Home / Polityka / Serbia: Antykorupcyjne reformy nie idą zgodnie z planem
transparencyinternational_oslobodjenje.ba

Serbia: Antykorupcyjne reformy nie idą zgodnie z planem

Pozarządowa organizacja Transparentnost Srbija podała do wiadomości publicznej informacje dotyczące realizacji reform antykorupcyjnych rządu Aleksandra Vučicia. Przy okazji pierwszej „rocznicy” rządów przewodniczącego Serbskiej Partii Postępowej Transparentnost Srbija przypomniała jego obietnice dotyczące silnej i dynamicznej polityki antykorupcyjnej, oraz to, że ich realizacja jest daleka od założeń.

Rok temu, kiedy walka z korupcją została ogłoszona jednym z priorytetów rządu Vučicia, Transparentnost Srbija (będąca częścią Transparency International) wyraziła zadowolenie i poparła plany nowego premiera. Dziś jednak organizacja krytykuje rząd za opieszałość i brak determinacji w realizacji wyborczych obietnic. Premierowi zarzucono, że wiele z jego zapowiedzi okazało się niekonkretnych i niejasnych. Mimo iż minął czas, jaki miał wystarczyć, wciąż nie doczekano się nowelizacji Ustawy o Agencji do walki z korupcją, Ustawy o finansowaniu działalności politycznej oraz Ustawy o lobbingu.

W swoim podsumowaniu, Transparentnost Srbija pochwaliła jednak wprowadzenie pierwszej Ustawy o ochronie demaskatorów (whistleblowerów) oraz zmiany przepisów dotyczących mediów, krytykując jednocześnie premiera za to, że wbrew obietnicom, nie dopuścił do udziału w ich tworzeniu stron zainteresowanych. Organizacja potępiła też zwyczaj praktykowany w minionym roku w trakcie podpisywania umów na wielkie projekty infrastrukturalne, mianowicie stosowanie się do regulacji międzynarodowych, nie zaś serbskich (np. prawo dotyczące konkurencyjności, zamówień publicznych).

Źródła: tanjug.rs, rtv.rstransparentnost.org.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE