Home / Gospodarka / Handel / Serbia: Browar Apatin jednak w rękach Amerykanów

Serbia: Browar Apatin jednak w rękach Amerykanów

Jeszcze miesiąc temu wiele sugerowało, że to japońskie firmy – Suntory i Asahi – będą zainteresowane zakupem grupy StarBev, należącej do funduszu CVC Partners. Wspominaliśmy o tym na łamach naszego portalu.

Tymczasem kupcem StarBev ma zostać amerykańska kompania Molson Coors, która za środkowoeuropejskie obiekty (m.in. serbski browar Apatin oraz czarnogórski browar Trebjesa z Nikšicia ) zapłaci 2,65 mld EUR. Finalizacja transakcji będzie mogła nastąpić w drugim kwartale br., po zatwierdzeniu przez europejskie organy ochrony konkurencji.

– Zakup StarBev to część strategii naszej firmy, dążącej do zwiększenia gamy produktów oraz wzmocnienia udziału w rynkach rozwijających się – skomentował prezes i dyrektor Molson Coors Brewing Company, Peter Swinburn.

StarBev zatrudnia ponad 4 tys. pracowników w Czechach, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Czarnogórze i na Węgrzech. Rocznie we wszystkich tych krajach produkuje 13,3 mln hektolitrów piwa i plasuje się wśród najlepszych browarów. W swoim dorobku posiada ponad 20 marek piw.

Po zakończeniu sprzedaży StarBev będzie kontynuować działalność w specjalnej wewnętrznej jednostce gospodarczej Molson Coors Brewing Company z siedzibą w Czechach.

Źródło: b92.net, tanjug.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE