Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Serbia: 3 – 9 grudnia 2012 r.

 

Ruszyła budowa gazociągu South Stream

Pierwsze prace przy budowie gazociągu South Stream ruszyły w piątek (7 grudnia), w tłoczni Russkaja w Kraju Krasnodarskim. W Serbii natomiast, budowa ma zostać rozpoczęta do końca grudnia. Moc przesyłowa gazociągu przechodzącego przez Serbię wynosić będzie około 40 mld m3 gazu rocznie. Serbska minister energetyki, rozwoju i ochrony środowiska, Zorana Mihajlović, oświadczyła iż przepisy wykonawcze dotyczące South Stream zostaną przyjęte do końca roku i że budowa tego gazociągu w Serbii powinna rozpocząć się w grudniu br. Finansowy wkład Serbii na rok 2013 nie został jeszcze doprecyzowany, ale operuje się kwotą od 75 do 150 mln EUR.

 

Wzmocnienie współpracy z Węgrami

We wtorek, 4 grudnia, w Budapeszcie po raz szósty zebrali się członkowie Wspólnej Komisji ds. Współpracy Ekonomicznej Serbii i Węgier, by rozmawiać o projektach z dziedziny energetyki, transportu oraz handlu. Spotkanie zaowocowało podpisaniem szeregu porozumień, wśród których znalazła się umowa o sprzedaży do Serbii węgierskich autobusów firmy „Raba”, ustalenia dotyczące otwarcia nowych przejść granicznych, scalania sieci energetycznych oraz wspólnych działań na rzecz rozwoju linii kolejowej Budapeszt- Belgrad.

 

Sytuacja na bałkańskich giełdach

Największa na świecie agencja prasowa, badającą rynki finansowe, Bloomberg, opublikowała najnowsze dane procentowe (przedstawione w tabeli poniżej), dotyczące zachowania europejskich i światowych indeksów giełdowych sprzed: tygodnia (30 listopada 2012 r.), miesiąca, trzech miesięcy, roku, trzech lat. Analiza ta wskazuje, że wartość indeksu BELEX15 odnotowuje spadek już od trzech lat (-30,4%).

 

SIEPA przyznała nagrodę eksportera roku

Serbska Agencja Inwestycji Zagranicznych i Eksportu (SIEPA) przyznała nagrodę Eksportera Roku. W ceremonii uczestniczyli premier Serbii Ivica Dačić, Minister Finansów i Gospodarki Mladjan Dinkić i ambasador Niemiec w Serbii Heinz Wilhelm. Według SIEPA tytuł najlepszego eksportera w 2012 r. otrzymała spółka Hemofarm z Vršca, podczas gdy ten sam tytuł w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw otrzymała firma Gomma Line z Kragujevaca. (danas.rs)

 

Serbska kukurydza zawiera trujące związki

Ponad 70 proc. upraw kukurydzy w Serbii, jest zanieczyszczonych i zawiera substancje trujące, oświadczył Marinko Ukropina, dyrektor przedsiębiorstwa kontroli jakości „SGS Serbia”. Badania żywności w laboratorium, wykazały obecność aflatoksyny w kukurydzy, najbardziej rakotwórczego związku, jaki można znaleźć w żywności i paszach.

 

Verisek otwiera oddział w Belgradzie

Szwedzka firma IT „Verisek”, zajmująca się nowymi technologiami otworzyła we wtorek (4 grudnia br.) centrum rozwoju technologii w Belgradzie. Firma „Verisek” specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach, dotyczących ochrony systemów elektronicznych i informatycznych w bankach, instytucjach państwowych i firmach na całym świecie. „Verisek” powstał w 2002 r. Jednym z założycieli i dyrektorów firmy jest Dragoljub Nešić, który wyjechał z Belgradu do Szwecji w 1992 roku.

 

Zyski z obszaru turystyki wynoszą 700 mln EUR

Goran Petković, Sekretarz ds. turystyki, zapowiedział, że zyski Serbii z turystyki do tej pory wyniosły 700 mln EUR. W porównaniu do 2011 r. odnotowuje się wzrost turystów zagranicznych o 7%. Wynik ten został osiągnięty za sprawą turystów z Dalekiego Wschodu, zwłaszcza z Chin oraz Rosji. (danas.rs)

 

Nowa fabryka w Čačku

W Čačku otwarto nową fabrykę SNE Energy zajmującą się produkcją części do transformatorów.  Powierzchnia fabryki wyniosła 1454 m² a wartość inwestycji wyniosła ponad 500 000 mln EUR. Fabryka została zbudowana na licencji francuskiej firmy Schneider Electric. (beta.rs)

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE