Home / Bałkany / Serbia / Serbia: 5. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Beldocs w Belgradzie

Serbia: 5. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Beldocs w Belgradzie

4 maja w belgradzkim Sava Centar ruszył piąty festiwal filmów dokumentalnych Beldocs. W ciągu sześciu dni zaprezentowanych zostanie 30 filmów, spośród których pięć to premiery światowe, a dwie europejskie. Podczas festiwalu zostaną przyznane dwie nagrody – dla najlepszego filmu krajowego i zagranicznego.
Beldocs rozpoczął się premierowym pokazem dwóch debiutanckich filmów dokumentalnych serbskich reżyserów. „Biba struja” jest opowieścią o Slavišy Pajkiciu, mężczyźnie znanym ze zdolności kontrolowania i przekazywania prądów elektrycznych przez swoje ciało. Film nakręcony przez Dušana Šaponję i Dušana Čavicia odniósł już sukces na festiwalach w Zagrzebiu i Amsterdamie. Drugi film, „Lice revolucije” jest dziełem młodego reżysera Vladimira Milovanovicia.
Festiwal zaprezentuje również trzy inne znakomite filmy dokumentalne z Serbii. Jeden z nich jest autorstwa artystki Mariny Abramović. Jej film „Marina Abramović: Umetnik je prisutan” po raz pierwszy w Serbii będzie można zobaczyć w dniu zamknięcia festiwalu.
Jak poinformował dyrektor festiwalu i członek komisji selekcyjnej Mladen Vušurović, celem festiwalu Beldocs jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na ważne współcześnie problemy społeczne.
– Szczególnie doceniamy tematykę, która zmusza nas do trzeźwego myślenia i poszanowania praw człowieka i rodziny – oznajmił Vušurović.
Po raz pierwszy, specjalny program odbędzie się w Nowym Sadzie, gdzie prezentowane będą filmy na tematy ważne dla tej części Serbii. Program ten jest finansowany przez samorząd autonomii.
Filmy pokazywane będą we wspomnianym Sava Centar, Domu Omladine, Dvorani Kulturnog centra Beograda, Domu kulture studentski grad, a także w Fontana cinema.
Program został przygotowany przez założyciela i dyrektora festiwalu Mladena Vušurovicia, reżysera Vladimira Perovicia, a także krytyka filmowego i teoretyka Miroljuba Stojanovicia. Jego szczegóły oraz opisy filmów dostępne są na stronie www.beldocs.rs.

Źródło: balkaninsight.com, b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE