Home / Bałkany / BiH / Serbia: Aleksandar Vučić weźmie udział w tegorocznych obchodach Dnia Pamięci o Ludobójstwie w Srebrenicy
Srebrenica - znamo.ba

Serbia: Aleksandar Vučić weźmie udział w tegorocznych obchodach Dnia Pamięci o Ludobójstwie w Srebrenicy

Co roku, 11 lipca w Srebrenicy, mają miejsce obchody dnia upamiętniającego tych, którzy zginęli w Srebrenicy w 1995 roku. W tym roku, podczas dwudziestej rocznicy tej tragedii, w Srebrenicy najprawdopodobniej pojawi się premier Serbii, Aleksandar Vučić. Weźmie udział w obchodach Dnia Pamięci o Ludobójstwie w Srebrenicy, którego za ludobójstwo nie uznaje.

O tym, że premier będzie reprezentował Serbię podczas obchodów zdecydował podczas ostatniego posiedzenia serbski rząd. Podczas konferencji prasowej Vučić przyznał, że jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa nie ma żadnych wymagań i nie stawia nikomu warunków. Premier uznał, że większe znaczenie ma dla niego to, jak jego wizytę odbiorą burmistrz Srebrenicy, Ćamil Duraković oraz organizacja Matki Srebrenicy.

Podczas konferencji prasowej premier mówił także o przełożeniu głosowania Rady Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją w sprawie zbrodni w Srebrenicy – obecny tekst, nazywający wydarzenia z 11 lipca 1995 roku ludobójstwem, budzi sprzeciw nie tylko Serbii, ale także Rosji, która zapowiedziała, że rezolucję zawetuje. Rozmowy w sprawie kompromisu prowadzi z Rosją między innymi Wielka Brytania. Vučić przyznał, że odłożenie głosowania nad rezolucją w obecnym kształcie nie jest dla niego żadnym zwycięstwem, ponieważ w obliczu ilości ofiar Srebrenicy nie można mówić o zwycięstwie. „Uważam, że ta rezolucja nie miała na celu pojednania. To możemy zrobić jedynie my, prawosławni i muzułmanie, Serbowie i Boszniacy” – mówił dziennikarzom Vučić. Mimo, że nie chce zgodzić się na nazywanie tych wydarzeń ludobójstwem, Aleksandar Vučić przyznał, że są one „wielkim grzechem, bólem i ostrzeżeniem” Serbii, i że nie neguje ona odpowiedzialności za nie. „Serbia wyciąga rękę do sąsiadów, ale nie zgadza się na poniżenie” – powiedział.

Premier Serbii podziękował Rosji, Chinom, Wenezueli i innym państwom, które sprzeciwiły się nazwaniu zbrodni w Srebrenicy ludobójstwem.

Gotowość Vučicia do oddania hołdu ofiarom może być odebrana jako gest pojednania. Tę postawę oceniają pozytywnie zarówno niektórzy członkowie bośniackiego parlamentu jak i minister spraw zagranicznych Chorwacji, Vesna Pusić. Wspomniany już Ćamil Duraković przeciwnie – w obecnej sytuacji premier Serbii nie będzie przez niego na obchodach Dnia Pamięci mile widziany.

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE