Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia: Budowa Gazociągu Południowego wstrzymana
Juzni-tok-Beta

Serbia: Budowa Gazociągu Południowego wstrzymana

O zawieszeniu projektu budowy Gazociągu Południowego, według serbskich mediów, premiera Serbii Aleksandra Vučicia powiadomił premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Medvedev. Premier Federacji Rosyjskiej przedstawił powody tej decyzji. Jako główną przyczynę zawieszenia podał porażkę formuły jaką jest Unia Europejska, a brukselską administrację oskarżył o brak współpracy. Podczas rozmowy Vučić przyznał, że decyzja władz rosyjskich to bardzo przykra wiadomość dla Serbii.

Według informacji serbskiej gazety Novosti niemożliwa jest zmiana umowy dotyczącej gazociągu, która zakłada również sprzedaż Przemysłu Naftowego Serbii rosyjskiemu gigantowi Gazprom Nieft.

Vučić i Medvedev rozmawiali także o możliwości poprawy współpracy w zakresie przemysłu chemicznego, co może przesądzić o losach Petrochemii serbskiej.

Współpraca między Rosją a Serbią ma poprawić się w zakresie rolnictwa i handlu, wspomniano także o rosyjskim Funduszu Inwestycyjnym, który w głównej mierze wspierałby finansowo serbskie rolnictwo.

Kolejne spotkanie przedstawicieli władz Serbii i Rosji odbędzie się w Moskwie, w pierwszym kwartale przyszłego roku. Premier Serbii ostatni raz odwiedził Rosję w lipcu tego roku, kiedy to spotkał się z prezydentem Vladimirem Putinem.

Gazociąg Południowy ma przeciąć Morze Czarne. Rosyjski Gazprom i Włoski ENI chce połączyć ze sobą wybrzeża rosyjskie i bułgarskie. I nitka ma biegnąć przez Serbię i Węgry, II przez Grecję i Włochy. Budowa gazociągu miała się rozpocząć w ubiegłym roku, jednak dzisiaj mówi się o październiku 2018r.

źródło: novosti.rs 

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE