Home / Bałkany / Serbia / Serbia: 5. Parada Równości w Belgradzie
danas.rs
danas.rs

Serbia: 5. Parada Równości w Belgradzie

W niedzielę 18 września 2016 roku w Belgradzie odbyła się Parada Równości (Parada ponosa). Tegorocznym hasłem było „Miłość zmienia świat”. Pierwsza Parada w Belgradzie miała miejsce w 2001 roku, kiedy to uczestnicy manifestacji zostali przegonieni przez chuliganów i członków skrajnie prawicowych organizacji. W kolejnych latach wielokrotnie była odwoływana ze względu na duże zagrożenie ze strony przeciwników. W tym roku Paradzie udało się przejść po raz piąty.

Manifestacja rozpoczęła się po godzinie 12 na Placu Slavija (Trg Slavija). Uroczystego otwarcia dokonała aktorka i tegoroczna „twarz” Parady – Mirjana Karanović (znana między innymi z filmów Grbavica, Życie jest cudem, Underground). Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia, Karanović jest wieloletnią działaczką na rzecz praw człowieka w Serbii. Aktorka na wstępie pogratulowała wszystkim, którzy postanowili być ze sobą szczerzy i żyć w zgodzie ze sobą. Następnie marsz ruszył w kierunku Placu Republiki (Trg Republika), gdzie uczestnicy dotarli około godziny 13.30.

Na mecie marszu odbyły się przemówienia organizatorów. – To jest święto nie tylko osób LGBT, ale i święto pracowników, którzy boją się, że w swoim trudzie stracą kawałek chleba. Święto Romów i Romek którzy milczą. Święto wszystkich inwalidów, którzy cierpią w czterech ścianach (…). Święto dumy wszystkich kobiet, które cierpią przemoc. Mówimy im wszystkim, że warto walczyć – mówił do uczestników Boban Stojanović. Kilka słów powiedziała także Marinika Tepić, szefowa Komisja ds. integracji europejskiej. Po przemowach odbyła się impreza z koncertami.

W czasie marszu wielu przechodniów i przypadkowych osób machało uczestnikom Parady i pozdrawiało ich. Część osób protestowała przeciwko całej manifestacji. Protestujący stali także na Placu Republiki z cerkiewnymi transparentami i serbskimi flagami.

W trakcie imprezy policja zatrzymała dwie podejrzane osoby i zablokowała grupę protestujących, nie doszło jednak do żadnych niebezpiecznych incydentów. Jedna z nich, jak się okazało, nie miała przy sobie po prostu żadnych dokumentów. Najbardziej kontrowersyjnym epizodem w ciągu całego dnia było opublikowanie przez grupę Femen zdjęcia kobiety roznegliżowanej pod Cerkwią Świętego Sawy w Belgradzie, która pozując półnago z tęczową flagą w rękach postanowiła okazać wsparcie Paradzie.

Serbskie media szacują, że Paradę chroniło około 5000 policjantów, a uczestników było około 1500.

Źródła: tanjug.rs, n1info.com, kurir.rs, tanjug.rs, danas.rs, parada.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE