicia serbski rząd już poczynił pierwsze kroki, by stworzyć lepsze warunki dla rozwoju biznesu.

 

Fiat 500L z Kragujevaca na całym europejskim rynku

Antonio Cesare Ferrary, dyrektor generalny Fiat Automobiles Serbia (FAS) zapowiedział, że do końca 2012 roku nowy model Fiata – 500L produkowany w Kragujevacu, wejdzie na cały rynek europejski. W zależności od sytuacji na rynku, Fiat przewiduje produkuję od 120 tys. do 180 tys. samochodów w 2013 r. Większość wyprodukowanych samochodów miałaby trafić do Włoch, Niemiec i Francji. Firma planuje wprowadzić model 500L na ponad 100 rynków całego świata w tym do Stanów Zjednoczonych. W związku z planami produkcyjnymi fabryka zwiększy też liczę zatrudnionych.

 

Zakończono modernizację rafinerii w Pančevie

Spółka-córka Gazprom Nieft – Serbska Spółka Naftowa (NIS) zakończyła projekt modernizacji rafinerii ropy naftowej w Pančevie. Wartość inwestycji wyniosła 547 mln EUR. Montaż instalacji do hydrokrakingu i hydrorafinacji zwiększy głębokość przerobu ropy naftowej do 84 proc., a produktów jasnych do 76 proc. W planach spółki jest dalsze zwiększanie mocy produkcyjnej rafinerii w celu utwierdzenia wiodącej pozycji NIS na Bałkanach i zwiększenia znaczenia Gazpromu Nieft na międzynarodowym rynku

 

Serbia wciąż nisko w raporcie „County Brand Index”

Serbia zajmuje 108. miejsce na liście 118. marek państw świata uwzględnionych przez firmę konsultingową FutureBrand w tegorocznej edycji rankingu „Country Brand Index”. Najwyższe miejsce z państw bałkańskich zajmują: Grecja (39), Chorwacja (41) i Turcja (45). Kolejne państwa bałkańskie zajęły odpowiednio: Słowenia (63. miejsce), Bułgaria (79. miejsce), Bośnia i Hercegowina (82. miejsce), Albania (94. miejsce). Najwyżej w całym rankingu jest notowana Szwajcaria

 

Obcokrajowcy w Serbii pracują w bankach, aptekach i w sektorze budownictwa

Według danych Krajowego Urzędu Pracy (Nacionalna služba za zapošljavanje), w Serbii pozwolenie na pracę dostaje rocznie około 2,5 tys. obcokrajowców. Głownie są to obcokrajowcy mający zgodę na pobyt tymczasowy. Turcy pracują najczęściej w budownictwie, Rosjanie w przedsiębiorstwach naftowych, Macedończycy w farmacji, a Grecy w bankach. Tylko do października br. wydano 2197 pozwoleń na pracę osobom posiadającym pobyt tymczasowy.

 

Mlađan Dinkić zapowiedział reformę administracji podatkowej

Radykalna reforma administracji podatkowej miałaby się rozpocząć na początku przyszłego roku i potrwać aż do końca 2014 r. Celem reformy ma być uproszczenie i ujednolicenie procedur oraz wprowadzenie możliwości elektronicznego składania rozliczeń podatkowych. Przeprowadzenie reformy postuluje Mlađan Dinkić.

 

Serbia powinna inwestować w farmy wiatrowe

W ciągu następnych trzech lat Serbia ma szansę przyciągnąć inwestycje rzędu 700 mln EUR na budowę farm wiatrowych, o ile nie zostaną zmniejszone taryfy gwarantowane (które teraz wynoszą 9,5 eurocenta za kWh). W ciągu 4 lat Serbia ma szansę zwiększyć ilość energii pobieranej z wiatru do 10 %. Dla porównania np. Dania już dziś 30 % energii pozyskuje dzięki farmom wiatrowym.

 

Wybrano najbardziej przedsiębiorcze kobiety w Serbii

Związek Kobiet Pracujących Serbii (Udruženje poslovnih žena Srbije) po raz szósty przyznał nagrody kobietom odnoszącym sukcesy w biznesie. Nagrody „Cvet uspeha za ženu zmaja” wręczono 29 października br. w Teatrze „Madlenianum” w Belgradzie. W dwóch najważniejszych kategoriach – „najbardziej europejska firma prowadzona przez kobietę” i „najlepszy model zatrudnienia” nagrodę otrzymały odpowiednio : Lisa Radmila Brown – właścicielka wydawnictwa „The English Book” z Belgradu i Jaovana Jakovljev – współwłaścicielka i dyrektorka przedsiębiorstwa „Nopal Lux” z Bačkiej Planki. (politika.rs)

 

Albański „Tydzień Biznesu Narodowego” w Dolinie Preszewa

Po raz pierwszy w Dolinie Preszewa został zorganizowany „Tydzień Biznesu Narodowego”. Na targach i wystawach zaprezentowało się ponad 40 przedsiębiorstw z wszystkich państw, w których mieszkają Albańczycy. Impreza odbywa się w Kosowie, Albanii, Czarnogórze i Serbii, w ramach obchodów 100-lecia proklamowania niepodległości przez Albanię.

 

 

Opracowała: Katarzyna Ingram

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE