Home / Polityka / Serbia: Boris Tadić może zostać kandydatem na Sekretarza Generalnego Rady Europy

Serbia: Boris Tadić może zostać kandydatem na Sekretarza Generalnego Rady Europy

W Strasburgu mówi się nieoficjalnie o tym, że były prezydent Serbii, Boris Tadić, mógłby zmienić Thorbjørna Jaglanda na stanowisku Sekretarza Generalnego Rady Europy. Miałoby to nastąpić po upłynięciu kadencji Jaglanda, czyli za półtora roku – podają „Novosti”

Mimo zeszłorocznej porażki w wyborach prezydenckich czy późniejszego wycofania się z wyścigu o stanowisko przewodniczącego Partii Demokratycznej, wiele osób widzi przyszłość byłego prezydenta Serbii na szczycie jednej z międzynarodowych instytucji. Poza tym wśród Sekretarzy Generalnych Rady Europy nie było dotychczas ważnego polityka z regionu Bałkanów.

– Posiada charyzmę, zna języki obce, jest politykiem lubianym wśród urzędników tej instytucji. W czasie swojej kadencji prezydenckiej znacznie przyczynił się do procesu pojednania w regionie. Nadszedł czas, aby temu właśnie obszarowi wysłać w ten sposób pozytywny sygnał – tak, dla „Novosti”, mówił o Tadiciu jeden z wysokich urzędników Rady Europy, który pragnął pozostać anonimowy.

Sam Sekretarz Generalny lakonicznie odpowiada na pytania dotyczące ewentualnego zajęcia jego stanowiska przez Tadicia, mówiąc że nie słyszał nic na ten temat oraz dodając, że taka decyzja nie jest zależna od niego.

Również Boris Tadić jeszcze nic oficjalnie nie zadeklarował. Teraz jest za wcześnie, aby rozmawiać o kandydatach na następcę Jaglanda, ale polityk chcący ubiegać się o stanowisko sekretarza generalnego powinien już o tym myśleć. Wysokiej rangi polityk norweski, przewodniczący Komitetu Noblowskiego, został wybrany na najwyższego rangą przedstawiciela Rady Europy w 2009 r. jako i jest trzynastym Sekretarzem Generalnym, a jego kadencja kończy się we wrześniu 2014 r.

 

 

Źródło: novosti.rs, b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE