Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: Były wicepremier o unijnych negocjacjach i serbskich instytucjach w Kosowie

Serbia: Były wicepremier o unijnych negocjacjach i serbskich instytucjach w Kosowie

Božidar Djelić, choć w grudniu ubiegłego roku zrezygnował z funkcji wicepremiera ds. integracji z UE, nie daje o sobie zapomnieć i – teraz już tylko jako działacz Partii Demokratycznej – regularnie komentuje poziom relacji na linii Belgrad-Bruksela. Ostatni z komentarzy traktuje o negocjacjach Serbii z UE, których data rozpoczęcia jest następnym etapem w integracji tego kraju ze strukturami unijnymi.
Według Djelicia, choć obecnie nie istnieje żadne ultimatum (poza warunkiem kontynuacji rozmów na linii Belgrad-Prisztina; od następnej rundy negocjacyjnej oczekuje się porozumienia obu stron ws. telekomunikacji i energetyki), które Serbia powinna spełnić, aby móc uzyskać termin otwarcia negocjacji z UE, to istnieje obawa, że „mogą zaistnieć pewne przeszkody tworzone przez określone państwa, których celem będzie zmniejszenie wpływów Serbii na północy Kosowa poprzez likwidację instytucji finansowanych przez Belgrad”. Owe serbskie instytucje w międzynarodowej polityce zwane są paralelnymi. Były wicepremier określenie to uważa za błędne, gdyż „są to jedyne konstytucyjne instytucje na północy Kosowa, a ich usunięcie może doprowadzić do exodusu”. Jeśli takie przeszkody miałyby się rzeczywiście pojawić, to lepiej, aby zostały sformułowane jak najszybciej, jeśli nie na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej, to na wrześniowym, zauważa Djelić.

 

Źródło: tanjug.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE