Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Brankica Stanković laureatką prestiżowej nagrody Courage in Journalism
brankica-stankovic-1389990728-429499

Serbia: Brankica Stanković laureatką prestiżowej nagrody Courage in Journalism

Brankica Stanković otrzymała w środę (22 października) w Nowym Jorku nagrodę Courage in Journalism przyznawaną przez International Women’s Media Foundation. Każdego roku nagroda wręczana jest trzem dziennikarkom, wyróżniającym się wyjątkową odwagą oraz pracującym w szczególnie niebezpiecznych i trudnych warunkach.

- Nagroda jest dowodem na to, że – gdy wykonujecie swoją pracę rzetelnie i profesjonalnie – granice nie są ważne, nieważnym jest gdzie na mapie znajduje się wasz kraj ani to gdzie mieszkacie i pracujecie. Ważne jest uznanie jakości. Naszym mottem zawsze była praca dziennikarska w interesie publicznym oraz to, że nie istnieją kompromisy, gdy chodzi o prawdę i interes publiczny – powiedziała Stanković, odbierając nagrodę.

Stanković jest dziennikarką telewizji B92, autorką programu śledczego „Insajder”.W grudniu 2009, wskutek otrzymywania licznych gróźb, została objęta ochroną policyjną. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, odkrywaniem przestępstw, korupcji oraz powiązań między mafią, polityką, a biznesem. Policyjna eskorta, składająca się z minimum czwórki policjantów, towarzyszy jej do dziś.

- Brankica Stanković jest naprawdę wyjątkowym reporterem telewizyjnym, tworzącym razem ze swoją ekipą emisję „Insajder”, która z bliska przygląda się użyciu i nadużywaniu władzy w Serbii oraz przypatruje się więziom między przemocą, pieniędzmi, a władzą. To przysporzyło jej wielu wrogów. W swojej książce „Insajder – moja priča” podała, że była celem płatnego zabójcy, który wręcz wynajął mieszkanie w tym samym budynku, w którym ona mieszkała. Mimo tych zagrożeń, kontynuowała pracę, nie zrezygnowała, a to właśnie jest istotą odważnego dziennikarstwa. Kobiety te dalej zdają relacje i myślę, że ta nagroda zapewni jej awans na szczeblu międzynarodowym oraz stworzy możliwość opowiedzenia własnej historii, ale także historii o Serbii, żeby podzieliła się faktami, które odkryła o swoim kraju i żeby światu zachodniemu, ale i światu ogólnie, pozwoliła zrozumieć sytuację swojego kraju oraz rzeczywistości, którą opisuje – powiedziała Anna Schiller, rzecznik International Women’s Media Foundation.

International Women’s Media Foundation jest organizacją, która od 25 lat zajmuje się wzmacnianiem roli kobiet w mediach informacyjnych na całym świecie. W tym roku, oprócz Brankicy Stanković, nagrodę otrzymały reporterka CNN Arwa Daymon oraz redaktorka czasopisma „Le Souverain” Solange Lusiku Nsimire.

Źródła: glasamerike.net, iwmf.org, rts.rs, slobodnaeuropa.org

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE