Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 5 – 11 grudnia 2011 r.

Serbia: 5 – 11 grudnia 2011 r.

11 grudnia 2011 r.
Dinar mocniejszy
W poniedziałek 12 grudnia dinar wzmocni się w stosunku do euro o 0,2%, a średni kurs wyniesie 103,0788 RSD za 1 EUR. (beta.rs)

10 grudnia 2011 r.
W 2012 wzrost gospodarczy?
Serbia dobrze radzi sobie z kryzysem ekonomicznym, a w 2012 roku możliwy będzie większy wzrost gospodarczy, ocenił prezydent Boris Tadić po spotkaniu z przedstawicielami serbskich banków i świata biznesu, podkreślając rolę rynków eksportowych UE i CEFTA. Jak poinformował, wkrótce Serbia rozpocznie rozmowy z wielkimi inwestorami zagranicznymi, ale jest za wcześnie by mówić o detalach. (beta.rs)

Jat Tehnika szkoli pracowników do obsługi Airbusa
Technicy z przedsiębiorstwa Jat Tehnika zostaną przeszkoleni w zakresie utrzymywania oraz naprawy silników i samolotów marki Airbus. Od 5 grudnia około 750 pracowników technicznych przejdzie szkolenia w zakresie obsługi i serwisowania samolotów liniowych. (emg.rs)

9 grudnia 2011 r.
Otwarcie sezonu w Kopaoniku
Oficjalne rozpoczęcie sezonu zimowego w najbardziej znanym w Serbii centrum sportów zimowych Kopaonik, przyciągnęło rzesze turystów. Amatorzy białego szaleństwa mogli skorzystać z promocyjnych cen zakwaterowania i biletów narciarskich. Z uwagi na częściowe otwarcie tras, bilety można nabyć z 40-proc. zniżką. Podczas imprezy wręczono nagrodę Związku Hoteli Bałkańskich (BAHA) „Best Balkan Winter Resort 2011”. Zwycięzcą została grupa MK Mountain Resort, właściciel Grand Hotel & SPA, hotelu Angela, oraz apartamentów Konači w Kopaoniku – obiektów oferujących prawie 1,5 tys. miejsc noclegowych. (infokop.net, nezavisne.com)

8 grudnia 2011 r.
Serbia alternatywą bułgarskiej trasy
Decyzja Bułgarii o rezygnacji z budowy rurociągu naftowego Burgas-Alesanropolis może wysunąć na pierwszy plan alternatywną trasę przez Rumunię i Serbię, oświadczył dyrektor rosyjskiego Funduszu Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego Konstantin Simonow.  Rurociąg z bułgarskiego portu Burgas do greckiego Aleksandropolis na morzu Egejskim został zaprojektowany ponad 10 lat temu. Założeniem projektu było wybudowanie rurociągu o długości 300 km, który rocznie mógłby transportować do 50 mln ton ropy. (balkans.com)

7 grudnia 2011 r.
Porozumienie o finansowaniu budowy „Korytarza 10”
Porozumienie w sprawie udzielenia pomocy finansowej na budowę „Korytarza 10” zostało podpisane w Luksemburgu przez wicepremiera Bođidara Đelicia i wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pomoc zostanie udzielona na wybudowanie 83,4 kilometrów „Korytarza 10” pomiędzy Niszem i granicą Bułgarii (na wysokości Dimitrowgradu), budowę odcinka o długości 74,1 km, między Leskovacem i granicą macedońską oraz zakończenia budowy etapów A i B  obwodnic w Belgradzie. (emg.rs)
Energoprojekt w Peru
Konsorcjum inżynierii lądowej przedsiębiorstwa Energoprojekt, kolumbijskiego Conalvias i peruwiańskiego Superconcreto podpisało umowę z Ministerstwem Transportu i Komunikacji Peru na przeprowadzenie prac rekonstrukcyjnych trzydziestosześciokilometrowej drogi w Andach, na wysokości 2 tys. metrów n.p.m. (serbia-business.com)

6 grudnia 2011 r.
Podział na regiony winiarskie
Zadaniem wprowadzanych obecnie zmian w serbskim prawie winiarskim, zgodnych z nową polityką agrarną Unii Europejskiej, jest zwiększenie konkurencyjności. Od teraz producenci wytwarzający wina na rynek krajowy, jak i na rynki europejskie, będą mieć takie same prawa. Kluczowym elementem tych zmian jest podział na regiony winiarskie, który Ministerstwo Rolnictwa Republiki Serbii powinno zatwierdzić na początku przyszłego roku. Podział umożliwi oznaczenie miejsca pochodzenia na etykiecie. Każde wino, aby posiadać znak dobrej lub najwyższej jakości, musi  pochodzić z odpowiedniego obszaru, atrakcyjnego ze względu na długą tradycję produkcji, historię, ale i wiarygodnego dzięki przeprowadzanym badaniom. W praktyce oznacza to również, że o państwowe dotacje będą mogli ubiegać się właściciele tych winnic, które są zlokalizowane w sklasyfikowanym regionie winiarskim.  Subwencje zostaną skoncentrowane na obszarach najlepiej przystosowanych do uprawy winorośli. W Serbii jest 60 producentów wina, którzy już teraz prowadzą sprzedaż 187 win z oznaczeniem miejsca pochodzenia, odpowiednio oznaczonego na etykiecie. (rtv.rs)

5 grudnia 2011 r.
Marriott w Belgradzie
W 2013 roku w centrum Belgradu zostanie otwarty czterogwiazdkowy hotel Courtyard Marriott ze 110. pokojami. Budowa obiektu o wartości 25 mln EUR rozpocznie się w drugiej połowie 2012 roku. Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele firmy PSP – Farman Holding i sieci Marriott International. Jest to dowodem, że amerykańscy inwestorzy i operatorzy widzą w Serbii potencjał inwestycyjny, ocenia wiceprezes PSP Farman Branislav Grujić. (mondo.rs)

Największe rezerwy złota w regionie
Serbia znajduje się na 59. miejscu światowego rankingu państw z największymi rezerwami złota, podaje fundusz inwestycyjny Ilirika Gold, powołując się na najnowsze informacje Światowej Rady Złota (Word Cold Council – WGC). Rezerwy, które nigdy wcześniej nie były sprzedawane, wynoszą obecnie 13,1 tony. Ilość ta obejmuje 4,4% wszystkich państwowych zapasów złota. Słowenia widnieje na 79. miejscu (3,2 tony) przy 14% całkowitych rezerw krajowych, Albania na 92. miejscu (1,6 tony), podczas gdy Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia w ogóle nie zostały wymienione na liście. Dla porównania Polska znajduje się na miejscu 32. (102,9 tony). Niezależni eksperci oceniają, że wartość serbskich rezerw wynosi około 1,35 mld USD. (gdeinvestirati.com, forsal.pl)

Opracowała: Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE