Home / Gospodarka / Handel / Serbia będzie eksportować lekkie samoloty na europejskie rynki

Serbia będzie eksportować lekkie samoloty na europejskie rynki

„Aero-East-Europe”z Kraljeva, wytwarzające lekkie samoloty, zawarło w Niemczech kontrakt o wartości ponad 1 mln EUR, dotyczący sprzedaży 27 samolotów na rynki w Europie.

Jak ogłosił właściciel i dyrektor przedsiębiorstwa, Milorad Matić, firma założona w 2006 r. produkuje 5 modeli, z których najnowszym jest Sila 450 (Serbski Przemysł Lotnictwa Lekkiego). Na eksport jest przeznaczane 99 proc. całej produkcji. Samoloty trafiają głównie do europejskich szkół lotniczych w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Słowenii, Bułgarii, jak również do serbskich – w Belgradzie, Zrenjaninie i Smederevie. Przedsiębiorstwo jest pierwszym w historii serbskiego lotnictwa, którego krajowej produkcji samolot uzyskał certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA = European Aviation Safety Agency) i jako taki został wprowadzony do szkół latania na terenie całego kontynentu.

Najczęstszymi nabywcami małych samolotów są właśnie szkoły lotnicze, ale także np. biznesmeni, dla których istotne jest skrócenie czasu podróży. Dyrektor Matić podkreślił zalety samolotów produkowanych przez „Aero-East-Europe”, tj. lepszą sterowność, dość niskie zużycie paliwa, samochodowego co istotne, oraz ich niską, w porównaniu z resztą Europy nawet o połowę, cenę – kosztują one 50 tys EUR; przy użyciu identycznych materiałów co w „Cesnie” czy „Piperze” oraz zachowania jednakowych standardów produkcji. Dodał także iż obecnie na świecie użytkowanie małych samolotów nie jest uważane za luksus, ale w Serbii, gdzie takich samolotów jest mniej niż 30, ta kwestia wygląda nieco inaczej. Powszechnie uważa się iż ich właścicielami są bogacze albo mafiozi.

Matić, który sam jest zawodowym pilotem, powiedział że produkuje samoloty, przede wszystkim dla szkół nauki latania oraz dla lotnictwa sportowego, ale także takie przeznaczone do celów komercyjnych, np. do robienia zdjęć z powietrza, dokonywania oprysków czy zrzucania ulotek.

– Robienie zdjęć z powietrza jest obecnie bardzo aktualne, gdyż istnieje potrzeba sporządzenia katastru (publicznego rejestru danych o gruntach i budynkach – przyp.red.) w całej Serbii. Niezbędne jest sfotografowanie np. tras nowych autostrad i mam nadzieję iż w przypadku kolejnych zamówieniach publicznych zostaniemy wzięci pod uwagę jako wykonawca – powiedział.

Dodał także iż przedsiębiorstwo otrzymało zgłoszenia z Afryki, dotyczące wyprodukowania samolotu ambulatoryjnego, który został wykonany, ale jego eksport nie doszedł do skutku, gdyż firma nie mogła zapewnić wymaganych gwarancji pieniężnych.

„Aero-East-Europe”, obok słoweńskiej firmy, która produkuje ultralekkie samoloty, jest jedyną firmą na obszarze byłej Jugosławii, zajmującą się produkcją małych samolotów. Dlatego Matić apeluje do państwa o wykazanie się większą wrażliwością na potrzeby przedsiębiorców.

 

 

Źródła: b92.net, tanjug.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE