Home / Polityka / Serbia: Amnesty International potępia decyzję o odwołaniu Parady Równości

Serbia: Amnesty International potępia decyzję o odwołaniu Parady Równości

W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało decyzję o zakazie wszystkich zaplanowanych na 1-2 października imprez i manifestacji o podwyższonym ryzyku. Decyzja dotyczyła bezpośrednio Parady Równości i kontrmanifestacji zapowiedzianych przez grupy ekstremistyczne. Prezydent Serbii Boris Tadić poparł postanowienie MSW.

– Z perspektywy państwa organizacja Parady Równości jest bezspornym i ustawowym prawem, ale w określonych przypadkach MSW może wprowadzić zakaz zgromadzeń publicznych, wcale nie ze względu na ich istotę, ale z powodów bezpieczeństwa – powiedział Minister Ivica Dačić dodając, że decyzja o odwołaniu wspomnianych manifestacji może ochronić ludzkie życie.

Dačić wyjaśnił, iż istnieją obawy, że utrzymujące się w ostatnim czasie niezadowolenie i napięcie społeczne mogą przybrać na sile i wybuchnąć, powodując chaos.

Również burmistrz Belgradu Dragan Đilas odmówił wsparcia dla imprezy argumentując, że jest to wydarzenie ryzykowne dla mienia publicznego, członków populacji LGBT, policji i mieszkańców miasta.

W ubiegłym roku na trasie, przemarszu uczestników Parady, doszło do zamieszek, których rezultatem były znaczne straty finansowe oraz duża liczba rannych policjantów i przeciwników wydarzenia.

Organizacja Amnesty International uważa, że wydaną decyzją rząd naruszył prawa obywateli do swobody wypowiedzi i zwoływania zgromadzeń, i wyraża zaniepokojenie, iż w tym kontekście zapalono zielone światło dla środowisk które domagają się ograniczenia praw gejów i lesbijek. W oficjalnym oświadczeniu napisano, że decyzja władz Belgradu w sprawie odwołania Parady, podobnie jak w 2009 r., była spowodowana naciskiem wywołanym przez grupy skrajnie prawicowe, które nie szanują praw zagwarantowanych przez Konstytucję Serbii.

„Wprowadzony zakaz to wielki krok wstecz dla praw człowieka w Serbii i ogromne ustępstwo władz na rzecz nacjonalistycznych ugrupowań, szczególnie Dveri i Obraz, odpowiedzialnych za przygotowanie kontrmanifestacji. Rząd ponownie zamiast wesprzeć organizatorów, zmusił ich do anulowania imprezy” – czytamy w oświadczeniu.

 

Tekst: emg.rs, tanjug.rs, tłum. i red. Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE