Home / Gospodarka / Handel / Serbia: Branża farmaceutyczna zakończyła rok 2012 z dużymi stratami

Serbia: Branża farmaceutyczna zakończyła rok 2012 z dużymi stratami

Leki-b92.net

Rok 2012 okazał się jednym z trudniejszych dla przedsiębiorstw farmaceutycznych. Według danych Stowarzyszenia Producentów Innowacyjnych Leków INOVIA (Udruženje proizvođača inovativnih lekova INOVIA) zrzeszone w nim firmy w minionym roku odnotowały straty sięgające 2,5 mld RSD. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy producenci leków wymieniają między innymi długi czas oczekiwania na ustalenie cen i rejestrację specyfików oraz obciążenia podatkowe. Dyrektor Stowarzyszenia INOVIA Bojan Trkulja wspomniał również, iż duże straty były generowane  przez fakt, że kurs, według którego szacowane były ceny farmaceutyków nie był uzgadniany z oficjalnym kursem podawanym przez Narodowy Bank Serbii. Polepszenie sytuacji przyniosły dopiero przyjęte w lecie przez władze rozwiązania. Wprowadzona została konieczność ustalania maksymalnych cen leków, przyjęto także zobowiązania mające uregulować długi państwa wobec firm farmaceutycznych.
Trkulja mówił również o zmianach, których należałoby dokonać w prawie. Jego zdaniem najważniejszą kwestią jest wprowadzenie konieczności regularnego dostosowywania cen leków do zmieniającego się kursu walut. W swojej wypowiedzi zwrócił on uwagę na pozytywne sygnały. Podkreślił między innymi,  że mimo trudności żadne z zagranicznych przedsiębiorstw działających na rynku serbskim nie zdecydowało się wycofać z kraju. W przyszłym roku firmy planują wprowadzanie nowych medykamentów.
Z powodu dużych strat w 2012 w kłopotach znalazła się największe serbskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne „Galenika”, dla której poszukuje się strategicznego partnera. Ogromne zadłużenie spowodowało, że w trakcie procesu upadłościowego znajduje się fabryka lekarstw „Jugoremedija”.

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, b92.net

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE