Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Bezrobocie wśród młodych przekracza 50%

Serbia: Bezrobocie wśród młodych przekracza 50%

nezaposlenost-beta.rs

Z danych, które na zorganizowanej w Belgradzie konferencji „Młodzi i planowanie kariery zawodowej” przedstawił sekretarz w ministerstwie pracy Zoran Martinović, wynika, że w Serbii stopa bezrobocia wśród młodych sięga 51,2%. Bez pracy pozostaje więc około 207 000 ludzi między 15 a 30 rokiem życia, 20% z nich to osoby niewykwalifikowane, 58% posiada średnie wykształcenie. Aż 63,3% młodych bezrobotnych nie może pochwalić się żadnym doświadczeniem zawodowym.
Martinović wspomniał również, że w ciągu ostatnich 4 lat stopa bezrobocia wśród młodych zwiększyła się o 16%. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia on: system szkolnictwa nieodpowiadający na potrzeby rynku, brak odpowiednich kwalifikacji, niewystarczającą ilość miejsc pracy oraz rozpowszechnione zjawisko pracy „na czarno”. Celem na rok 2103 będzie wspieranie zatrudnienia młodych przez odpowiednie pakiety.
Stopa bezrobocia w Serbii w październiku ubiegłego roku wynosiła 22,4%, jednak widoczna była tendencja do jej zmniejszania. Martinović uznał, że sukcesem będzie zatrzymanie wzrostu bezrobocia w pierwszej połowie roku oraz jego zmniejszenie się w kolejnych miesiącach. W osiągnięciu tego celu duże znaczenie będą miały planowane inwestycje zagraniczne oraz aktywne działania na poziomie władz lokalnych.
Zastępca dyrektora Narodowego Urzędu Pracy (Nacionalna služba za zapošljavanje) Dejan Miljković wyliczył, że w rejestrach urzędu znajduje się obecnie 778 000 bezrobotnych. Według niego najdłużej, bo aż 3 lata, pracy szukają specjaliści z dziedziny górnictwa i rolnictwa, najszybciej, najkrócej zaś zatrudniają się farmaceuci, elektrotechnicy, informatycy i lekarze.

Źródła: rs.seebiz.eu, b92.net, beta.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE