Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 30.07-5.08.2012 r.

Serbia: 30.07-5.08.2012 r.

Niski rating Serbii

W oparciu o swoje wyniki gospodarcze Serbia posiada niski rating kredytowy. Ocena agencji Standard and Poors wynosi obecnie BB (czyli podobnie jak dla Czarnogóry lub Turcji, a niewiele niższy niż dla Węgier i Rumunii), a u Fitch znjaduje się ona na poziomie BB-, ze  perspektywą stabilną. Główną charakterystyką sytuacji ratingowej Serbii jest „zdolność kredytowa z elementami spekulacyjnymi i znaczne ryzyko kredytowe”. Zgodnie z zapowiedziami gabinetu Ivicy Dačicia, Serbia już niebawem będzie zmuszona do zaciągnięcia kolejnego kredytu zagranicznego w celu ratowania wysokiego deficytu budżetowego.

 

Dług publiczny wzrósł do 54,7% PKB

Gubernator Narodowego Banku Serbii Dejan Šoškić zapowiedział, że dług publiczny pod koniec lipca przekroczył 54,7 % PKB. W czerwcu zadłużenie wyniosło 15,29 mld EUR, co oznacza, że od początku roku wzrósł o 825 mln EUR. W porównaniu do ubiegłego roku  dług publiczny osiągnął 14,47 mld EUR, co daje 45,1% PKB.  (telegraf.rs)

 

MFW gotowy do rozmów z nowym rządem Serbii 

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) czekają na zaproszenie nowego serbskiego rządu i liczą na kontynuację negocjacji, poinformował szef belgradzkiego oddziału MFW Bogdan Lisovolik. Konstruktywny dialog z MFW oraz osiągnięcie porozumienia są natomiast szansą na otrzymanie wsparcia ze strony Banku Światowego (BŚ).

 

Reformy warunkiem otrzymania pożyczki od Banku Światowego

Bank Światowy w nadchodzących dwunastu miesiącach może udzielić Serbii pożyczki w wysokości 400 mln USD, pod warunkiem przeprowadzenia reform i wykazania zdolności do zmniejszenia deficytu budżetowego, powiedziała koordynator ds. Europy Południowo-Wschodniej Banku Światowego Jane Armitage w wywiadzie dla serbskiej telewizji RTS.  Armitage zaznaczyła, że w obecnej słabej sytuacji gospodarczej w Serbii, istotną sprawą jest jak najszybsze osiągnięcie porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, przeprowadzenie reform w sektorze finansów publicznych, przedsiębiorstw oraz w systemie emerytalnym.

 

Dofinansowanie EBOR, EBI i Banku Światowego na budowę dróg

Premier Serbii, Ivica Dačić poparł program poprawy dróg i bezpieczeństwa na drogach w Serbii. Projekt jest wart 500 mln USD i zostanie współfinansowany ze środków Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych w Serbii oraz dostosowaniu sieci drogowych do standardów europejskich.

Od 2001 r. Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczyły 8,6 mld EUR na inwestycje w Serbii. (mondo.rs)

 

NIS planuje wykupić akcje OMV

Naftna industrija Srbija (NIS) przeszła do drugiej tury przetargu na zakup akcji austriackiego koncernu naftowego OMV w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. W Chorwacji spółka ma 63 stacje paliw, co stanowi 13% na rynku. Natomiast w Bośni i Hercegowinie posiada 28 stacji benzynowych. W założeniach spółki NIS wygranie przetargu pozwoli na ekspansję sieci detalicznych w regionie. Wyniki przetargu zostaną ogłoszone 20 sierpnia. (mondo.rs)

 

Ruszyła budowa fabryki Gorenje

W Valjevie rozpoczęto budowę fabrykę słoweńskiej firmy Gorenje, specjalizującej się w produkcji urządzeń gospodarstwa domowego. Wartość inwestycji ocenia się na 20 mln EUR. Powierzchnia inwestycji wynosi 20 000 m², a fabryka zatrudniać będzie ponad 400 pracowników. Zakończenie budowy planowane jest na początek 2013 r. (gdeinvestirati.com)

 

Wzrost eksportu broni

W fabryce „Zastava oružje” z Kragujevaca odnotowano wzrost eksportu broni wart 65 mln USD. „Zastava oružje” przeznacza na eksport ponad 95% produkcji. Głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone. Ze względu na zwiększenie eksportu do USA odnotowano nadwyżkę w wysokości 2,2 mln EUR. Ponadto ważnymi odbiorcami są Irak, Afganistan oraz Azerbejdżan, gdzie współpraca obejmuję również instalację technologii dla lokalnej produkcji broni w kraju. (gdeinvestirati.com)

 

Arabskie inwestycje w Wojwodinie

Spółka Mulk Holdings z Arabii Saudyjskiej wykupiła 10 hektarów w Banatskim Karlovacu, gdzie planuje zainwestować 20 mln EUR. W planach spółki jest otwarcie fabryki, która będzie produkować 3 mln wodoodpornych paneli kompozytowych wykorzystywanych w branży budowlanej. (smedia.rs)

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE