Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia: Aleksandar Vučić spotkał się z szefem Pentagonu

Serbia: Aleksandar Vučić spotkał się z szefem Pentagonu

W czasie oficjalnej wizyty w USA, która potrwa do 11 grudnia, pierwszy wicepremier Serbii i minister obrony Aleksandar Vučić spotkał się z amerykańskim sekretarzem obrony Leonem Panettą. Było to pierwsze spotkanie przedstawiciela serbskich władz z szefem Pentagonu.
W rozmowie poruszona została między innymi kwestia oddziałów KFOR stacjonujących w Kosowie. Vučić zwrócił się do Panetty z prośbą, by wojska te pozostały na terenie Kosowa i Metochii w niezmienionej liczbie, gdyż stanowią one ważny element zapewniający bezpieczeństwo mieszkającym tam Serbom. Vučić wyjawił dziennikarzom, że uzyskał od szefa Pentagonu zapewnienie, iż  ten dołoży wszelkich starań, by na zgromadzeniu NATO w lutym nadchodzącego roku podjęta została decyzja o niezmniejszaniu liczby amerykańskich żołnierzy na misji. Obecnie stacjonuje ich tam 780.
W ramach tego spotkania oraz podczas rozmów z zastępcą dyrektora Agencji Wywiadu Obronnego (Defense Intelligence Agency  – DIA) Davidem Sheddem i szefem Biura Grawdii Narodowej USA (National Guard Bureau) gen. Frankiem Grassem Aleksandar Vučić poruszył także zagadnienia serbsko – amerykańskiej współpracy wojskowej, przede wszystkim zaś kwestię pomocy przedstawicieli sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w szkoleniu serbskich żołnierzy.
Vučić wspomniał również, że dobrze się układa współdziałanie z USA na polu walki z korupcją. Według jego słów Serbia może liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie rozwiązań prawnych, zmian w sądownictwie i procedur w postępowaniach karnych.
Podsumowując dotychczasowe spotkania serbski minister obrony podkreślił, że relacje z USA, pomimo wciąż istniejących kwestii spornych, stają się coraz lepsze, gdyż Amerykanie dostrzegają  wysiłki Serbii zmierzające do integracji z Unią Europejską oraz do wzmacniania stabilności w regionie.

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, blic.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE