Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 30.04.-06.05.2012 r.

Serbia: 30.04.-06.05.2012 r.

6 maja 2012 r.

Delhaize zainwestuje 400 mln EUR na rynku serbskim

Belgijska sieć sklepów Delhaize (serb. Delez), który od ubiegłego roku jest właścicielem serbskiej „Delta maksija”, zamierza zainwestować w tym roku ponad 400 mln EUR na serbskim rynku, a większość tej kwoty zostanie ulokowana w budowę 20 nowych i odnowienie 40 istniejących obiektów. Dyrektor Generalny Delhaize na Serbię, BiH i Czarnogórę David Van der Skuren zapowiedział, że firma ma już gotowe plany budowy dużego centrum dystrybucyjnego w Serbii, która rozpocznie się jeszcze w tym roku, a jej ukończenie ma nastąpić w drugiej połowie 2013 r. Delhaize zatrudnia obecnie w Serbii około 10.600 pracowników. (politika.rs, balkans.com)

 

5 maja 2012 r.

Łukoil sprzeda ponad 30 obiektów

Rosyjski koncern „Łukoil Srbija” sprzedaje ponad 30 obiektów w Serbii, które są albo nieopłacalne lub niezwiązane z jego podstawową działalnością. Firma chce zbyć 26 stacji w całym kraju, które nie są wykorzystywane od lat i których działalność jest nieopłacalna, 4 magazyny w Bogutovacu, Pirocie, Jagodinie i Paliciu oraz 2 budynki biurowe w Belgradzie, i jeden w Kraljevie, jak również hotel w górach Kopaonik. (akter.co.rs)

 

4 maja 2012 r.

Komercijalna banka w centrum zainteresowania Deutsche Banku

Według nieoficjalnych informacji, nowym właścicielem większościowym Komercijalne banke miałby zostać Deutsche Bank, który prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia większościowego pakietu akcji – udziałów Skarbu Państwa i EBOiR-u. Doradca premiera ds. gospodarczych Jurij Bajec przyznał, że sprzedaż jest planowana, ale SP zachowa pakiet większościowy do końca br. Komercijalna banka jest drugim pod względem wielkości bankiem na serbskim rynku. Posiada na nim 44 mld RSD kapitału i 275 mld RSD aktywów. Zatrudnia blisko 3000 osób. Według giełdowych cen aukcji, wartość Komercijalne banke wynosi ok. 129 mln EUR.

 

Serbia: Amerykanie kupili Actavis

Nowym właścicielem serbskiej firmy farmaceutycznej Actavis został amerykański Watson Pharmaceuticals, który odkupił ją za 4,25 mld EUR. Actavis Grupa w Serbii obejmuje Zdravlje z Leskovaca i Actavis sp. z o.o. z Belgradu. Spółka Actavis jest obecna w ponad 40 krajach, a na ich rynkach znajduje się ponad 1000 produktów. W zeszłym roku udało się jej wyprodukować 22 mld pojedynczych farmaceutycznych dawek.

 

3 maja 2012 r.

Akcje Telekom Srbija wkrótce na giełdzie

Na podstawie decyzji rządu Serbii, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych dokonał przekazu bezpłatnych akcji Telekom Srbija. Wartość rynkowa kapitału Telekomu wynosi 2,27 mld EUR, a każdy dorosły obywatel (łącznie 4,8 mln osób) otrzyma po 31 akcji. Wartość każdej to 2,27 EUR. Obecni i byli pracownicy firmy otrzymają 6,94% nieodpłatnych akcji a obywatele 15% – łącznie 1 mld akcji. Początek sprzedaży 22% udziałów w Telekomu na belgradzkiej GPW, można się spodziewać najprawdopodobniej w ciągu 2. do 3. tygodni. Zakłada się, że w pierwszym dniu sprzedaży cena akcji może wahać się od -20 do +300%, a w kolejnych dniach, jeśli spółka pojawia się na rynku PRIME, ceny akcji może wynieść od -8 do +10%. (seebiz.eu)

 

Euro na giełdzie kosztuje rekordowych 111,91 RSD

Średni kurs euro zanotował dziś rekordowe 111,9102 RSD. Dyrektor Narodowego Banku Serbii (NBS) Dejan Šoškić ogłosił, że presja na dinara ma charakter tymczasowy i trwać będzie do momentu powołania nowego rządu. Według niego przeciągający się proces mający na celu utworzenie rządu po wyborach może drogo kosztować Serbię. Rezerwy dewizowe Serbii nie są niewyczerpalne i NBS musi zadbać o utrzymanie ich powyżej wymaganego poziomu, by móc bez problemów wywiązać się z płatności wobec zagranicy. (emg.rs)

 

2 maja 2012 r.

Rozpoczęto budowę parku wiatrowego

Na Vrškiej Čuce znajdującej się na granicy serbsko-bułgarskiej postawiono kamień węgielny pod pierwszy w Serbii park wiatrowy. Korzystanie z energii wietrznej rozpocznie się planowo za 2 i pół roku. W okolicy powstać mają trzy parki wiatrowe, które tworzyć ma łącznie 17 turbin wiatrowych, rozdzielnice i linie przesyłowe. Inwestorem tego projektu jest szwajcarska firma, a generalnym wykonawcom firma serbska. Projekt parku powstał we współpracy serbsko-bułgarskiej. Łączna wartość inwestycji to 100 mln EUR, a oczekiwana produkcja energii elektrycznej to 75 mln KWh. (balkans.com)

 

1 maja 2012

Wymiana handlowa w I kwartale 2012 r.

W pierwszym kwartale br. Serbia importowała towary o wartości ok. 3,5 mld EUR, czyli 3,8% więcej w stosunku do adekwatnego okresu ubiegłego roku. Wartość eksportu spadła o 1,8 mld EUR, a zatem o 5,3%. Główni partnerzy eksportowi minionego kwartału są Niemcy (316,7 mln USD), Włochy (247,9 mln USD) oraz BiH (226,4 mln USD), główni partnerzy importowi: Rosja (682,6 mln USD), Niemcy (466,3 mln USD) i Włochy (367,6 mln USD). Największy deficyt handlowy dotyczy Rosji, czego powodem jest znaczny import ropy i gazu. (balkans.com)

 

30 kwietnia 2012 r.

Zastava przedstawiła „serbskiego hummera”

W fabryce „Zastava Kamioni” zaprezentowano nowy pojazd terenowy, którego lokalne media okrzyknęły mianem „serbskiego hummera”. Przeznaczony jest on do przewozu ludzi, ładunku i może służyć korpusie medycznym. Pojemność pojazdu, dzieła specjalistów Zastavy i  Instytutu Technicznego, wynosi 1,4 tony, a wyposażony jest on w amerykański silnik i skrzynię biegów. Fabryka ma dostarczyć 21 takich pojazdów serbskiej armii, ale Zastava poszukuje też partnerów w Europie i na Bliskim Wschodzie, z którymi mogłaby montować nowe pojazdy i modernizować stare. (seebiz.eu)

 

10 mln EUR tureckiej dotacji dla lotniska w Kraljevie

Rząd Turcji zainwestuje 10 mln EUR w lotnisko „Morava” koło Kraljeva, skąd planowane są loty do i z Stambułu. Porozumienie w sprawie dotacji zostało podpisane przez serbskiego ministra obrony Dragana Šutanovaca i tureckiego ambasadora Ali Rezę Çolaka. Lotnisko cywilne „Morava” zostaje przekształcone z wojskowego „Lađevce” co będzie kosztować łącznie 25 mln EUR. Część pozostałych środków zapewnionych zostanie z budżetu Narodowego Planu Inwestycyjnego (NIP), a swój wkład poniesie także Lotnisko Belgrad i Agencja Kontroli Lotów. W drugiej fazie budowy lotniska poszerzony i przedłużony zostanie pas startowy, co pozwoli lądować tu dużym, międzynarodowym samolotom. (Tanjug)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE