Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 6-12 lutego 2012 r.

Serbia: 6-12 lutego 2012 r.

dinari

12 lutego 2012 r.

Konferencja HP Discover 27 marca w Belgradzie

W dziesiąta rocznicę działalności w Serbii firma HP zapowiedziała konferencję HP Discover, która odbędzie się 27 marca br. w hotelu „Continental” w Belgradzie. Oczekuje się, że konferencję odwiedzi ponad 400 odwiedzających, w tym klientów, partnerów, konsultantów, dziennikarzy i oczywiście kierowników oraz ekspertów samej firmy. HP jest największą światową firmą technologiczną z ofertą, która obejmuje drukarki, komputery osobiste, oprogramowania, usługi oraz całokształt rozwiązań sprzętowo – programowych dla użytkownika. (balkans.com)

 

Zakończyły się międzynarodowe targi żywności i napojów „Fudreks”

W Belgradzie zakończyły się pierwsze międzynarodowe targi żywności i picia „Fudreks” (Food & Drink Expo), które odwiedziło ponad 120 profesjonalnych producentów żywnościowych  z 15 krajów i ponad 70 serbskich firm reklamujących 100 krajowych marek spożywczych. Trzydniowe targi były poświęcone rynkom, na których serbscy producenci nie są jeszcze dobrze rozpoznawani, przede wszystkim rynkom Afryki i Bliskiego Wschodu, ale również EU. Targi odwiedzili goście z Algierii, Tunezji, Egiptu, Sudanu, Nigerii, Konga, Angoli, Libanu, Iraku, Kuwejtu, Iranu, Turcji, Grecji, Bułgarii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Austrii, Czech i Niemiec. „Fudreks” został zorganizowany przy pomocy instytucjonalnej Ministerstwa Rolnictwa i Handlu oraz MSZ. (balkans.com)

 

11 lutego 2012 r.

Historyczny spadek dinara

Mieszkańcy Serbii i przedsiębiorcy z powodu drastycznego spadku dinara są obecnie zadłużeni w bankach na 79 mld RDS więcej niż ostatniego dnia zeszłego roku. Przedsiębiorcy i ekonomiści ostrzegają i apelują do NBS o jak najszybszą reakcję, aby zapobiec dalszemu osłabianiu krajowej waluty. Dinar od początku roku zgubił około 6% na swojej wartości. Obliczenie jest proste: dług państwa na końcu zeszłego roku wynosił, według oficjalnych danych, 1.325 mld RDS, co po dzisiejszym kursie w wysokości 104,6 RDS za euro wynosiło około 12,9 mld. EUR. Od tego czasu lokalna waluta osłabiła się do 109,2 RDS za euro (dzisiejszy średni kurs), a dług gospodarki wzrósł do 1.413 mld RDS. (rs.seebiz.eu)

 

10 lutego 2012 r.

Zysk netto NIS-a 40,6 mld RSD

Firma Naftne industrije Srbije (NIS) w 2011 roku osiągnęła, według niepotwierdzonych źródeł, zysk netto w wysokości 3,75 mld EUR. Zysk NIS przed odliczeniem podatków i odsetek  (EBITD) wyniósł w ubiegłym roku 4,84 mld EUR, co jest o 75% więcej niż w 2010 roku. W roku 2012 firma planuje inwestycje w wysokości prawie pół mld EUR. W zeszłym roku NIS wyprodukował około 1,5 mln ton ropy naftowej i gazu czyli 24% więcej niż w roku 2010. Było to możliwe dzięki efektywnym metodom produkcji i reaktywacji starych odwiertów. Przez modernizację rafinerii w Pančevie (MHC/DHT) przetwarzanie było niższe o 17% i wyniosło 2,4 mln ton. (rs.seebiz.eu)

 

W hucie Smederevo zatrzymano również drugi piec

Drugi wysoki piec w hucie Smederevo został wyłączony, a z powodu zawieszenia produkcji około 4 tys. pracowników będzie musiało iść na co najmniej 2 tygodnie płatnego wolnego lub nawet  na roczne urlopy. 10 lutego br. upłynął termin do kiedy należało poinformować 5 i pół tysiąca pracowników o tym, czy pójdą oni na płatny urlop z 60% wypłaty czy też będą zmuszeni wziąć roczny urlop z powodu wstrzymania produkcji w hucie. Pracę w firmie utrzymają pracownicy ochrony, część administracji i sektora finansów, łącznie około 800 ludzi. (balkans.com)

 

9 lutego 2012 r.

MFW zamroził kredyt Serbii

Porozumienie z MFW, które zostało zatwierdzone przez Serbię 29 września ub. r. dające Belgradowi możliwość skorzystania z kwoty 1,1 mld EUR kredytu, obwarowane jest klauzulą wyjątkowości. Środki te zostaną uruchomione tylko w przypadku potrzeby zbilansowania państwowych płatności. (rs.seebiz.eu)

Brazylijczycy chcą inwestować w Korytarz 11

Brazylijski Państwowy Bank Rozwoju wyraził gotowość do zainwestowania ponad 300 mln EUR w serbską infrastrukturę, poinformował ambasador Brazylii w Belgradzie Alejandro Neto na spotkaniu z ministrem infrastruktury Milutinem Mrkonjiciem i dyrektorem brazylijskiej kompanii Zagope Remo Brunelli. Zagope to jedna z największych brazylijskich firm budowlanych, działająca w ponad 30 krajach. Obecnie jest zainteresowana przede wszystkim udziałem w przetargu na budowę Korytarza 11 oraz realizacją projektu rozbudowy belgradzkiego węzła kolejowego i infrastruktury towarzyszącej. Przedstawiciele kompanii chcą jak najszybciej przystąpić do przetargu, aby w przypadku zatwierdzenia ich oferty, móc przyspieszyć prace nad niezwykle ważną dla Serbii inwestycją. (mondo.rs)

 

8 lutego 2012 r.

Kontrakt z fabryką broni warte ponad 255 mln EUR

Fabryka broni „Zastava oružje” z Kragujevaca w tym roku podpisze umowy o wartości ponad 257 mln EUR, to jest, jak mówi minister obrony Serbii Dragan Šutanovac, około 9 razy więcej niż w zeszłym roku. Šutanovac przypomniał, że w fabryce będzie się produkowało nowe auta terenowe, które będą kombinacją jeepa i samochodów terenowych i zapowiedział przedstawienie prototypu na kwiecień, a pierwsze kontrakty na koniec roku 2012. Fabryka z Kragujevaca otrzymała również międzynarodowe wsparcie ONZ i OBWE w sprawie przechowywania, demilitaryzacji amunicji oraz renowacji zakładów w Kragujevacu. Projekt jest wart około 9,3 mln EUR. (balkans.com)

 

7 lutego 2012 r.

Nestlé będzie eksportować lody do EU

Wiceprezes Nestlé, jednej z największych firm żywieniowych na świecie, Loran Freks poinformował, że korporacja planuje inwestycje we dwóch swoich fabrykach w Serbii oraz eksport produktów na rynek Unii Europejskiej. Freks podczas wizyty w Serbii odwiedził fabrykę lodów Nestlé w Starej Pazovej i zakłady Centroproizvoda, które szwajcarska firma oficjalnie przejęła w grudniu 2011 r. (mondo.rs)

 

6 lutego 2012 r.

Rosjanie proponują Serbii samoloty

Delegacja rosyjskiego producenta samolotów „Suchoj” niedługo przybędzie do Serbii, by zaproponować serbskiemu państwu swój samolot pasażerski „Superjet 100”. Rosjanie chcieliby, aby parę samolotów ich produkcji znalazło się we flocie linii lotniczych Jat Airways. Jeden taki samolot kosztuje pomiędzy 24 i 26 mln EUR. W związku z tym, że nowymi właścicielami Jata będą serbscy biznesmeni, którzy planują odnowić flotę o co najmniej 3 nowe samoloty, powstaje pytanie którzy producenci byliby brani pod uwagę. Dobrze poinformowani twierdzą, że firmie potrzebne będą mniejsze samoloty dla 100 pasażerów, więc rosyjski „Suchoj Superjet 100” świetnie by pasował. „Suchoj Superjet 100” to rodzina regionalnych odrzutowców, które mają od 75 do 95 miejsc siedzących. Są to samoloty, które są wspólnym projektem Rosji, Włoch, USA i Francji. (blic.rs)

 

W ciągu pół roku przeniesiono prawie 44 tys. numerów

Mieszkańcy Serbii w ciągu pół roku przenieśli z jednej sieci telefonicznej do drugiej prawie 44 tys. numerów, poinformowała Państwowa Agencja Komunikacyjna – Ratel (Republička agencija za elektronske komunikacije). Z podawanych w sprawozdaniu informacji wynika, że 7.236 zmieniło operatora telefonii komórkowej. Możliwość przeniesienia numeru telefonu komórkowego mieszkańcy Serbii otrzymali 1 lipca zeszłego roku. (emg.rs)

 

Opracowała: Marta Kaliszewska

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE