Home / Gospodarka / Inwestycje / Serbia: Brytyjczycy pomogą w restrukturyzacji JAT?

Serbia: Brytyjczycy pomogą w restrukturyzacji JAT?

JAT-tanjug.rs

Premier Serbii Ivica Dačić spotkał się z przedstawicielami brytyjskiej firmy „AJ Walter Aviation”, którzy zaoferowali pomoc w restrukturyzacji serbskich narodowych linii lotniczych JAT Airways. Przewodniczący „AJ Walter Aviation” Christopher Whiteside podkreślał, iż jego przedsiębiorstwo jest jednym z pięciu największych tego typu firm na świecie i że chce ono uczestniczyć w realizacji programu naprawczego przygotowywanego dla JAT Airways.

Po spotkaniu Dačić podkreślał, że władze Serbii powinny szybko znaleźć rozwiązania, które poprawiłyby sytuacje narodowych linii lotniczych. Jego zdaniem jednym z kluczowych zadań będzie odnowienie floty. Premier wyraził także przekonanie, że zarówno JAT Airways, jak i JAT Tehnika są przedsiębiorstwami z dużym potencjałem, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, by zaczęły one przynosić zyski.

Nad dalszymi losami JAT Airways pracuje obecnie specjalny zespół, który powinien w najbliższym czasie przedstawić program naprawczy. W grę wchodzi znalezienie strategicznego partnera lub powołanie do życia nowej spółki, zaś część długów przejęłoby państwo. Przedstawiciele związku zawodowego pilotów podkreślają, że problemy linii są przede wszystkim rezultatem braku odpowiedniej floty oraz są następstwem oddawania rynku obcym przewoźnikom.

Problem z odpowiednią flotą może znaleźć wkrótce rozwiązanie, gdyż wiosną do JAT Airways powinny dotrzeć 4 nowe samoloty Airbus 319 wynajęte w umowie leasingowej.

 

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, politika.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE