Home / Polityka / Serbia bliżej Unii Europejskiej
Serbia-UE bizlife.rs

Serbia bliżej Unii Europejskiej

1 września weszło w życie porozumienie o stabilizacji i stowarzyszeniu Serbii z Unią Europejską. Unijny komisarz ds. poszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Fuele stwierdził, że wraz z wejściem w życie porozumienia Belgrad jest o krok bliżej Unii Europejskiej. Fuele podkreślił, że porozumienie pomoże Serbii w dostosowaniu się do unijnych standardów w kluczowych dziedzinach takich jak konkurencyjność, ochrona konsumenta czy prawa do państwowych subwencji.

Thierry Repentin, francuski minister do spraw europejskich, który gościł niedawno w Belgradzie, ogłosił, że Francja wspiera Serbię na drodze do Europy i podkreślił, że Serbia musi kontynuować reformy wewnętrzne dotyczące polityki, gospodarki oraz prawa. – Chcemy także rozwijać relacje kulturowe, chcemy, żeby więcej Serbów studiowało we Francji. Każdy postęp w sferze kultury czy przemysłu to dla nas okazja, by we Francji mówić pozytywnie o Serbii – podkreślał francuski minister na spotkaniu z premierem Serbii Ivicą Dačiciem.

Celem porozumienia o stabilizacji i stowarzyszeniu jest przygotowanie Serbii do wejścia na unijny rynek, ułatwienie wymiany handlowej między Serbią a krajami unii, a także przyspieszenie integracji tego kraju ze Wspólnotą. Na mocy tego porozumienia zostaną m.in. stopniowo zniesione cła na towary pochodzące z UE. Dzięki porozumieniu w trakcie czterech lat Serbia umożliwi obywatelom Unii Europejskiej kupno nieruchomości – w tym nieruchomości nadających się pod uprawy – na takich samych zasadach, na jakich mogą je kupować serbscy obywatele.

W kwietniu Belgrad i Prisztina podpisały porozumienie dotyczące normalizacji stosunków. W odpowiedzi na to porozumienie państwa członkowskie Unii Europejskiej wyraziły zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Serbią. W tym tygodniu odbędzie się kolejna runda rozmów serbsko-kosowski dotycząca implementacji kwietniowego porozumienia.

 

Źródła: rts.rs, tanjug.rs, novosti.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE