Home / Gospodarka / Inwestycje / Serbia: Biurokracja największą przeszkodą dla inwestorów
birokratija-vesti.rs

Serbia: Biurokracja największą przeszkodą dla inwestorów

Przedsiębiorcy i specjaliści biorący udział w Targach Inwestycji, które odbywały się w Belgradzie, ocenili, że najpoważniejszą przeszkodą dla zagranicznych inwestorów jest panująca w Serbii biurokracja. W swoich wypowiedziach przedsiębiorcy podkreślali, że koszty związane z inwestycjami nie są wygórowane, problemem jest natomiast konieczność zgromadzenia ogromnej liczby dokumentów.
Według danych Banku Światowego, by zdobyć w Serbii pozwolenie na budowę potrzebne jest wdrożenie 19 procedur i 20 różnych pozwoleń, w Wielkiej Brytanii zaś sprawę załatwia się za pomocą jednego dokumentu.
Neil Sloam z londyńskiej firmy „Brian Lack”, przyznaje, że ceny inwestycji są w Serbii jednymi z najniższych i że wiele brytyjskich przedsiębiorstw chciałoby zaistnieć na tutejszym rynku nieruchomości, jednak przepisy stanowią prawdziwy labirynt. Jego zdaniem wprowadzenie nowych regulacji prawnych przyciągnęłoby więcej inwestorów.
Podobnie wypowiadają się serbscy przedsiębiorcy z branży budowlanej.
– Ponosimy koszty z powodu długiego czasu oczekiwania, kosztowne są projekty, a gdy dochodzą do tego przeszkody prawne, wszystko to odbija się w cenie za m2- mówi Liljana Potkrajac z „Aramond Dunavske terase”.

Źródła: rts.rs, vesti-online.com

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE