Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 5-11 marca 2012 r.

Serbia: 5-11 marca 2012 r.

 

 

 

 

 

 

9 marca

Inwestycje w energetykę w  wysokości 10,5 mld EUR

Serbia może liczyć na co najmniej 10,5 mld EUR inwestycji w sektor energetyczny w okresie od 2010 do 2020 r., oświadczył dyr. wykonawczy Instytutu ds. Energetyki Europy Pd.-Wsch. Kostas Stamboulis na inauguracji konferencji nt. rynków energetycznych Bałkanów Zachodnich w Belgradzie. Inwestycje dotyczą rozbudowy infrastruktury energetycznej rafinerii, elektrociepłowni oraz tej związanej z przesyłem prądu, ropy naftowej i gazu. W samym tylko sektorze odnawialnych źródeł energii należy oczekiwać co najmniej 600 mln EUR inwestycji. Zgodnie z ocenami Instytutu, cały region, wraz z Serbią, może liczyć na ok. 240 mld EUR inwestycji w energetykę do 2020 r. Obecnie cały region jest uzależniony w wysokim stopniu od importu ropy i gazu – ok. 90 procent zapotrzebowania na te rodzaje energii pokrywane jest ze źródeł zagranicznych. (emportal.rs)

8 marca

Smederevska huta żelaza ponownie uruchomiona

Po niespełna miesięcznej przerwie spowodowanej brakiem surowców, „Železara Smederevo” wraca do pracy. Pierwszy wielki piec został wygaszony jeszcze przez poprzedniego właściciela – U.S. Steel – w lipcu 2011 roku. Pracę drugiego wstrzymano 10 lutego, po tym jak transport rudy i koksu został zablokowany na zamarzniętym Dunaju. Około 4 tys. pracowników udało się wówczas na przymusowe urlopy. Wczoraj, po dostarczeniu odpowiedniej ilości surowców, uruchomiono jeden z pieców, a przygotowania do rozpoczęcia regularnej produkcji zbliżają się ku końcowi. Proces produkcji powinien zostać znormalizowany około czwartku, natomiast przeróbka na zimno i gorąco będzie możliwa dopiero 15 marca. Szacuje się, że pod koniec miesiąca ilość wyprodukowanej stali wyniesie 51 tys. ton. Pod koniec stycznia serbski rząd odkupił „Železarę Smederevo” od wycofującej się z europejskiego rynku amerykańskiej firmy U.S. Steel, o czym informowaliśmy na łamach portalu balkanistyka.org. Od tego momentu działalność huty jest finansowana z budżetu państwa. (politika.rs, tanjug.rs)

7 marca

Qatar Airways uruchamia połączenie Belgrad – Doha

Bliskowschodnie linie lotnicze Qatar Airways  na początku września br. uruchomią połączenia z Belgradem.  Do stolicy Kataru będzie można latać 4 razy w tygodniu z międzylądowaniem w Ankarze. Harmonogram Qatar Airways jest tak zaplanowany, aby umożliwić podróżującym z Belgradu dogodne połączenia z kilkudziesięcioma największymi miastami w Indiach, Chinach, Wietnamie, Indonezji, Filipinach, Korei i innymi miastami w Azji. Qatar Airways zostały uznane za najlepsze świecie linie lotnicze w 2011 r. według ankiety przeprowadzonej przez globalną sieć „Skytrax”, w której podróżujący z całego świata oceniali komfort i jakość usług oferowanych przez linie lotnicze. Cena biletu w obie strony na linii Belgrad – Doha wynosić będzie około 470 EUR. (Beta)

Forum biznesowe na Kopaoniku

W dniach 5 – 8 marca br. na Kopaoniku odbyło się Forum Biznesowe, które zorganizowała Grupa MK. Podczas forum dyskutowane były aktualne problemy ekonomii na świecie. Podczas otwarcia forum przewodniczący Związku Ekonomistów Serbii (Savez ekonomista Srbije) Aleksandar Vlahović witając serbskiego premiera Mirka Cvetkovicia powiedział, że spodziewa się, iż forum biznesowe będzie dobrą okazją do wymiany poglądów, oraz że przyczyni się do konstruktywnej dyskusji na temat polityki gospodarczej oraz koncepcji rozwoju. Z kolei prezes MK Grupy Miodrag Kostić wyraził nadzieję, że podczas forum wyciągnięte zostaną wnioski, które przyszłemu rządowi pomogą w prowadzeniu polityki ekonomicznej kraju. Drugiego dnia „Kopaonik Business Forum 2012” przedstawiciele międzynarodowych instytucji finansowych przedstawili swoje propozycje utrzymania stabilności makroekonomicznej w odniesieniu do kryzysu zadłużenia publicznego w Unii Europejskiej oraz możliwych konsekwencji dla rynku ekonomicznego w Serbii. Na temat nowej roli międzynarodowych instytucji finansowych wypowiedzieli się przedstawiciele Banku Światowego. (Tanjug/Capital.ba)

6 marca

Serbscy producenci owoców na targach Foodex Japan 2012

W dniach 6 – 9 marca serbskie firmy zaprezentują się podczas Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów Foodex Japan 2012 w Tokio. Wystawcy z Serbii już po raz czwarty biorą udział w azjatyckich targach. W tegorocznym składzie pojawi się aż siedmiu producentów świeżych, mrożonych i suszonych owoców oraz przetworów owocowych (Agranela, Agropartner, Frigo Grand, Fruvela, Packom International, Sirogojno Company i Venac). Od sześciu lat Serbia jest największym eksporterem mrożonych malin na świecie, a serbskie udziały na japońskim rynku wynosi 17%. Targi Foodex Japan, które gromadzą ok. 10 tys. kupców z ponad 30 krajów są doskonałą okazją do promocji produktów na rosnącym rynku azjatyckim. – Mamy duże oczekiwania w stosunku do tegorocznej edycji targów. Konsekwencje trzęsienia ziemi w Japonii zmniejszyły popyt na krajowe produkty i widać tendencję do wzrostu importu żywności – informuje organizator wyjazdu, Serbska Agencja Inwestycji i Promocji Eksportu (SIEPA). (blic.rs, balkans.com)

Remont bulwaru Kralja Aleksandra zakończony

Bulevar kralja Aleksandra to najdłuższa ulica Belgradu, przy której znajduje się wiele ważnych dla miasta oraz całego kraju instytucji i urzędów. Ponad dwa lata temu przystąpiono do jej kompleksowej rewitalizacji. Dziś bulwar świeci nowym blaskiem. Dzięki przeprowadzonym pracom remontowym udało się zwiększyć przepustowość bulwaru o 75 %. Ograniczenie liczby korków na całej jego długości przyczyniło się tym samym do poprawy czystości powietrza. Odnowiona została także cała podziemna infrastruktura. Co ważne, tegoroczną mroźną zimę przetrwały wszystkie młode platany, które sprowadzono do Serbii z Belgii, dzięki czemu już niebawem będą mogły one cieszyć oczy mieszkańców Belgradu oraz turystów. (studiob.rs)

5 marca

Słoweńskie Gorenje otworzyło w Serbii fabrykę pralek

Słoweńska firma „Gorenje” otworzyła 5 marca fabrykę pralek, gdzie zatrudnionych będzie 300 pracowników. Na rekonstrukcję hali i wybudowanie fabryki przeznaczonych jest 2,9 mln EUR. Firma „Gorenje” posiada w Serbii jeszcze 2 inne obiekty w miejscowościach Valjevo i Stara Pazova. Nie tak dawno poszerzono zakłady produkcyjne  fabryki w Valjevie, gdzie buduje się nową halę, inwestowanych jest kolejnych 20 mln. EUR i planuje się zatrudnić 400 nowych pracowników. W ciągu ostatnich 6 lat „Gorenje” było wspierane przez serbski rządowy Program Wspierania Inwestycji Bezpośrednich  Serbskiej Agencji Inwestycji i Promocji Eksportu (SIEPA) i Ministerstwa Finansów i Ekonomi Republiki Serbii. (Capital.ba)

4 marca

Donacja Zakonu Maltańskiego

Zakon Maltański przekaże 100 tys. EUR na remont „Doktorove kule” – domu dla dzieci cierpiących na choroby nowotworowe, leczących się w Belgradzie, ale z niego nie pochodzących oraz ich rodzin. Z tej okazji ambasador Zakonu Maltańskiego w Belgradzie Alberto Di Luca oraz burmistrz dzielnicy Savski venac Tomislav Ɖorđević odwiedzili Szpital Dziecięcy przy ulicy Tiršovoj i Oddział Dziecięcej Hematoonkologii. Następnie, wraz z przedstawicielami Krajowego Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Chorobami Nowotworowymi, wizytowali dom „Doktorova kula” oraz ośrodek o podobnym przeznaczeniu na Senjaku. (blic.rs)

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE