Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbia: Brak rządu a sytuacja w gospodarce

Serbia: Brak rządu a sytuacja w gospodarce

Ekonomiści oceniają, że aktualna, niepewna sytuacja polityczna w Serbii, tj. wciąż trwające rozmowy nt. kształtu nowego rządu po majowych wyborach, ma wpływ na zmniejszanie się rezerw walutowych o 50 mln euro dziennie. Dlatego też, pierwsze decyzje nowo powołanego rządu powinny dotyczyć obniżenia wydatków publicznych.
Ekonomista Stojan Stamenković uważa, że dobrym rozwiązaniem ekonomicznym może być zwiększenie podatku od dochodów przedsiębiorstw oraz reforma wynagrodzeń w sektorze administracji publicznej. Według Stamenkovicia, aby polepszyć sytuację gospodarczą, rząd powinien skoncentrować się przede wszystkim na inwestycjach zagranicznych oraz rozwoju infrastruktury. W przeciwnym razie, obecny stan może doprowadzić do sytuacji, w której stopa inflacji wyniesie 10%, a rezerwa walutowa osiągnie rekordowy poziom 3 mld EUR.
Przeciągające się rozmowy koalicyjne wpływają także ujemnie na kurs serbskiego dinara, który sukcesywnie traci na swej wartości wobec euro – europejska waluta od początku tego roku zyskała względem dinara aż 12,47% (dziś średni kurs euro wynosi 116,6429 RSD), co krajowi ekonomiści uważają za stan wysoce alarmujący oraz przestrzegają przed czarnym scenariuszem, w którym w przypadku braku sprawnych reform gospodarczych, kurs serbskiej waluty może osiągnąć poziom 125 dinarów za jedno euro.Lider Partii Demokratycznej (DS) Boris Tadić poinformował dziś prezydenta Tomislava Nikolicia, że jego partia wraz z ugrupowaniami, z którymi startowała w majowych wyborach, są coraz bliżej stworzenia większości parlamentarnej, dzięki czemu w terminie kilku dni będą znane informacje o kształcie nowego rządu. Dodał przy tym, że prowadzone przez DS rozmowy koalicyjne dotyczą zwłaszcza sytuacji gospodarczej w kraju oraz planowanych negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

 

Źródło: capital.ba, telegraf.rs, tanjug.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE