Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Serbia: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Nowy prezes NBS

Wiceprzewodnicząca Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Jorgovanka Tabaković została wybrana na nowego prezesa Narodowego Banku Serbii (NBS). Za jej kandydaturą głosowało 131 posłów, przeciw było 34. Tabaković zapowiedziała, że w pierwszej kolejności zajmie się rozwiązaniem afery Agrobanku oraz sprawą Agencji Ruchu Lotniczego.

 

Wzrost długu publicznego w maju

Pod koniec maja br. dług publiczny Serbii wynosił 24,19 mld EUR (z czego 23,95 mld to kapitał pieniężny, a 238,9 mln to kredyty) i był większy o 186 mln w porównaniu z poprzednim miesiącem, podaje czasopismo „Konjunkturni trendovi“. Państwowa część długu wynosi 11,09 mld EUR, a wartość długu sektora publicznego to 13,1 mld. (tanjug.rs, seebiz.eu)

 

Dinkić rozważa podwyżkę VAT

Mlađan Dinkić, minister finansów i gospodarki ogłosił, że trwają prace nad poprawkami w budżecie i jego projektem na rok 2013. Minister zapowiedział również, że rozważa podwyżkę podatku VAT z obecnych 18% do 20%. Dinkić zapowiada, że nowa wartość podatku VAT nie przekroczy 20%. Produkty spożywcze nadal będą obłożone podatkiem w wysokości 8%,  jak to jest obecnie.

 

Obniżka ratingu

Agencja Standard&Poor’s obniżyła rating długoterminowego długu publicznego Serbii w narodowej i obcej walucie o jeden poziom, na BB-. Jako przyczynę obniżenia ratingu S&P podaje nieudolność nowej władzy w podejmowaniu rozwiązań prawnych, które zmierzałyby do stabilizacji polityki finansowej. Agencja przewiduje pogorszenie się sytuacji finansowej Serbii. Zmiana ustawy o Narodowym Banku Serbii negatywnie wpłynie na kurs dinara, rezerwy dewizowe kraju, inflację i przyczyni się do tego, że bank centralny nie będzie mógł utrzymać stabilnych cen.

 

Financial Times przewiduje bankructwo Serbii

Nowa władza w Serbii konfrontuje się z rzeczywistością, w której będzie ciężko sprostać danym podczas kampanii obietnicom. Coraz większy deficyt w kasie państwa, niestabilna waluta i pozostałe problemy polityki fiskalnej państwa, a także obniżenie ratingu i polityczne decyzje, jak choćby ta o zmianie prezesa Narodowego Banku Serbii nie wróżą dobrze. Analitycy Financial Times twierdzą, że Serbia jeszcze nie zbankrutowała, ale może dojść do takiej sytuacji i podkreślają, że aby uchronić kraj od czarnego scenariusza, władza nie ma innej możliwości jak tylko zacząć współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. (seebiz.eu)

 

Sen o Korytarzu 11

Velimir Ilić, minister budownictwa i urbanizacji zwierzył się, że marzy o ukończonym Korytarzu 11. Na razie sen ministra przypomina raczej koszmar, bo co rusz piętrzą się trudności. Brakuje pozwoleń na budowę drogi, istnieją dwa sporne warianty trasy od miejscowości Požega – jeden krótszy i tańszy przez Sjenicę, drugi dłuższy, ale łączący bardziej zaludnione miasta przez Zlatibor. Nierozwiązany jest problem finansowania inwestycji. Atmosfery nie łagodzi też spór i wzajemne oskarżenia między Velmirem Iliciem a Milutinem Mrkonjiciem – dyrektorem przedsiębiorstwa „Koridori”, które zajmuje się budową dróg. (tanjug.rs, seebiz.eu)

 

Apetyt na złoża w Kosowie

Serbia nie zamierza rezygnować z kontroli nad złożami naturalnymi w Kosowie, oświadczył minister górnictwa i planowania przestrzennego Milan Bačević, potwierdzając tym samym oficjalne stanowisko nowego rządu Ivicy Dačicia w tej sprawie. Kontrola odbywać się będzie w granicach prawa, a Ministerstwo Górnictwa i Planowania Przestrzennego już rozpoczęło rozmowy ze społecznością międzynarodową na ten temat. Zgodnie z serbskimi szacunkami większość kosowskich złóż naturalnych znajduje się na terenie majątku Serbskiej Cerkwi Prawosławnej oraz terenach należących niegdyś do Serbów.

 

Kolejny zatrzymany w aferze Agrobanku

Sąd przesłuchał i skazał na 30 dni aresztu Milana Antonicia – syna Dušana Antonicia, prezesa Agrobanku. Milan Antonić sam stawił się na posterunku policji w Czarnogórze. Prokuratura zarzuca mu udział w przestępczości zorganizowanej. Antonić  jest jednym za założycieli firmy „Eco limb” z Wiednia i właścicielem firm „Drina timber” z Lublany oraz „Headcommerce”. Wymienionym firmom Agrobank udzielił ogromnych kredytów. W piątek prokuratura postanowiła wszcząć śledztwo w sprawie przestępczości zorganizowanej, w której udział mają przedstawiciele Agrobanku oraz firm „Headcommerce”, „Drina timber” i „Eco limb”. Do tej pory zatrzymano dziewięć osób zamieszanych w aferę Agrobanku, w tym Dušana Antonicia. (seebiz.eu)

 

Fiat podał cenę modelu 500L

Serbowie chcący kupić podstawową wersję nowego Fiata 500L muszą za niego zapłacić 13 490 EUR. Taką informację podała w czwartek fabryka Fiat Automobili Srbije. Produkcja modelu 500L ruszyła 4 lipca br. w fabryce Fiata w Kragujevacu. Podana cena to cena odmiany „Pop“, z silnikiem benzynowym 1.4. 95 KM, dostosowanym do normy spalania „Euro 6“ i sześciobiegową skrzynią biegów. (seebiz.eu)

 

Susza w Wojwodinie nie sprzyja gospodarce

Straty spowodowane przez suszę, z którą od kilku tygodni zmaga się Wojwodina szacowane są na ponad 1 mld EUR, poinformował wojwodziański sekretarz ds. rolnictwa Goran Ješić. Podtrzymuje on stanowisko władz Wojwodiny, że rząd Serbii powinien ogłosić stan klęski żywiołowej z powodu suszy, aby przynajmniej częściowo zrekompensować straty rolników.

 

Opracowała: Katarzyna Ingram

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE