Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 4 – 10 czerwca 2012 r.

Serbia: 4 – 10 czerwca 2012 r.

10 czerwca 2012 r.

Przedłużono termin wyboru partnera strategicznego dla huty w Smederevie

Serbski rząd przedłużył termin wyboru partnera strategicznego dla huty w Smederevie o kolejne trzy miesiące, tj. do 10 września br. Jest to już druga decyzja władz w Belgradzie w tej sprawie – jak na razie wnioski o udział w przetargu złożył ukraiński Donetsk Steel Group, rosyjski Ural Mining and Metallurgical Company oraz luksemburski United Pilsen. Smederevska huta przeszła na własność państwa w styczniu br., kiedy rząd odkupił ją za jednego dolara od amerykańskiej spółki U-S Steel, która wycofała się z Serbii po tym, jak odnotowała na tamtejszym rynku znaczne straty. (seebiz.eu, blic.rs)

 

9 czerwca 2012 r.

Egipt sprzeciwia się prywatyzacji Jat Airways

Egipski minister lotnictwa cywilnego Husajn Masad zapowiedział kontakt z serbskim rządem ws. warunków współpracy Egiptu z narodowymi liniami lotniczymi Jat Airways. Oświadczył przy tym, że jest przeciwny ich prywatyzacji, a najlepszym rozwiązaniem dla upadającego przewoźnika jest partnerstwo strategiczne. Egipt dysponuje obecnie 79 samolotami, latającymi na 76 kierunkach, a jego linie należą do grupy Star Alliance. (blic.rs, smedia.rs)

 

8 czerwca 2012 r.

NBS podniósł stopy procentowe

Narodowy Bank Serbii podniósł stopy procentowe z dotychczasowych 9,5% do 10%. Decyzja ta ma na celu obniżenie inflacji, lecz w perspektywie długoterminowej – jak oceniają ekonomiści – może doprowadzić do wzrostu kosztów kredytów oraz nasilenia recesji. Na podniesienie stóp procentowych natychmiast zareagował krajowy rynek walutowy – średni kurs dinara osiągnął poziom 115,16 RSD, czyli niemal 2 RSD mniej niż tydzień wcześniej. (seebiz.eu)

 

Siemens zainwestuje 24 mln EUR w Suboticy

Takie plany ma zarząd Siemens względem fabryki w Suboticy, gdzie chce rozwinąć produkcję generatorów dla elektrowni wiatrowych. Firma jest znaczącym w Serbii producentem maszyn elektrycznych i przetworników stosowanych w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Fabryka Siemensa zajmuje obecnie dwie hale o powierzchni 26 tys. m kw. Trzecia hala produkcyjna będzie mieć 2 100 m kw. Siemens działa na terenie Serbii od 1887 r., czyli od początku elektryfikacji Belgradu. (seebiz.eu, b92.net)

 

Niewykorzystany potencjał małych elektrowni wodnych

Mimo wprowadzonej w 2010 r. tzw. feed-in taryfy, czyli taryfy gwarantowanej w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, mającej zwiększyć ilość inwestycji w małe elektrownie wodne (o mocy do 10 MW), dziedzina ta wciąż nie jest w Serbii w pełni wykorzystana. W Agencji ds. wydajności energetycznej Serbii oceniają, że wykorzystując całkowity potencjał tylko istniejących małych elektrowni wodnych, można uzyskać 4,7% energii elektrycznej. Jak na razie w kraju działa tylko szesnaście tego typu elektrowni. Państwowa spółka energetyczna EPS ogłosiła jednak niedawno plan budowy kolejnych dziewięciu.

 

7 czerwca 2012 r.

Pierwszy terminal transportu intermodalnego

W 2013 r. w Serbii planowane jest rozpoczęcie budowy nowoczesnego terminalu transportu intermodalnego. Terminal będzie obejmował transport kolejowy, drogowy i wodny. Część kosztów poniesie miasto Belgrad a część Republika Serbii. Wartość inwestycji ma wynieść 19 mln EUR, a na jej lokalizację wybrano Batajnicę.

 

Mieszkańcy Belgradu płacą za prąd przez telefon

Nową usługę płacenia za prąd przez telefon umożliwiła Elektrownia Belgrad oraz operator Telekom Srbije. Na razie z nowatorskiego sposobu płacenia rachunków mogą korzystać mieszkańcy Belgradu, którzy posiadają kartę płatniczą lub kartę kredytową DinaCard. Elektrownia wprowadzając nowy sposób płatności chce zwiększyć niską jak dotąd liczbę opłat za prąd.

 

6 czerwca 2012 r.

Brak rządu a sytuacja w gospodarce

Ekonomiści oceniają, że aktualna, niepewna sytuacja polityczna w Serbii, tj. wciąż trwające rozmowy nt. kształtu nowego rządu po majowych wyborach, ma wpływ na zmniejszanie się rezerw walutowych o 50 mln euro dziennie. Dlatego też, pierwsze decyzje nowo powołanego rządu powinny dotyczyć obniżenia wydatków publicznych. Przeciągające się rozmowy koalicyjne wpływają także ujemnie na kurs serbskiego dinara, który sukcesywnie traci na swej wartości wobec euro – europejska waluta od początku tego roku zyskała względem dinara aż 12,47%.

 

Napływ inwestycji zagranicznych

Według danych Narodowego Banku Serbii, od 2001 r. napłynęło do budżetu państwa w formie inwestycji zagranicznych 17 mld EUR. Znaczące dla serbskiej gospodarki są przede wszystkim inwestycje w sektor finansowy. Nakłady finansowe w tym obszarze wyniosły 4,7 mld EUR. Ponadto popularnością wśród inwestorów cieszy się branża produkcyjna (3,34 mld EUR) i sektor handlu (2,5 mld EUR). Z badań rynku wynika, że kondycja finansowa zagranicznych spółek w Serbii jest bardzo dobra i osiągają zadowalające wyniki finansowe.

 

5 czerwca 2012 r.

Stabilna perspektywa ratingowa spółek

Z raportu przedstawionego przez Agencję Rejestrów Gospodarczych wynika, że ponad 793 serbskich spółek handlowych otrzymało pozytywną ocenę ratingową. Najwyższe oceny otrzymały przede wszystkim spółki z branży handlowej (278), przetwórstwa przemysłowego (239), edukacyjnej (78), budownictwa (58) oraz telekomunikacyjnej (47). Ze sprawozdań finansowych za lata 2007-2011 wynika, że prawie 61% spółek jest w stanie terminowo wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych, a 20% serbskich firm posiada bardzo dobrą ocenę ratingową.

 

Serbskie koleje na rosyjski kredyt

Rosja udzieli Serbii kredytu na modernizację państwowych kolei. Stosowne dokumenty zostały już przekazane stronie serbskiej, wymagają jednak jeszcze ratyfikacji w parlamencie. Dzięki rosyjskiemu wsparciu powstanie 15 km drugiego toru z Belgradu do Pančeva, 68 km torów na linii Valjevo – Loznica, 200 km na linii Belgrad – Bar oraz zrekonstruowanych zostanie 111 km przebiegającego przez Belgrad i Nowy Sad Korytarza 10. Rosja już wcześniej udzieliła Serbii 210 mln USD kredytu m.in. na zakup nowych pociągów.

 

4 czerwca 2012 r.

Superszybki Internet dotarł do Nowego Sadu

Serbski operator telekomunikacyjny MTS zorganizował w Nowym Sadzie promocję superszybkiej sieci, pozwalającej na dziesięciokrotne zwiększenie prędkości Internetu. Jak poinformował dyrektor ds. technicznych MTS Saša Leković, cała inwestycja wyniosła 20 mln EUR i polegała na renowacji około tysiąca stacji bazowych sieci. Klienci MTS będą mogli korzystać z nowej usługi w każdym miejscu, ponieważ jakość połączenia będzie porównywalna z ADSL.

 

Opracowała: Anna Kasprzak

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE