Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 9 – 15 lipca 2012 r.

Serbia: 9 – 15 lipca 2012 r.

Obrady UNCTAD w Belgradzie

Minister Gospodarki i Rozwoju Regionalnego Nebojša Ćirić oraz Sekretarz Generalny UNCTAD Supachai Panitchpakdi dokonali otwarcia 24. regionalnej sesji Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w Belgradzie. Głównym tematem spotkania jest kwestia rozwoju inwestycji zagranicznych w krajach przechodzących transformację.

 

NBS podwyższył stopy procentowe

Komitet Wykonawczy Narodowego Banku Serbii (NBS) podwyższył referencyjną stopę procentową z 10% na 10,25%. Komitet uznał, że aby ograniczyć ryzyko utrzymania inflacji powyżej celu konieczne jest podwyższenie stóp procentowych NBS. Inflacja w Serbii mierzona indeksem CPI (indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych) wyniosła 1,1%. (mondo.rs)

 

Dačić: Sektor finansowy wrogiem Serbów

Według Ivicy Dačicia, lider serbskich socjalistów, obecny system finansowy rujnuje serbski naród, a profity serbskich banków przyczyniają się do finansowania banków zagranicznych. Dačić dodał również, że nie jest zadowolony z zestawień sektora finansowego i że zadaniem nowego rząd będzie rozwiązanie tego problemu. Pierwszym rozliczonym w sektorze finansowym ma być Dejan Šoškić, prezes Narodowego Banku Serbii.

 

Belgrad liczy wydatki

Rada Miasta Stołecznego Belgradu zaakceptowała poprawki w budżecie na 2012 rok. Budżet stolicy będzie wynosił 93,6 mld RSD (ok. 813 mln EUR). Planowane wydatki to 102,2 mld RSD. Tym samym deficyt budżetowy zmniejszy się z 8,98 mld RSD do 8,64 mld RSD. Środków w wysokości 3,4 mld RSD na pokrycie deficytu i spłacenie długu miasto szuka w sprzedaży własności, prywatyzacji przedsiębiorstw i niewykorzystanej kwocie z wcześniejszych lat, która wynosi 1,38 mld RSD.

 

Budowa farmy wiatrowej w miejscowości Kovin

Amerykańska firma Continental Wind Partners (CWP) chce zainwestować ok. 450 mln EUR na budowę pierwszej farmy wiatrowej o łącznej mocy 40 MW. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat rozpocząć budowę farmy wiatrowej w miejscowości Kovin w Wojwodinie, która mogłaby zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 30.000 gospodarstw domowych. Biorąc pod uwagę wartość inwestycji, projekt będzie jednym z najważniejszych w dziedzinie energii odnawialnej w Serbii. Według Marka Krendala, prezesa Continental Wind Partners (CWP) Wojwodina ma świetną lokalizację oraz duży potencjał do wykorzystania wiatru jako niewyczerpanego źródła energii. Budowa farm wiatrowych przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, zmniejszenia importu energii elektrycznej, a także poprawy lokalnej infrastruktury oraz nowych miejsc pracy. (pravda.rs)

 

Nowe kopalnie złota w Borze

Kanadyjska firma „Avala risorsis” w ciągu najbliższych trzech lat planuje zainwestować 0,5 mld USD w dwie kopalnie odkrywkowe złota na szczycie Crni Vrh, pomiędzy miejscowością Bora i Žagubice. Według wstępnych szacunków znaleziono 38 mln ton rudy złota, co pozwoli otrzymać 48 ton tego szlachetnego metalu. Badania geotechniczne przeprowadzone na terenie miasta Žagubice wyniosły 50 mln USD. Jest to jeden z największych projektów badawczych tego typu na świecie. (vesti-online.com)

 

Bułgarzy przejęli fabrykę szkła z Paraćina

Międzynarodowy koncern wspólnie z Glass Industry z Sofii przejął pakiet kontrolny Serbskiej fabryki szkła (Srpska fabrika stakla) z Paraćina, wart 20 mln EUR. Nowy inwestor ogłosił, że planuje zainwestować w modernizację i zwiększenie wydajności fabryki minimum 22 mln EUR, jak również chce uregulować wszystkie zobowiązania wobec banków i kredytodawców. (mondo.rs)

 

Delez skupi się na rozwoju mniejszych sklepów

Spółka handlowa Delez (Delhaize) Serbia planuje zwiększyć wydatki na rozwój sieci sklepów typu convenience. Spółka Delez jest właścicielem belgradzkiej sieci sklepów Delta Maksi od 2011 r. Firma Delez szacuje, że może wydać prawie 30 mln EUR na odświeżenie działających sklepów oraz budowę kolejnych obiektów. W tym roku spółka planuje otwarcie kolejnych 12 małych sklepów handlowych. Część prowadzonych inwestycji ma na celu obniżyć koszty, zwiększyć wydajność oraz zatrudnienie w regionie. Jeśli Delez zrealizuje swój plan, zostanie niekwestionowanym liderem rynku pod względem tempa otwarć, a także liczby placówek. (vesti-online.com

 

Rosja udzieliła serbskim kolejom kredytu

Przedstawiciele kolei serbskich i rosyjskich podpisali porozumienie o udzieleniu serbskim kolejom Železnice Srbije kredytu w wysokości 800 mln USD na modernizację kolei. Podczas wizyty prezydenta Serbii Tomislava Nikolicia w Moskiwie, prezydent Rosji Vladimir Putin potwierdził gotowość Rosji do podjęcia projektów infrastrukturalnych w Serbii realizowanych przy pomocy rosyjskiej pożyczki. W planach jest budowa uzupełniającej linii kolejowej, która połączy Belgrad z Pančevem, linii łączącej Valjevo i Loznicę, jak również  modernizację serbskiego odcinka linii Belgrad – Bar. Renowacje będą wspólnie wykonywane przez serbskich i rosyjskich robotników. (balkans.com)

 

Susza zagraża zbiorom

Eksperci alarmują, że powodu nieustających upałów i suszy tegoroczne zbiory roślin jarych mogą zmniejszyć się nawet o połowę. Do szczególnie zagrożonych należą: kukurydza, soja, słonecznik i burak cukrowy. Szacuje się, że utrzymujące się upały mogą doprowadzić do podwyższenia cen o 20%.

 

Opracowała: Karolina Maciąga

About Karolina Maciaga

KOMENTARZE